מסעות תרזה הקדושה בארץ ישראל

תושבי פסוטה, מעיליא, ראמה וקהילות נוצריות אחרות נגעו בשרידיה של הנזירה הצרפתייה מחוללת הנסים

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

2 אנשי כמורה בכירים מכל הקהילות הנוצריות בארץ הקודש המתינו לפני כחודש על מסלול הנחיתה בנתב"ג. בנשימה עצורה הביטו בקופסה שחורה, עטופה בקפידה, שהוצאה מבטן מטוס שבא מצרפת. מהקופסה נשלף ארון זכוכית גדול ובתוכו ארון נוסף, עשוי עץ, מעוטר בפיתוחי זהב.

ארון העץ מכיל את שרידיה של הקדושה תרזה מליזיה (Therese of Lisieux). מנתב"ג הוא יצא למסע של שלושה חודשים בין קהילות נוצריות בגליל, בירושלים, בבית לחם וגם ברצועת עזה. בכל יישוב שאליו מגיעים שרידי הקדושה מצפה להם קהל מאמינים רב. הארון, שמשקלו כ-150 קילוגרם, נישא בתהלוכה חגיגית המסתיימת לרוב בכנסייה המקומית.

בראש התהלוכה, מאחורי הארון, פוסעים אנשי הכמורה המקומיים ובעקבותיהם כל הקהילה. אחדים מהמאמינים מביאים זרי פרחים, אחרים מניפים יד לשלום, אמהות קרבות לארון עם ילדיהן הרכים, יש הנושאים תפילה. לפעמים מניחה אם את בגדי תינוקה החולה על הארון וממהרת משם לבית החולים, להלבישו בבגדים שנגעו בקדושה. השבוע הגיע הארון לכמה יישובים בגליל - בהם פסוטה, ראמה, תרשיחא, מעיליא ופקיעין.

הקדושה תרזה, המוכרת גם בכינוי "הקדושה תרזה של התינוק ישו המשיח", נולדה ב-1873 בעיירה אלנסון בצפון מערב צרפת, למשפחה קתולית אדוקה. להוריה נולדו ילדים רבים. חלקם הלכו לעולמם בעודם רכים בשנים. מכל הילדים נותרו בחיים תרזה וחמש אחיותיה, וכולן החליטו להקדיש את חייהן לישו. היא עצמה רצתה להצטרף למנזר עוד בילדותה ונאלצה להמתין עד שמלאו לה 15. אז קיבלה אישור חריג להיות נזירה.

האחות תרזה לא האריכה ימים. היא חלתה בשחפת והלכה לעולמה בגיל 24. האב עבדו עבדו מהמסדר הכרמליטי, שמלווה את הארון במסעו, סיפר כי למרות גילה הצעיר היא בלטה במנזר והותירה רושם עמוק בכל מי שפגשה.

ב-1925 היא הוכרזה קדושה על ידי הוותיקן והאפיפיור פיוס ה-11. ב-1997 קבע האפיפיור יוחנן פאולוס השני שהיא אחת מבכירי הקדושים בכנסייה הקתולית. ברחבי העולם מייחסים לתרזה הקדושה מעשי נסים וריפוי מאמינים ממחלות קשות. חלק מהנסים התחוללו לאחר מותה.

ודיע אבו נסאר, בעבר דובר הכנסייה הקתולית בארץ הקודש, הדגיש כי אין לראות בטקסים שנערכים ביישובים סגידה לעצמות ולשרידים. "מדובר בכלים ויזואליים שמעודדים את המאמינים להתקרב לערכי הדת ולחזק את אמונתם", אמר אבו נסאר.

הארון כבר ביקר ב-60 מדינות. מישראל יוטס לפרו. אחת התחנות הקודמות שלו היתה סנגל. באוגוסט יגיע לספרד, שם תתקיים ועידה בינלאומית לנוער הנוצרי, במעמד האפיפיור. מארגני המסע אמרו שלוח הסיורים העמוס של שרידי הקדושה תרזה סגור עד 2013. "תרזה הקדושה אמרה בכתביה שהיא מבקשת לנסוע עד סוף העולם כדי ללמד אנשים ולהדריך אותם, ואנחנו מקיימים את צוואתה", סיכם הכומר עבדו. *

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ