גילי כהן
גילי כהן

למורן לוי, תושבת מודיעין למעלה משש שנים, נמאס. כל קיץ נכנסים היא ושכניה ל"מגננת יום הולדת" ונערכים לקראת השפעות היום שאחרי המסיבה. "כל הפארקים אצלנו פשוט מלאים בתקופה הזו או בבלונים, או בליצנים", אומרת לוי. השנה, החליטו בעיריית מודיעין מכבים רעות לפרסם מדיניות רשמית לכל מי שינצל את כרי הדשא והמתקנים החופשיים לטובת אירועים ומסיבות. בין היתר, הגדירו בעירייה רשימה שחורה של האירועים שאסור לקיים ברחבי הפארקים - בר מצווה או בת מצווה, מסיבות אירוסין וחינה, ברית מילה וחתונות, למגנת לבם של חלק מההורים והחוגגים. האירועים שבכל זאת מותרים בפינות החמד ובפארקים בעיר הם ימי הולדת, התכנסויות משפחתיות או אירועים כיתתיים - דוגמת טקסי סיום שנה או מסיבות חג.

"כל אחד מה-220 פארקים שיש בעיר תפוס כל לילה באיזו מסיבה שמישהו ארגן. אנשים משתגעים לגמרי: מביאים פוני שעושה את צרכיו בכל הפארק, או מביאים מתנפחים ומשאירים את הלכלוך בכל מקום, וככה הורסים את הפארקים", אומר חבר המועצה אלכס וינרב, שיזם את ההצעה. "זה מקום ציבורי, אין בעיה שתעשה אירוע, אבל שיהיה במידה. בר מצווה וחתונות אלו אירועים עם הרבה יותר אנשים, מביאים לשם קייטרינג. היו כבר כמה חינות שתפסתי וגם אירוע של בר מצווה שהיה לא נורמלי - סגרו את כל הפארק עם סרט ואמרו שאין כניסה למי שלא מוזמן. זה היה פשוט בקנה מידה גדול מדי".

מלבד זאת, הגדירו במודיעין תנאים נוספים לחוגגים בעיר: אסור להתחבר למערכות המים, החשמל והתאורה. גם מערכות הכריזה וההגברה הן מחוץ לגדר המותר ולליצנים, לקוסמים וליתר המפעילים התירו בעירייה להשתמש רק במיקרופונים צמודים לפה, מסוג "מדונה". גם הצבת מתנפחים עבור הילדים החוגגים טעונה בהצגת רישיון עסק, אישור בטיחות וביטוח מהגורמים המוסמכים ברשות. וינרב, יועץ סביבתי במקצועו, מתאר לצד מטרדי הרעש שיכולים לגרום האירועים השונים גם את הפגיעה במתקנים הציבוריים ובתשתיות. על כן, הציע בעבר אפשרות להירשם מראש בעירייה טרם כל חגיגה, ולחתום על התחייבות ואחריות כספית לניקיון ושלמות הפארק בגמר האירוע. הצעתו זו אגב נפסלה בשנה שעברה בישיבת הנהלת העיר.

באמצעות הפיקוח העירוני יחלו בעיר לאכוף את הכללים החדשים ולפקחים גם תהיה סמכות לקנוס את החוגגים שחרגו מהמדיניות החדשה. "יש פה מדיניות שמאפשרת לאנשים שימוש בפארק, אבל שומרת על כך שהפארק נשאר פארק ולא גן אירועים אחד גדול", אומר ראש עיריית מודיעין מכבים רעות, חיים ביבס. לדבריו, האכיפה תסתמך על תלונותיהם של התושבים הנוגעות למטרד הנגרם מהחגיגות. "התחלנו כפיילוט בקיץ הקודם בנושא הזה והיה שיפור ניכר בלי דו"חות אלא עם התראות, אבל יכול להיות שבעתיד ניתן דו"חות אם נצטרך".

בסוגיה אחת החליטו במודיעין לא לוותר למבלים בפארקים; על פי נתוני העירייה, רק בשנה האחרונה ניתנו 48 דו"חות בגין הבערת אש בשטח אסור - או במלים אחרות, תשלום קנס של 630 שקלים עקב הדלקת מנגלים או מדורות בשטחים ציבוריים. "אלו תושבי חוץ שמגיעים בעיקר לפארק ענבה ובודקים אותנו למרות שאנחנו רושמים ויש אזהרות. בפעם הראשונה מעירים ובפעם השנייה נותנים דו"ח", טוען ביבס. "כל נושא המנגלים - לא יקום ולא יהיה בפארקים בעיר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ