קרטוגרף עם נשמה

פרופ' פנחס יואלי, מומחה למיפוי, 1920-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

פנחס יואלי נולד כגינטר אפטקמן בביירות, גרמניה, שממנה ברח ברכבת של עליית הנוער ב-1936. שנתיים אחר כך כבר עבר קורס בטופוגרפיה בהגנה, והחליף את המהנדס הלל בירגר כמדריך ראשי בתחום זה.

בקורסים הראשונים שהעביר השתתפו דני מס, מפקד הל"ה, ורחבעם זאבי ("גנדי"). הוא היה מראשוני פרויקט "תיקי הכפרים" הערביים, שבמסגרתו הכין מפות מפורטות ששימשו אחר כך בפעולות צבאיות. לא פעם טס במטוסי חברת "אווירון" וצילם בחשאי את הכפרים. הוא הסתנן למשטרה הבריטית במגרש הרוסים בירושלים וצילם את תוכניות משטרות "טגארט", שנבנו ברחבי הארץ בתקופת המאורעות.

בתש"ח יזם את הקמת שירות מפות וצילומים (שמו"צ) ועמד בראשו כסא"ל, תחילה בבית הדר בתל אביב ואחר כך במקום מושבו החדש של השירות ברחוב יפת ביפו. בראיון לציון שתרוג וחיליק הורוביץ מהמרכז למיפוי ישראל סיפר, כי כשנודע שהבריטים עומדים להעביר את כל הארכיון הקרטוגרפי של ארץ ישראל ממחלקת המדידות המנדטורית ברחוב יהודה הלוי לשכם, פרץ לשם הש"י (שירות הידיעות של ההגנה) והציל את החומר היקר, שעל בסיסו יצרו יואלי ואנשיו את המפות שהיו נחוצות לצה"ל.

לקראת מבצע "עובדה" התברר שאין כלל מיפוי של הנגב, והשירות מילא את החסר במהירות, בהסתמך על צילומי אוויר בריטיים ועל מפות ממלחמת העולם הראשונה. על תקופה זו אומר פרופ' משה ברוור, חתן פרס ישראל בגיאוגרפיה: "זהו סיפור גבורה, מסירות, תעוזה והישגים מיוחדים במינם, שבמרכזו עומד האיש שתיכנן, אירגן, הנהיג וביצע - פנחס יואלי".

אחרי המלחמה מוזג השירות במחלקת המדידות, ויואלי התמנה לסגנו של המנהל, יוסף אלסטר. בשנים 52'-56' למד באוניברסיטה הטכנית של שווייץ אצל פרופ' אדוארד אימהוף, שנחשב, כדבריו, "האפיפיור של הקרטוגרפיה". כשחזר לימד בטכניון, ולדברי אל"מ (במיל') ד"ר חיים סרברו, מנכ"ל המרכז למיפוי ישראל, "היה נחשון בשילוב הקרטוגרפיה והמחשב ביישומים של הצללה ממוחשבת".

ב-1972 הקים יואלי את המחלקה לגיאודזיה וקרטוגרפיה בחוג לגיאוגרפיה באוניברסיטת תל אביב, שם לימד עד שפרש ב-1995. אשתו הראשונה - יהודית - ובנם, דני, נפטרו. את רוב חייו חלק עם אשתו אגי, אם בנם רפי. חברו פרופ' יעקב מלכין אומר, כי ככל הידוע לו, "רק פעם אחת חטא פנחס בחטא מקצועי בגלל אהבתו. המעיין בקפידה באחת המפות במזרח התיכון ימצא בו נקודה זעירה אחת, ועליה ציון עיר ושמה 'אגי'. תרמילאים וחוקרים רבים עדיין מחפשים אותה ולא מוצאים".

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ