הסברה רכה

ד"ר יהודית אליצור, חוקרת קומוניקציה, 1927-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

יהודית אליצור, שנפטרה מסרטן, נולדה בניו יורק לרב ארתור נוילנדר, מראשי היהדות הקונסרווטיבית האמריקאית. עם חברתה הטובה פרופ' יהודית שובל, כלת פרס ישראל במדעי החברה, חלקה חדר בהרווארד כשהיו השתיים דוקטורנטיות באוניברסיטה זו. אליצור היתה פעילה בהקמת תנועת הסטודנטים היהודים הציוניים (ZIFA) ואף היתה נשיאת התנועה.

ב-1948 הגיע שליח ארצישראלי לתנועה, פלמ"חניק ששמו יובל אליצור, לימים מבכירי העיתונאים ב"מעריב". "הם היו משכילים, נלהבים, ציונים, ידעו עברית", אומר אליצור, שהיה לבעלה ולאבי ילדיהם נועה ואהוד.

עם קום המדינה הפסיקה את לימודיה כדי לעבוד בשגרירות ישראל בוושינגטון, ותחת השגריר אבא אבן, קוסם השפה האנגלית, עשתה את צעדיה הראשונים בהסברה למען ישראל. היא עלתה ב-1954 ולימדה באוניברסיטה העברית, שם היתה ממקימי המכון לקומוניקציה. היא היתה חלק מקבוצה ייחודית של עולים מאמריקה, "אליטה שהיתה חדורת אידיאלים ציוניים וליברליים, שבאה לבנות חברה חדשה, שוויונית, איכותית", אומרת פרופ' שובל, מחלוצות סוציולוגיית הבריאות בישראל. פרופ' חנוך סמית, הסטטיסטיקן הידוע, "הסוקר של המדינה", היה בחבורה, וכן אליהוא כ"ץ, אף הוא חתן פרס ישראל במדעי החברה וממייסדי הטלוויזיה הישראלית, הלל בר-לב, חתן פרס ביטחון ישראל, מפתח טיל האוויר-אוויר "שפריר", ואחרים.

אחרי מלחמת יום הכיפורים השלימה, סוף סוף, את הדוקטורט שלה בהרווארד, על "דימוי ישראל בעיניים פרוטסטנטיות". במחקריה ובמאמריה היתה מן הראשונות שהצביעו על הצורך לעדן את "מימד הכוח" בתדמית הישראלית על ידי הפניית תשומת הלב להיבטים רכים כמו מדע, רפואה, ארכיאולוגיה ועוד. פרופ' כ"ץ מצר על כך שלא פירסמה יותר בכתבי עת מדעיים, ולכן לא המשיכה באוניברסיטה: "לא היה חוקר כמותה שהבין את תדמיתה של ישראל", הוא אומר. "ומלבד זאת, היה לה Class".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ