יעיל, מסור ואמין: גבריאל ראובינוף, מוותיקי הפרקליטים, 1922-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

לפני כתשע שנים נערכה מסיבה לכבודו של עו"ד גבריאל ראובינוף, לרגל יום הולדתו ה-80 ויובל שנים לעבודתו כעורך דין. לאירוע נקבצו בני משפחתו ומשפטנים רבים שעבדו במהלך השנים במשרדו. בהנחיית דן אלמגור נפרשה מסכת חיים של ירושלים הישנה של שכונת הבוכרים, ושל המדינה כולה, מימי המנדט ועד היום, מאספקלריה של עורך דין שכבר ראה הכל. חתן השמחה עמד במרכז, אך כולם ציינו את אשתו נורית לבית איינהורן, "הרמטכ"ל", כפי שכינה אותה בחיבה, אם ילדיו רחל, בנימין ויובל, שעמדה לא רק מאחורי המסיבה, אלא גם מאחורי בעלה והקריירה המפוארת שלו.

גבריאל ראובינוף נולד באלכסנדריה, לשם עברו הוריו בשל המצב הקשה בארץ בשלהי מלחמת העולם הראשונה. הוא חזר עם הוריו ב-1924, וגדל בשכונת הבוכרים, שם למד ב"תלמוד תורה" עם תלמיד מבריק בשם עובדיה יוסף. התלמידים המצטיינים בפרשת השבוע קיבלו שקית סוכריות, "והוא תמיד קיבל יותר ממני", התלונן ראובינוף. הרב יוסף שלח לו ברכה למסיבה, "שיזכה עוד שנים רבות לעמוד על משמרתו".

אחרי שסיים את לימודיו בבית הספר "תחכמוני", הוא למד בבית המדרש למורים "המזרחי" ובמקביל גם בישיבת מכון הרי פישל. אחר כך לימד בירושלים ובעמק חפר, עד שהתמנה ב-1942 למנהל המדור היהודי במחלקת הקיצוב של המנדט. במקביל הוא למד משפטים במחזור שבו למד גם נשיא בית המשפט העליון לשעבר, השופט מאיר שמגר. אחרי הקמת המדינה מינהו דב יוסף, שר האספקה והקיצוב, למנהל מדור חלוקת המזון לתושבי הבירה הנצורה. בהמשך התמנה למנהל מדור הקיצוב לצרכן בכל הארץ, ואחר כך ניהל את מחלקת תעשיית המזון.

ב-1951 החל להתמחות במשרד עו"ד אשר לויצקי ז"ל, וב-1960 הוא היה לבעלי המשרד. השופט המחוזי בדימוס אליהו בן זמרה סיפר איך למד אצלו את עקרונות הטיפול היסודי בתיק. שופט השלום בדימוס דוד פרנקל אמר כי תמיד הקרין כבוד לבית המשפט ולצד שכנגד. עו"ד עמיהוד בן פורת ציין כי אל משרדו של ראובינוף לא נכנסו קליינטים, אלא בני אדם. רבים מהם היו בני עדתו של ראובינוף, העדה הבוכרית, עד כדי כך שבן פורת סיפר במסיבה כי שקל לשנות את שמו לבן פורתוף. "נקי כפיים ובר לבב", אמר לוי יצחק רחמני, שאביו שלמה היה מעמודי התווך של המשרד במשך שנים רבות.

במסיבה מנה ראובינוף את שלושת העיקרים שלו כעורך דין - יעילות, מסירות ואמינות - וגם גילה שיש צדדים משעשעים בעבודה: אזרח תבע את אגד, על שאוטובוס עצר במרחק של מטר מהמדרכה. הוא קפץ, נחבל ולטענתו איבד כתוצאה מכך את כוח הגברא שלו. ראובינוף, שייצג את אגד, הצביע בעדינות על אשתו של התובע, שישבה לצדו כשכרסה בין שיניה. "כן", הזדעק האיש, "אבל אתה יודע באילו מאמצים זה עלה לי?"

את המשרד, שמתמחים צעירים לשעבר בו נמצאים כיום בצמרת המשפטית, מנהל באחרונה הבן יובל. על כך אמר ראובינוף במסיבה: "בכל אדם מתקנא, חוץ מבנו ומתלמידו".

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ