שאלות ותשובות על זיהום מאגרי הדלק

אבי בר-אלי
אבי בר-אלי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אבי בר-אלי
אבי בר-אלי

מדוע הופסקו אתמול הטיסות בישראל?

במהלך השבועיים האחרונים סתם חומר בלתי מזוהה את המסננים של צנרת הולכת הדלק הסילוני בכניסה לשדה התעופה בן-גוריון ובמכליות המזרימות את הדלק למטוסים. מחשש שהקצב הגובר של הצטברות החומר במסננים תביא לחדירתו למנועי המטוסים ולפגיעה בהם, הוחלט אתמול להפסיק את התדלוק.

מה החומר ומה מקורו?

זה חומר צמיגי ושחור, שבבדיקות מעבדה זוהה כי מחצית מהרכבו היא אורגנית. החומר נשלח לבדיקה במעבדה הכימית של המכון לאנרגיה וסביבה ולמבדקה הכימית בטכניון, אך הרכבו ומקורו לא זוהו.

לפני יומיים נטלו אנשי מעבדת הנפט במכון הביולוגי בנס-ציונה דגימות מהחומר. היום ישוגר החומר למעבדות כימיות בגרמניה, כדי לזהות את מקורו.

כיצד לא התגלה החומר בבדיקות הדלק?

הדלק הסילוני המסופק למטוסים נבדק באופן שוטף במעבדות כימיות ומועבר רק לאחר שהוברר כתקין. ככל הנראה, הפרמטרים שלפיהם נעשית בדיקת הדלק בישראל לא כללו את החומר המסוים הזה - ולכן בדיקות הדלק לסוגיו יצאו תקינות, אף שהכילו את החומר המסוכן לכאורה. החשד שהדלק המסופק בעייתי התגלה רק עקב הצטברות החומר הלא מזוהה במסננים העדינים במיוחד בכניסה לנתב"ג, דרכם מוזרמת כמות דלק גדולה יחסית.

האם רק הדלק הסילוני נמצא מזוהם?

אתמול התברר כי בחודש האחרון התקבלו כמה תלונות על פגיעה במכלי הדלק של כמה אוטובוסים ומשאיות ברחבי הארץ, המתודלקים בסולר. מכיוון שתזקיקי הנפט בישראל מוזרמים בצנרת אחת, שעוברת מעין "ניקוי" בין הזרמת תזקיק אחד לאחר (סולר, בנזין או קרוסין) - החשש הוא שמקור הזיהום נוגע גם לזיקוק סולר או בנזין, או שצנרת הולכת דלק נגועה בחומר הלא מזוהה.

האם החומר עלול להזיק לרכב הפרטי שלי?

לפי ההערכות, פגיעת החומר הלא מזוהה במערכות התדלוק נוצרה רק לאחר הזרמת כמויות גדולות של דלק "מזוהם", שהביאה להצטברות גוברת של החומר. כך, התקבלה העדות הבולטת ביותר להימצאות חומר בדלק בצנרת הפעילה ביותר בכניסה לנתב"ג, ובכמה מקרים באוטובוסים ובמשאיות. מכאן ניתן להעריך שתדלוק רכב פרטי לא יביא לפי שעה לנזק דומה.

האם צפוי מחסור בדלק?

לא. מדינת ישראל מחזיקה במלאי חירום אסטרטגי של תזקיקי נפט לסוגיו, שעשוי לשמש את המשק למשך תקופה של כמה שבועות במקרה מצור או פגיעה בתשתיות הולכת הדלק. לפי שעה, נעשה אתמול שימוש במלאי הדלק הסילוני בלבד, שיוכל לענות על צורכי ענף התעופה לפרק זמן סביר.

מתי צפויות הטיסות להתחדש?

החל מאתמול אחר הצהריים החלו מכליות כביש לספק דלק סילוני ממלאי החירום ישירות לנתב"ג. זאת, תוך דחיקת הדלק המזוהם מהצנרת למכליות אחרות וחיטויה באמצעות הדלק הנקי. לפי ההערכות, תוכל פעולה זו להסתיים בתוך כמה שעות, ולאפשר את חידוש הטיסות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

הפגנה למען זכות ההפלה בתל אביב, ב-1978. לאורך השנים נמתחה ביקורת חריפה על פעילותן של הוועדות

בוויכוח על ההפלות בישראל ידם של השמרנים תמיד על העליונה

כריך "אומלט אנד צ'יז" של "סלין פרייטאג בייגל"

קשה להבחין בדוכן הזה, שמצליח להוסיף רוח כל כך נדרשת לשינקין

בראד פיט למגזין הגברים GQ. מה השתבש?

גופה? בובת שעווה? הרשת תוהה מה עולל מגזין GQ לבראד פיט

יאיר לפיד בלשכתו בתל-אביב. צעירים וימנים מתונים במרכז הקמפיין

מול מכונת הרעל של נתניהו, זה מה שלפיד צריך לעשות

דויד פופביץ' באליפות העולם, בשבוע שעבר. התנתק מהטלפון למשך חודש בגיל עשר

הוא רק בן 17 אבל יש כבר מי שחושב שהוא היורש של מייקל פלפס

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ