עובדת זרה שנעצרה עם תינוקה: "לא היה שם קל"

מאלו, פיליפינית בת 36, סיפרה ל"הארץ" על הייסורים שהיו מנת חלקה עקב נוהל משרד הפנים שבוטל אתמול על ידי בג"ץ

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

מאלו (שמה המלא שמור במערכת) הגיעה לישראל מהפיליפינים כעובדת סיעוד בשנת 2006. היא נאלצה לעזוב את המשפחה שבה הועסקה בעקבות כניסתה להריון בשנת 2009, לאחר שטיפלה בבנה החולה במסירות. "מיד לאחר הלידה הפכתי לא חוקית והמשפחה נאלצה לשחרר אותי", אמרה מאלו, בת 36. "פניתי לקו לעובד שהסבירו לי על הנוהל והבנתי שלא אוכל למצוא עבודה, מה שהפך את החיים לממש קשים. גם אחרי הלידה התקשיתי למצוא עבודה ועבדתי מדי פעם בניקיון, כי לא היתה לי אפשרות לעבוד בסיעוד - המטרה שלשמה באתי לכאן".

אם לא די בחיים ללא עבודה עם ילד בן שנה וחמישה חודשים, אז לפני שלושה שבועות, עם תחילת מעצר משפחות ילדי הזרים, נעצרה מאלו עם בנה והוחזקה במשך שלושה ימים במתקן רשות האוכלוסין וההגירה בנתב"ג, המיועד למשפחות שעתידות להיות מגורשות מישראל. "לא היה שם קל ולא עזר לי כמה שביקשתי להתקשר לבן זוגי, אבי בני, שהוא שוהה חוקי. כל הזמן אמרו לי 'אחר כך'. בנוסף לכך, הבן שלי לא הרגיש טוב ולא אכל ולא שתה בגלל הלחץ. לא יכולתי לראות את זה. זה היה קשה מאוד. לשמחתי, בן זוגי פנה למוקד סיוע לעובדים זרים ומשם עתרו לבית המשפט, שהורה לשחרר אותי".

מאלו שמעה אתמול על החלטת בג"ץ והביעה תקווה כי ההחלטה תחול גם רטרואקטיבית. זאת מאחר שהיא מעוניינת לחזור לעבוד אצל המשפחה שנאלצה לעזוב. "אשמח מאוד אם יחדשו לי את הוויזה. אז אקח את בני לפיליפינים ואחזור לעבוד אצל המשפחה שעזבתי, שדאגה לי מאוד גם אחרי שעזבתי. כך אוכל להעניק לבני חיים טובים יותר, כשאשוב לפיליפינים".

ברשות האוכלוסין וההגירה אמרו אתמול בתגובה לפסק הדין כי "אנו בשלבי למידה של פסק הדין, על כל המשתמע ממנו". עם זאת הדגישו כי "השופטת פרוקצ'יה קיבלה את העובדה כי מדיניות רשות האוכלוסין וההגירה בכל הנוגע לקו החברתי-כלכלי- משקי - שתכליתו לעודד תעסוקה וייצור מקומי ולמנוע הסתמכות על כוחות זרים - היא תכלית ראויה. השופטת הבהירה כי פסק הדין נוגע אך ורק לעובדות זרות שנכנסו לישראל לעבוד עם רישיון כדין, ובעת הלידה שהו בישראל כדין".

בארגונים שעתרו ב-2005 מעריכים כי מדי שנה 200 עובדות זרות מאבדות את אשרת העבודה בעקבות לידה בישראל. שם הביעו שביעות רצון גדולה מההחלטה אך הוסיפו "לצערנו, משרד הפנים פוגע שוב ושוב בזכויותיהן הבסיסיות ביותר של מהגרות העבודה בתחום הסיעוד, שנמנות עם אחת הקבוצות המוחלשות ביותר בישראל. שוב ושוב אנחנו נאלצים לפנות לבתי המשפט כדי שיחייבו את המדינה לפעול כחוק".

ח"כ אילן גילאון (מרצ) אמר אתמול בתגובה כי "טוב עשה בג"ץ שביטל את הנוהל הנפסד והלא אנושי האוסר על אדם להוליד ילדים. טוב יעשה משרד הפנים אם ילמד את ההחלטה ויתקן את דרכיו לפני העתירה הבאה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ