הורים מבי"ס בתל מונד מתנגדים לתגבור לימודי היהדות

"אורח החיים שלנו חילוני וביה"ס אמור לשקפו"

אור קשתי
אור קשתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור קשתי
אור קשתי

קבוצת הורים בבית הספר היסודי "שלנו" בתל מונד מנהלת בשבועות האחרונים מאבק חריף נגד הכוונה להעביר את המוסד החינוכי לרשת תל"י (תגבור לימודי יהדות), המזוהה עם התנועה הקונסרבטיבית. בין השאר, מותחים ההורים ביקורת על כך שהשינוי באופי בית הספר הממלכתי נעשה ללא שיתופם, ומספרים כי בעקבות השינויים שכבר יושמו, ובראשם הרחבה בהיקף לימודי היהדות, נפגעו שעות הלימוד המוקדשות למקצועות הליבה. נוכח ההתנגדות, ייערך השבוע משאל בקרב ההורים שבסיומו יוחלט אם המהלך יימשך.

בסוף שנת הלימודים הקודמת התבשרו ההורים כי השנה הנוכחית תהיה שנת הסתגלות לקראת המעבר לרשת תל"י. לדברי המנהלת זהבה שטנדל, להחלטה, שהתקבלה בשיתוף ועד ההורים של בית הספר, קדמה גם בדיקה של צוות מורים. מנגד, אומרים המתנגדים כי ההחלטה הסתתרה בין תעודות סוף השנה ושלל הודעות שונות, וכי גם נציגיהם בוועד ההורים לא התעמקו ממש במשמעות השינוי.

תל"י מקיפה כיום כ-86 בתי ספר, ברובם יסודיים, השייכים למגזר הממלכתי. מעבר לתוספת השעות ללימודי היהדות - כשבע שעות שבועיות לפחות המוקדשות לנושאים כמו סיפורי חז"ל או פרשת השבוע - מחלחל השינוי גם למקצועות ליבה אחרים כמו עברית, ומתבטא גם בפעילות לימודית-חווייתית, למשל תפילה.

"אורח החיים שלי חילוני ובית הספר אמור לשקף אותו", אומרת דפנה פילוסוף, אחת הפעילות המתנגדות לשינוי, "לכן אין מקום במסגרת ממלכתית לבקש מהתלמידים לחבר תפילות או לדבר בשבח הדלקת נרות בשבת".

הורים נוספים המתנגדים לתל"י ביקשו שלא לחשוף את זהותם, מחשש שהביקורת על בית הספר תפגע בילדיהם. את אמיר למשל, מרגיזה במיוחד "העמדה הבסיסית לפיה הילדים שלנו נבערים, וכדי שלא יידרדרו לפשע צריך להציל אותם באמצעות לימודי היהדות. את הילדים שלי לא צריך להציל. אני גם לא מקבל את הזיהוי של ציונות ו'ערכים' עם דת ומסורת. מעבר לכך שזיהוי כזה הוא שגוי, הוא רק משרת אינטרסים של מחזירים בתשובה ומפלגות דתיות".

"גיבורי התרבות שלי אינם דתיים", ממשיך אמיר, "יש לכל אחד מאתנו כבוד למסורת, אבל היא לא צריכה להפוך לחזות הכל". השינויים שהביאה "שנת ההסתגלות" לעקרונות תל"י כבר מורגשים בבית הספר. על פי בדיקת ההורים, בחלק מכיתות ב' לומדים התלמידים חמש שעות תנ"ך, בהשוואה לשעתיים המוקצבות על ידי משרד החינוך ועל חשבון השעות לחשבון ועברית ומולדת; שירים דתיים מועברים במסגרת שיעורי מוזיקה (כך למשל למדו תלמידי כיתה ב' לשיר "מה רבו מעשיך אלוקים, שבראת בששת ימים"); וחוברות הלימוד על חגי ישראל מבקשות מהתלמידים לתאר את רגשותיהם "כאשר הבית מואר והנרות (השבת) דולקים" לעומת אלה המאפיינים חושך, ומלמדות מהם הכללים המחייבים סוכה כדי שתהיה כשרה. חשש נוסף של ההורים הוא, שבסופו של התהליך יחייבו בבית הספר את התלמידים להתפלל.

"למה הבת שלי, הלומדת בבית ספר ממלכתי, צריכה להגיד על סוכות שהיא רואה שהן לא כשרות?", שואל אחד ההורים.

"יש בחוברת הלימוד הצגה של סוגים שונים של השבת, אבל ברור שיש התנהגות נכונה - שמירה על השבת וקיום מצוות - והתנהגות שאיננה נכונה", אומר אחד ההורים.

לעומת המתנגדים לתל"י, תומכת מרגו שוגרמן, שבתה לומדת בכיתה ב' בבית הספר, בשינוי המוצע. "הרבה הורים תומכים בתל"י כי הם מרגישים שהילדים לא מקבלים מספיק ידע על היהדות בבית, אז לפחות שילמדו זאת", היא אומרת, "אני לא מבינה למה זה כל כך נורא להגיד לילדים שזה לא יפה לא להדליק נרות שבת. אנשים איבדו פרופורציות".

לפני כמה שבועות נפגש מנכ"ל רשת תל"י, ד"ר איתן שיקלי, עם הורי בית הספר. "חלק מההורים ניזון מדיסאינפורמציה של מיעוט קטן המקביל בקיצוניותו לנטורי קרתא", אמר השבוע, "קשה להבין את מידת ההיסטריה החילונית של ההורים האלה. בתי הספר שלנו הם ממלכתיים לכל דבר, ופונים לציבור שלא רוצה לשלוח את ילדיו למסגרות דתיות אבל מעונין שיקבלו יותר לימודי יהדות".

עוד אומר שיקלי כי אין בחומרי הלימוד של תל"י "פסילת אורח החיים החילוני. מנסים להפוך אותנו לגוף המחזיר בתשובה אבל זה לא נכון. רק ב-30 מתוך 86 בתי הספר שלנו יש חובת תפילה. אנחנו מכבדים כל קהילה לפי אופי חבריה".

ממשרד החינוך נמסר: החלטת בית הספר לשלב תגבור לימודי יהדות "התקבלה בשיתוף ועד ההורים", וכי נוכח טענות שעלו מצד הורים, "החליט בית הספר לערוך סקר עמדות". באשר למקצועות הליבה, נמסר כי "בית הספר מלמד אותם בהיקף מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ