ציד שיכורים בתל אביב

לילה במתחם קרליבך עם שוטרי התנועה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התלוויתי אל השוטרים במארב האלכוהול של רחוב קרליבך בתל אביב, לא רחוק ממועדון "החתול והכלב", שבזמנו יצא לי לרקוד בו לא מעט. הוצמדתי לשתי שוטרות ממרחב ירקון, הדר והילה. הן רוכשות בקיוסק משקה אנרגיה אקס-אל ובקבוק מים בטעמים, ופונות למשימה. נעמדות משני צדי קרליבך, הן עוצרות מכוניות מקריות ומבקשות מהנהגים להוציא אוויר לתוך נשיפון שמודד אחוזי אלכוהול חריגים. כל הנהגים מרגישים אשמים, אבל השעה מוקדמת ואין שיכורים.

אם תמיד הייתי נגד האלימות המשטרתית, אני מהר מאוד משתעמם מהמצב המונוטוני, ומחכה שהן יתפסו איזה דג שמן ואולי יירו באוויר. יש נהגים שמתחילים עם הבנות, או עושים עיניים. זה די דוחה. "כן, עושים הרבה עיניים", הן אומרות בעייפות.

ואז קורה משהו. בחור שמנמן מסרב לעבור את הבדיקה, כולו רועד מפחד. "אתה מעוכב בחשד לנהיגה בשכרות ואם לא תיבדק, נפסול את הרישיון", אומרת הדר. זה לא עובד עליו. הוא מסרב לנשוף. הוא יוצא בכפכפים מהאוטו, יש לו ריח של אלכוהול, ונעמד מול הבנות. חברו הרזה מנסה להגניב לו סיגריה. הבנות מעיפות אותה, מסבירות לי שזה טריק להוריד אחוזי אלכוהול. הן קוראות בקשר לקובי הקצין, מי שמוסמך לפסול את הרישיון. הן שואלות את הבחור אם הוא שתה, והוא אומר שרק חצי כוס בירה גולדסטאר בעפולה.

"אני סחי, אני מדבר סחי", הוא אומר "בדיוק עכשיו עשיתי טובה, התלוננתי על אנשים במשטרה". התירוץ שלו לא לעבור את הבדיקה הוא אסתמה. "באתי לעשות חיים. אני כל הזמן בתל אביב", הוא מתחנן.

מבקשים ממנו לעשות בדיקת מאפיינים: ללכת ישר ולספור עד שלושים. לזה הוא מוכן. ועובר בלי בעיות. הוא שוכח את המספר 27, אולי מהפאניקה. מאחורינו, בחורות על עקבים מקפצות כזברות לעבר מועדון החתול והכלב, חבורת הומואים ואשה מנותחת חזה מביטים בשוטרים בלעג. אנשים אומרים לשוטרים לעזוב את האנשים במנוחה. כדי להוכיח את כשירותו, הבחור מתחיל לפתע לעשות שכיבות שמיכה. אבל הוא מסרב לעבור בדיקת אלכוהול.

הקצין קובי ג'לרדין מגיע. "מזל שלא באתם שבוע שעבר, היה פה גיהינום. כל נהג חמישי היה שיכור. הלילה העיר רגועה".

"זה טוב שרגוע", אני אומר.

"טוב למי?", הוא אומר.

קובי מסביר לי שהחל מ-240 מיקרוגרם לליטר אוויר זו נהיגה בשכרות, אך כמרווח ביטחון משחררים אנשים עם פחות מ-290. ואז עוצרים עוד מישהו, גבר יפיוף, שנסע על אופנוע ולא עבר את מבחן הנשיפה. רוצים להעביר אותו בינשוף, שנותן תוצאות מדויקות. הוא מקבל 310. אכל אותה בגלל כלום. "אי אפשר לוותר לי על זה?", הוא מתחנן בפני הדר. קובי הקצין אומר, "התרבות שלנו היא תרבות זוועתית".

קובי הולך לצד עם השמנמן שסירב להיבדק. הוא עומד עם הנשיפון ליד הלוע ומנסה לשכנע אותו להכניס אותו לפה. הבחור מסרב. קובי מנסה לשכנע. כבר מעל שעה מהרגע שהשמנמן נתפס והוא נחוש לא לנשוף. השוטר מצליח להכניס לו את הנשיפון לפה, אבל הבחור פולט אויר מהאף. קובי אומר שזהו, הוא פוסל. הבחור מתחנן שהפעם ינשוף היטב. שוב שמים לו את הנשיפון בפה, ושוב הוא מרמה. כולם יורדים עליו. שוב מוכנס הנשיפון, אולי בטעות ואולי הבחור נכנע, אבל יוצא אוויר. מחכים שלוש שניות. קובי מסתכל לתוצאה. "אתה יכול ללכת", הוא אומר. הבחור עליז ומאושר, עובר בריצה את הכביש וכמעט נדרס.

קובי מספר שבהתחלה תפסו אנשים על 800 מק"ג. בזכות המארבים כמויות האלכוהול ירדו מאוד. עוד הוא מדבר, מקבלים הודעה על אדם שברח מהבדיקה. יש מרדף. אנחנו רצים לעבר החניון מאחורה. הבחור הבורח, גבר ענק, רץ בכל כוחו. אבל חמישה שוטרים ושוטרות, ובראשם קובי, קופצים עליו. הוא מנסה לנער אותם, אך נטרק על המכונית, ידיו מכופפות אחורה והוא מושם באזיקים. "מה קרה? מה קרה?", הוא צועק. הוא מוכנס לתוך מכונית המשטרה. השוטרים יכולים להירגע.

"רצית אקשן", אומר לי קובי.

הגבר יושב בניידת, כארי בכלוב, וצועק לחפותו. חולצתו קרועה. מציצה ממנה הגופיה, חבורה במצחו. הוא מאשים את אחד השוטרים, שדומה לדמות הרעה בסדרת הילדים "היה היה": "הוא הרים עלי יד". הוא מצחין מאלכוהול. מעבירים אותו בדיקה בינשוף. התוצאה גבולית, 250 מק"ג. במקרה אחר היו משחררים אותו, אבל לאחר שהתפרע ונתפס, קובי לא יוותר על הטרף. מכניסים אותו למעצר. מגיעים שני חברים של הבחור, שבמקרה יצאו לבלות. הוא מתלונן שחטף מכות מהשוטרים, לא מספר שברח ונתפס, ובגלל זה החולצה הקרועה. "הם הרביצו לי", אומר הבחור עם החולצה הקרועה לשני חבריו, שלאחד מהם קוראים פופאי. "תראו מה עשו לי". הוא מנסה להתגרות בשוטר שמזכיר את הדמות מ"היה היה". "תראו איזה ילד כאפות. נכון הרביצו לך בבית ספר?". השוטר אולי מת לתת סטירה, אבל הולך סביב הגבר האזוק ומתאפק.

"את המכות שקיבלתי לא צילמת, צלם מניאק", הוא צועק על צלם "הארץ" אותו הוא חושב לצלם משטרתי.

קובי הגאה מבקש לראות אם צילמנו את המרדף, אבל הצלם לא הספיק. ניר הצלם כבר מעשר בבוקר במשמרת צילום. אני אומר לו שלדעתי הוא יכול ללכת לנוח. יש המון תמונות. אבל הוא נהנה סוף סוף. אני רגיש לאלימות, ודי בפאניקה מהאווירה.

החברים המומים, הם מאמינים לחבר שלהם, מנסים לשמור עליו מהשוטרים ומתקרבים אל חברם. הוא יושב וצועק באחורי הניידת. החברים מעצבנים את השוטרים. שוטר דורש מאחד מהם תעודת זהות ומאשים אותו בעמידה בכביש. "אתה יודע שאתה פסול נהיגה?", אומר להם שוטר. "לא", אומר החבר. "עכשיו אתה פסול", אומר השוטר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ