למרות התקדמות קלה במשא ומתן, הרופאים ישבתו מחר

במקביל לשביתה יתחדשו הדיונים בין הצדדים. בתי החולים הציבוריים יפעלו מחר במתכונת שבת מלבד ניתוחים וטיפולים אונקולוגיים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

צעדי המחאה של ההסתדרות הרפואית יימשכו מחר (רביעי), לאחר שבדיונים שהתקיימו היום בין נציגי הרופאים לאוצר חלה התקדמות מועטה בלבד בין עמדות שני הצדדים. בתי החולים הציבוריים, לרבות הכלליים, הפסיכיאטריים והגריאטריים, יפעלו מחר במתכונת שבת כמתוכנן, אך עם זאת, יבצעו ניתוחים וטיפולים אונקולוגיים.

המשא ומתן בין הצדדים חודש אתמול לאחר נתק של חמישה ימים. נציגי הרופאים העלו שוב את דרישותיהם לשיפור תנאי העבודה ותוספת שכר. כמו כן דנו הצדדים בהצעה לפנות לבוררות ליישוב המחלוקות, אולם בינתיים, מעדיפים הצדדים למצות את הדיונים הישירים.

היום נמשכו צעדי המחאה שהחלו אתמול בבתי החולים הציבוריים, בביטולם של מאות ניתוחים לא דחופים. במהלך היום בוצעו בבתי החולים ניתוחים דחופים בלבד וניתוחים להסרת גידולים סרטניים, אולם טיפולים שאינם ניתוחיים בוצעו כסדרם, לרבות צנתורים, וכן פעלו מרפאות החוץ של בתי החולים.

נכון לעכשיו, לא מצטרפים לצעדי ההשבתה רופאי קופות החולים כללית ולאומית - השותפים אף הם במשא ומתן הנוכחי - והדיונים עם הנהלות הקופות מתקיימים בימים האחרונים כסדרם, חרף הנתק עם האוצר. בית החולים ברזילי באשקלון שהוחרג אתמול מהשביתה פועל בינתיים כסדרו, בהוראת מטה המאבק, בעקבות המצב הביטחוני הרגיש בדרום. אתמול אף תוגבר בית החולים בעשרים רופאים מהמרכז הרפואי שיבא.

במטה המאבק עדכנו אתמול על נושאים חדשים שעלו במסגרת המשא ומתן עם האוצר, בהם דרישה להקל על פעילות הרופאים המתמחים בבתי החולים, כולל הצעה מצד הרופאים לתוספת תורנות אחת בחודש שתחייב את כלל הרופאים המומחים בבתי החולים. עוד הציעה ההסתדרות הרפואית לאפשר יום מנוחה למתמחים לאחר תורנות, אולם משמעות קבלת ההצעה היא תוספת של 600 תקני רופאים בבתי החולים, וההערכות כי ההצעה לא תתקבל על ידי האוצר.

בנוסף דנו הצדדים בפנייה לבוררות, וזאת לאחר מכתב ששלח הממונה על השכר באוצר אילן לוין לרופאים בתחילת השבוע. המבוי הסתום בשיחות בין הצדדים נבע מדרישת האוצר לפנות לבוררות במתווה זהה לזה שעליו הוחלט בשנת 2000. אולם אז הסתיימה הבוררות רק כעבור שמונה שנות דיונים, ובהסתדרות הרפואית מתנגדים בתוקף ללוחות זמנים ממושכים שכאלה. במכתבו הבהיר לוין לרופאים כי "דרישתי כי המחלוקת אודות תוקפו של הסכם הבוררות משנת 2000 לא תהווה מכשול להמשך המשא ומתן, בוודאי שלא תהווה עילה להפסקת המשא ומתן ולנקיטת צעדים ארגוניים". בעקבות דברים אלו הסכימו הרופאים לחדש את המגעים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ