הקרקע יועדה למוסד לדיור מוגן, היזמים הקימו בניין דירות יוקרתי

כדי להכשיר את פרויקט "המושבה" בלב ירושלים הוא משווק כדיור לבני 55 ומעלה

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

בפינת הרחובות חזקיהו המלך ואלעזר המודעי, בעורפה של המושבה הגרמנית בירושלים, הוקם בשנים האחרונות פרויקט דיור יוקרתי וגדול בשם "המושבה". ככל פרויקט מהסוג הזה מבטיחים היזמים מפרט בינוי מפואר, דירות מרווחות, לובי מהודר ו"תפישת מגורים ייחודית המספקת את כל צורכי הדיירים בתוך מעטפת אדריכלית מרתקת" - כך על פי אתר האינטרנט של הפרויקט. אלא שעל פי התוכנית שאושרה, על המגרש הזה אמורות היו לקום מרפאה ומוסד של דיור מוגן לקשישים. לטענת מתנגדי הפרויקט, דרכם של היזמים לעקוף את הנחיות התוכנית היא לקבוע סעיף לפיו אחד הדיירים חייב להיות מעל גיל 55, ואז להגדיר את המבנה כדיור מוגן.

לפי התוכנית המקורית למגרש, היתה אמורה לקום במקום מרפאה ציבורית, ב-1995 שונתה התוכנית ונקבע כי המגרש יוקדש ל"מרכז רפואי, מרפאות ודיור מוגן למכירה או להשכרה". אלא שבמקום זאת נבנה פרויקט דירות. רק סעיף אחד בתקנון הבניין, הקובע כי לפחות אחד הדיירים בכל נכס חייב להיות מעל גיל 55, מעיד על הייעוד המקורי. תלונות שהוגשו בנושא לעיריית ירושלים לא נענו, והבניין הושלם ואוכלס.

בשיחה של "הארץ" עם משווקת הדירות מטעם החברה היא ציינה כי אין מניעה לאיש "לקנות, למכור או להשכיר דירה במתחם". גם בדבריה וגם באתר החברה אין אזכור לייעוד המקום כדיור מוגן או לשירותים ומתקנים שאמורים להיות בדיור מסוג זה. למעשה, טוענים המתנגדים לפרויקט, יכולה משפחה רגילה להתגורר במקום, זאת רק בתנאי שהאב או האם חצו את גיל 55. לטענת המתנגדים מדובר במקרה דומה לזה של דירות הנופש במרינה בהרצליה, שנמכרו כדירות רגילות. שם בית המשפט חייב את רוכשיהן להשכיר אותן כדי להשיב אותן לייעוד המקורי. עם זאת, גם המתנגדים מודים כי הגדרת המונח "דיור מוגן" בתוכנית לוקה בחסר וכי ייתכן והיזמים ניצלו זאת.

בחברת רסקו מקבוצת ישרס, שבנתה את הבניין, דחו את הטענות. "הבניין נבנה ברמה גבוהה מאוד ועל פי כל האישורים והיתרים והאכלוס על פי תקנון הבית המשותף", נמסר מהחברה. גורמים המקורבים לפרויקט טענו כי מדובר ב"דיור מוגן" שעונה לכל דרישות התוכנית והוסיפו כי הגבלת הגיל ל-55 הוצעה על ידי היזמים, לאחר שבעירייה סירבו לקבוע גיל שממנו ניתן יהיה להגדיר את המבנה כדיור מוגן.

מעיריית ירושלים נמסר כי הנושא הועבר לטיפול הלשכה המשפטית של העירייה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ