ממשלת רוסיה דורשת את פינוי חצר סרגיי בירושלים

לטענת החברה להגנת הטבע, אם תיאלץ לפנות את משרדיה יהיה זה מנוגד להסכם קודם

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

ממשלת רוסיה דורשת מהחברה להגנת הטבע לפנות את משרדיה שבחצר סרגיי בירושלים. אולם, בחברה להגנת הטבע טוענים כי מדובר בהפרת הסיכום שבין ממשלות ישראל ורוסיה לגבי עתידה של החצר. כן טוענים בחברה כי מהלך זה עלול להביא לסגירת החצר הייחודית למבקרים, ולפגוע בתיירות בעיר. הרוסים מצדם מכחישים שיש בכוונתם לסגור את החצר.

חצר סרגיי, שנבנתה במאה ה-19 והיא חלק ממגרש הרוסים, ידועה כאחת מפנינות הארכיטקטורה של מרכז ירושלים. בתקופת המנדט הבריטי הולאמו החצר ומבניה, וגם לאחר הקמת המדינה עשו בה ממשלות ישראל שימוש לצורכיהן. אולם, באוקטובר 2008 נענה ראש הממשלה אהוד אולמרט לדרישת ממשלת רוסיה להשיב לידיה את המבנה ולפני חודש וחצי התפנו משם פקידי משרד החקלאות. המוסד הישראלי האחרון שנותר בחצר הוא הסניף הירושלמי של החברה להגנת הטבע. לטענת אנשי החברה, על פי הסיכום בין הממשלות, שהונצח בהחלפת איגרות רשמיות ב-2007, תוכל החברה להמשיך ולפעול במקום והחצר תישאר פתוחה לציבור.

אולם לפני כשבוע באו למשרדי החברה שני נציגי השגרירות הרוסית. "היינו בטוחים שהם באים לדבר איתנו על שיתוף פעולה", סיפר מנכ"ל החברה להגנת הטבע, משה (קושה) פקמן, "ואז בלי למצמץ הם הודיעו לנו שברוב טובם הם נותנים לנו עוד שבעה חודשים להתפנות". במשרד החוץ הבהירו אתמול כי על פי ההסכמים הרוסים מחויבים לתאם עם ממשלת ישראל את פינוי החברה להגנת הטבע. "הבהרנו לאנשי החברה שההסכם קובע ששני דברים לא ישתנו ללא הסכמת המדינה: האחד הוא שהחצר תישאר פתוחה לציבור והשני הוא יציאת החברה להגנת הטבע. הרוסים לא פנו אלינו בעניין הזה וברור להם שמדובר בנושאים רגישים ושהם לא יפעלו ללא הסכמה שלנו", אמר המשנה למנכ"ל משרד החוץ, פיני אביבי.

בחברה להגנת הטבע ובעיריית ירושלים חוששים כי פינוי המשרדים הוא שלב ראשון בדרך לסגירת החצר למבקרים. "הרוסים הבטיחו שהחצר תישאר פתוחה, אבל הם הבטיחו גם לא לעשות צעדים חד צדדיים. לכן זה חשש רלוונטי", אמר אתמול גורם המקורב לנושא. "צריך גם לחשוב מה יקרה עם מבנים נוספים בירושלים שממשלות זרות עלולות לדרוש".

"זה חשש אמיתי", אומרת סגנית ראש עיריית ירושלים, נעמי צור, "זו תהיה בכייה לדורות כי זה לא סתם עוד מתחם שנסגר לציבור, המיקום שלו במרכז העיר הופך אותו לייחודי". אחת השמועות שיותר מדאיגות את תושבי העיר עוסקת בכך שהחצר תהפוך למרכז של גופי הביון הרוסיים וככזו תיסגר כמובן לקהל.

עו"ד בוריס למפר המייצג את השגרירות הרוסית, מבקש להרגיע. לדבריו אין לרוסים כל כוונה לסגור את החצר. לדבריו, התוכנית היא לשקם את החצר, לשחזר את המבנים ההיסטוריים ולהשיב לה את ההדר של המאה ה-19. "אנחנו התחייבנו ועומדים על כך שהמקום יהיה פתוח לציבור הישראלי ללא הגבלה", הוא אומר. הוא גם דוחה בחיוך את השמועות על כך שהמקום יהפוך למרכז ביון של המודיעין הרוסי. עם זאת לעו"ד למפר ישנה פרשנות אחרת לחילופי האגרות. לדבריו, ההסכמה היא שפינוי החברה להגנת הטבע תעשה בתיאום בין הממשלות, אך אין ויכוח על עצם הפינוי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ