התאחדות הסטודנטים: "משתיקים הטרדות מיניות"

לפי נייר עמדה שתציג ההתאחדות היום בכנסת, עבר עשור מאז החקיקה, אך האכיפה חלקית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

התאחדות הסטודנטים תציג היום בכנסת נייר עמדה בנוגע לטיפול ומניעה של הטרדות מיניות במוסדות להשכלה גבוהה. בנייר העמדה קוראת ההתאחדות ליישם נוהל אחיד לטיפול בהטרדות המיניות בכל המוסדות: "למרות שעבר יותר מעשור מאז חקיקת החוק למניעת הטרדות מיניות, אכיפתו במסגרת המוסדות להשכלה גבוהה מתקיים באופן חלקי בלבד".

בנייר נטען כי "בכמה מוסדות אקדמיים השתרשה נורמה מדאיגה של השתקה לכאורה של תלונות על הטרדות מיניות. מדיניות ההשתקה מתבטאת בהיעדר שקיפות והיעדר אכיפת החוק למניעת הטרדות מיניות, אך בעיקר באווירה ובתחושה שמעניק המוסד האקדמי לסטודנטיות, ובדרך בה הוא מעודד או לא מעודד סטודנטיות להתלונן".

בהתאחדות מזהים גם בעיות בנוהלי הטיפול בהטרדות, ובהן היעדר שקיפות. "המוסדות האקדמיים אינם מפרסמים מה היקף התלונות על הטרדות מיניות המגיעות אליהם בשנה, מהו שיעור התלונות שהתבררו כנכונות, וכן מה היו העונשים שהוטלו על הפוגעים", נכתב בנייר העמדה, "לא ברור כיצד הטיפול בתלונה מתבצע, וגם אם הוא ברור לממונה - כך או אחרת, במרבית המוסדות האקדמיים מידע זה אינו נגיש לסטודנטים".

בעיה נוספת שמזהים בהתאחדות היא שלרבים מהממונים על נושא מניעת הטרדות מיניות במוסדות אין רקע מקצועי בתחום. בנייר העמדה מצוין גם שהממונים הם לרוב אנשי סגל, ו"סטודנטית שהוטרדה מינית לא תמיד תרגיש נוח להתלונן אצל מישהי שהיא חלק מהסגל. כמו כן קיים החשש כי האינטרס המיידי של הממונה יהיה להגן על חבריה ועמיתיה לעבודה ולמחקר".

נייר העמדה גם מבקר מקרים שבהם ניתן פיצוי כספי למתלוננות: "מצב זה אינו ראוי ולוקה בטעם לפגם באופן המובהק ביותר. מדוע תקציב המוסד הממומן ברובו על ידי המדינה - וממנו צריכים ליהנות כלל העובדים, המרצים, הסטודנטים והמחקר במוסד - נפגע כתוצאה מהתנהגות פוגענית של אדם אחד?".

ההתאחדות מציעה נוהל חדש לטיפול בהטרדות מיניות. לפי הצעת ההתאחדות, למוסדות אסור יהיה להעניק פיצוי כספי למתלוננות. כמו כן, המוסדות יחויבו לפרסם את המידע על אודות הפניות המגיעות אליהם ואופן הטיפול בהן.

על פי נייר העמדה, על המוסדות לקיים מפגשי הסברה לסגל ולסטודנטים על מניעת הטרדות מיניות לפחות פעם בשנה. נוסף על כך, הממונים על נושא הטרדה מינית יידרשו לעבור הכשרה מקצועית בתחום, והמוסדות ינקטו מדיניות של "טיפול והצפה של מקרים, ולא מדיניות של השתקה". לסיכום, נכתב, יש צורך לקבוע באופן ברור מיהו הגוף האחראי על אכיפת הנהלים בנושא.

לדברי ליאת קליין, יועצת משפטית לאיגוד מרכזי הסיוע לנפגעות ונפגעי תקיפה מינית, "מהקמפוסים בישראל עולה תמונה קשה ומטרידה של שכיחות תופעת הפגיעה המינית. דווקא במוסדות שאמורים להוביל את הקדמה והשמירה על זכויות הפרט בחברה הישראלית, נותר הנושא פרוץ. זאת, בין היתר, בכך שבחלק מהמוסדות אין ממונות על יישום החוק, ובמקומות רבים הסדרת נוהלי הטיפול בהטרדות מיניות לוקה בחסר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ