הכנסת קבעה: סמכויות העירייה יכללו גם את הסדרת האבטחה בתחומן

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

הוראת שעה שפורסמה באחרונה כתיקון לפקודת העיריות מגדירה כי סמכויותיה של עירייה כוללות גם הסדרת האבטחה, השמירה והסדר הציבורי בתחומה. זאת לאחר שבחודשים האחרונים הוגשו נגד שורת רשויות מוניציפליות תביעות משפטיות, בטענה כי אגרת השמירה שנגבית בתחומן אינה חוקית.

פסיקת בג"ץ שניתנה בדצמבר 2009 על ידי אליקים רובינשטיין, קבעה כי על משרד הפנים לקבוע בתוך שנה נהלים "בכל הנוגע לסוג הפעילות הביטחונית שרשות מקומית מוסמכת או אינה מוסמכת לקיים... ולסוגיית מימונה באמצעות היטל מיוחד".

בחודש האחרון הופצה ההוראה בקרב ראשי הרשויות ולמעשה התירה להם לגבות את האגרה מיום פרסומה עד לתום תוקף ההוראה, ב-31 בדצמבר 2011. בפרק זמן זה, אמור הנושא לעלות שוב בדיוני ועדת הפנים בכנסת כדי לבחון אותו באופן נרחב ולקבוע אם הרשויות המקומיות מוסמכות לעסוק בנושא הביטחוני. חלק מהרשויות צירפו את ההוראה במסגרת ניהול העתירות בבתי המשפט, בתקווה כי בכך הן יוכלו להכשיר גם את הגבייה שבוצעה לאורך השנים האחרונות. "הוראת השעה הזו מצד אחד עושה סדר, אבל לא ברור מה קורה לגבי העבר", הסביר עו"ד מוטי איצקוביץ, שעתירתו נגד גביית אגרת השמירה בנס ציונה הוכרה כתביעה ייצוגית.

עוד במסגרת הוראת השעה מציין המחוקק כי "לא יוטלו אגרה או היטל אלא בסכום שאינו עולה על סכום שקבע השר". למעשה, מתכוונים במשרד הפנים להגדיר סכום גבייה מקסימלי בעבור אגרות השמירה לכלל הרשויות, שעד היום חישבו באופן עצמאי את אופן הגבייה ואת הסכום, ללא הוראות מיוחדות מהמשרד הממשלתי. במרכז לשלטון מקומי צופים כי הגדרת המחיר, שטרם נקבע על ידי משרד הפנים, יוביל גם לעלייה במספר הרשויות שיחלו לגבות אגרת שמירה. במרכז אמרו כי "המשטרה הייתה צריכה לעשות את זה, אבל בפועל ראש רשות חייב לקחת את האחריות ולתת את השירות לתושב. זה סוג של הפרטה, אבל ברגע שהמדינה לא עושה את זה, אין ברירה. יש פה ואקום ואנו לא יכולים לעמוד מנגד" .

"היעדר התקציב והפקרות המדינה יוצרים פערים גם ברמת הביטחון של האזרח המתגורר במרכז לעומת זה המתגורר בפריפריה", אמר יו"ר מרכז השלטון המקומי, שלמה בוחבוט. "אגרות השמירה והביטחון נועדו לאפשר לרשויות המקומיות לתת לאזרח ביטחון בסיסי, במקום המדינה".

עד היום, פירשו ברשויות המקומיות את הסעיף בפקודת העיריות שגורס כי תפקידן "לעשות בדרך כלל כל מעשה הדרוש לשם שמירה על תחום העירייה, בריאות הציבור והביטחון בו", כתוקף החוקי בעבור תגבור האבטחה, ובכללותו גביית האגרה, שאושרה באמצעות חוקי עזר עירוניים. משרד הפנים קבע שהאגרה מיועדת למימון שמירה וביטחון מיוחדים, ובחוזר מנכ"ל המשרד משנת 2004 הוגדר כי היא תשמש רק לעניינים ביטחוניים. אולם הרגיעה הביטחונית מחד, והירידה במכסות כוח האדם במשטרה מאידך, הובילו את הסיירות העירוניות לבצע תפקידים נוספים - החל משמירה בגני הילדים וכלה בסיור בגנים ובפארקים ציבוריים למניעת ונדליזם. "אנחנו לא נוותר (על גביית אגרת השמירה, ג"כ). עיקר ההשקעה היא לא בסיורים, אלא בגני הילדים, ואני לא מוכן להפקיר אותם", אמר ראש עיריית הוד השרון, חי אדיב. "אגרת שמירה היום מחויבת המציאות בישראל. למזלי יש פה אוכלוסייה שיכולה להרשות לעצמה לשלם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שער שכם, אתמול

האזרחים הערבים לא רוצים להבעיר את השטח, אבל הם לא מנותקים

עמודי הזיכרון של גן הבנים בפארק הירקון

דווקא על מכשיר הריצה בחדר הכושר מול "הלהקה", משהו נסדק בי

סגל. לכל מי שאפשרו את שידור הסקר יש חלק בהסתה

השאלה שהוצגה בסקר אולפן שישי היא הסתה. הפאנל שתק בנימוס

"דברים מוזרים", העונה הרביעית. בלי העומק הפסיכולוגי

היא חזרה לנטפליקס פחות מקסימה ומרגשת, יותר מחרידה ואכזרית

מצעד הדגלים באזור שער שכם בשנה שעברה. שוב מתברר שאין דין שמאלן כדין מתנחל

הממשלה וגופי הביטחון מגבים את העבריינים. ואת מי עוצרים? את השמאלנים כמובן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

האחים אמיר (מימין) ואיציק דיין

תעלומת עורך הדין – והעד המרכזי שמת לפני שהספיק להעיד בפרשת האחים דיין

תל אביב

"אנשים רואים בורסות אדומות ומחירי דירות משוגעים – והם עוצרים"

מכוניות במגרש חניה

"זה מה יש. תגיד רוצה או לא רוצה - ותבחר צבע": כך נקבע מחיר הרכב שלכם

 יובל רפיח

2,300 שקל, כולל חשבונות: השכונה שהצעירים עוד לא גילו

פרופ' ינאי עופרן , במעבדת ביולוג'יק דיזיין ברחובות

"הן ביקשו: 'תגרום לתרופה לעבוד על קופים, גם אם תקלקל מעט לבני אדם"