מסיבת יום העצמאות של מפלגת ההון והשלטון

האנשים שמניעים את ישראל התכנסו בביתו של יוסי מימן בהרצליה פיתוח, הסקרנים נשארו בחוץ

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כמדי שנה, חגיגת יום העצמאות של יוסי מימן בווילה בהרצליה פיתוח היתה המסיבה המרכזית של ישראל, הזדמנות לאלפיון העליון להתחכך ולהגיד שיש להם ידידים מהטלוויזיה. מהחצר המוקפת חומה עולה עמוד עשן עם ריח של בשר חרוך. פנסים מבליחים מבעד לפרחי הבוגנוויליה. נשים כבודות עם ארנקים מביטות בי בבעתה ונכנסות. את הכניסה מאבטחים ענקים קירחים שהיו יכולים לחנוק שור בר בידיהם. מה שמפתיע ואולי אירוני, שעם כל הפאר, סמוך למדרכה זורם מעין נחל קטן, אולי של ביוב.

המשתתפים במסיבה הם אלה שמניעים את ישראל 2011, שבה ההון הוא המפלגה השלטת. למען האמת, הם לא אנשים כל כך מרתקים, לרוב גברים אפורים. את רובם אני והצלם לא מזהים ופשוט עוקבים אחרי המטרות שהצלם של ביגטיים מסמן. ביגטיים הוא ירחון האלפיון שכמעט נסגר השנה, אך ניצל כשנוחי דנקנר רכש את מעריב.

אני מתחבר לחבורת יאפים חסרי הזמנות שמתכננים את ההסתננות. הם אומרים "תיכף אנחנו נכנסים", אבל נשארים בחוץ. הם מדברים על "הכוסיות שבאות עם העשירים". אולי בקפיטליזם יש איזה צדק חלוקתי, שנותן אפשרות לעבי בשר ומקלישי שיער לזכות ליחס מנשים יפות - הקפיטליזם הוא הסוציאליזם של המכוערים.

הצעירים בלי ההזמנה, לטענתם תושבי השכונה, מנסים להתנהג כמו גרסה מוגזמת, טלוויזיונית, של בעלי הון - שהם בסך הכל אנשים סולידיים. אחד מהם מנפנף בסיגר מצחין, שני נוגע שוב ושוב באפו כמרמז שהסניף קוק. והנה נכנס יגאל שילון בחולצת כחול לבן. אני שואל את צלם הפפרצי של ביגטיים מי נצפו, והוא אומר: "היתה אושרת קוטלר. היה שמלצר אם זה עוזר לך". אני מתייהר שזיהיתי את יגאל שילון, ואז הצלם, כולו לבוש כחול, מביט בי בזלזול ואומר: "הוא לא מעניין אותנו".

בפנים כנראה נחמד מאוד, אבל הנכנסים לא נראים שמחים, אלא קורקטים, כאילו באו לבקש הלוואה, לא לרקוד במסיבה. אף אחד לא בא עם איזה סרט זוהר ברוח החג, או עם קיסם עם דגל נעוץ בשיער.

ומרחוק, עולה צווחה! ג'יפ של איש עסקים דהר על קילוח הביוב והשפריץ על שמלתה של אחת מהבנות שתיכננו להסתנן פנימה.

המסתננים, הם איבדו תקווה ובאים להתייעץ איתי, אולי אני לבוש כמארגן אירועים. אני מציע לבנות למצוא גברים ולחדור פנימה כבנות זוג. הבנות ששות לנטוש את הבחורים, מסבירות להם: "אמרנו לכם, ההזמנה זוגית". בדיוק סילבן שלום מגיע בחולצה ורודה, מסדר את החפתים ונכנס צמוד למאבטח, כאילו מישהו מעוניין להתנקש בו. "על מזרון עשב עשינו יוגה", שרה קורין אלאל ברקע.

נהג השרד חונה סמוך. מהחלון אני מביט בו משוחח בווקי-טוקי בזמן שג'ודי וסילבן מבלים. אני רואה את רפי רשף, מתבלבל ומכניס רגל לביוב. "בוא עכשיו פנימה", אומר לי אחד האנשים שרוצים להסתנן, "מה אתה מתרגש מכל האנשים פה? איזה כוסיות נמצא שם!". דליה איציק חולפת מאחורי הצלם ואני מסמן לצלם, ואז מרגיש נורא, כרכילאי זול. "הייתי יורק על כל האנשים", אומרים אלה שלא נכנסו ומקללים את האנשים בפנים במלים שגם באחד במאי לא שמעתי. "בוא נלך להילטון, נאכל סושי", מציעה אחת הבנות המיואשות.

אני מציע למסתנן שעומד לבדו לחבור אל חבורת המסתננים. "הצחקת אותי, מי יכניס אותם?", הוא אומר ומביט כנץ במגיעים, ממשיך ללטף את חוטמו. אבל החבורה מחליטה לאזור עוז. הם ניגשים למתולתלת בכניסה, אומרים את שמם, ומסורבים. "בוא, אתה, איפה אתה גר, קח 200, סע הביתה במונית, עוד 200, תבוא, תביא את הזמנה", אומר לי אחד מהמסתננים, שהבין משום מה שההזמנה שלי בבית.

אני מזהה אדם מוכר, סמנכ"לית שיווק שפעם סחבתי לים לפגישה עסקית. היא מביטה בי, אני מביט בה. היא מלאת פחד שאנסה לנצל את קשריה להיכנס. אני מבועת שתחשוב שאני מאלה שמנסים להידחף. מה שעומד בינינו גרוע ממוות. היא מסיטה את מבטה כאילו היא לא מזהה אותי ונכנסת.

אני ניגש לעובדים הנחמדים שמעמיסים הרי פרגיות. "אנחנו העבדים כאן", הם אומרים בחצי צחוק, "אבל העיקר שבר רפאלי בפנים". "אתה דווקא נראה מיליונר", הם מחמיאים לי, "למה אתה לא נכנס?". הם אומרים שבקלות יסדרו לי סרט עובד מטבח כמו שיש להם. מצחיק שדווקא הם, שיכולים להפסיד את עבודתם, מציעים עזרה, ולא אלה שזיהיתי, וראו בי אוויר, כי אני האיש ללא ההזמנה.

תיירים יפאנים צעירים שיצאו לטיול בישראל נקלעו למקום, אחד מהם מתולתל. אני מסביר להם מהי המסיבה הזו, והם מצטלמים מאושרים ליד איש עסקים עצום כרס ושיער המזכיר ערסל, החבוק עם נערת ליווי מקועקעת. ביילין יוצא, נראה עייף ומוטרד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ