אושרה התוכנית המחודשת להקמת מוזיאון הסובלנות בירושלים

התוכנית החדשה שונה לחלוטין מהבניין שתיכנן לפני שנתיים האדריכל פרנק גרי. על אף השינויים הרבים, התוכנית לא הוגשה לאישור מחדש בוועדת התכנון והבנייה, אלא רק הוכנסו שינויים בתוכנית המקורית

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

לאחר עיכוב של יותר משנתיים אישרה ביום שני ועדת התכנון של עיריית ירושלים את התוכנית המחודשת להקמת מוזיאון הסובלנות בלב העיר. המוזיאון, שמוקם בידי מרכז ויזנטל על פי דגם של מוזיאון דומה הפועל בלוס אנג'לס, הוא פרויקט שנוי במחלוקת בשל הקמתו על שטח ששימש בית קברות מוסלמי במשך מאות שנים. במהלך העבודות להקמת המבנה, כפי שנחשף בתחקיר "הארץ", פונו מהשטח מאות שלדים עתיקים.

תוכנית המוזיאון המקורית הוכנה בידי האדריכל הידוע, פרנק גרי, אך הפרויקט נקלע לקשיים כלכליים, בין היתר בעקבות המשבר הכללי של 2008, וגרי עזב את הפרויקט. בתחרות אדריכלים שערך מרכז ויזנטל זכתה ברכה חיוטין, שתיכננה את הבניין מחדש ובתקציב נמוך בהרבה מהתקציב המקורי. הבניין החדש שונה מאוד מזה של גרי, אך למרות זאת, מרכז ויזנטל הגיש בקשה רק לקבלת היתרי בנייה ולהכנסת שינויים בתוכנית המקורית, מבלי להגיש את התוכנית מחדש לאישור ועדות התכנון. זאת כדי למנוע עיכובים נוספים בפרויקט. התוכנית תועבר עתה לאישור הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

לבניין החדש יהיו שלוש קומות ועוד שתי קומות מתחת לקרקע, בניגוד לחמש קומות מעל הקרקע על פי התכנון של גרי. שינוי נוסף הוא שבמרכז המוזיאון ייבנה גן ארכיאולוגי שיכלול אקוודוקט רומי שנחשף בחפירות הארכיאולוגיות שבוצעו באתר. על פי המסמכים שהוגשו לאישור הוועדה, המוזיאון עתיד לשנות את פני האזור כולו. "הכיכר מעוצבת כשבמרכזה גן ארכיאולוגי ואמפיתאטרון שקוע המהווה חוליה מקשרת בין הרחוב העירוני ומבנה המוזיאון", נכתב בבקשת היזמים להיתר הבנייה. "מבנה המוזיאון", מוסיפים היזמים, "תוכנן כבלוק ליניארי שחלקו שקוע בקרקע ופונה כלפי הגן הארכיאולוגי וחלקו מרחף מעל מפלס הרחובות המקיפים".

מבקרי התוכנית טוענים כי החלפתו של גרי מצדיקה דיון מחדש בתוכנית כולה ובנחיצות במוזיאון בכלל. ראש האופוזיציה העירונית בעיריית ירושלים, פפה אללו מסיעת מרצ, מתנגד לאישור התוכנית. לדבריו הבניין המקורי אושר משום שהוא תוכנן בידי גרי, ואין זה הוגן לנצל זאת כדי לבנות במיקום הרגיש כל כך בניין אחר. "מוזיאון הסובלנות היה צריך להוות דוגמה להבנה ולדו קיום בין כל הדתות. כשמו כן הוא, היה עליו להעביר מסר של סובלנות וסבלנות לכל האוכלוסיות, אך העובדה שהוא ייבנה בכל זאת על קרקע של בית קברות מוסלמי פוגעת במטרה", אומר אללו. לטענתו, עד היום לא ברור מה יהיה תוכנו של המוזיאון, שכן על פי דרישת יד ושם המוזיאון לא יעסוק בנושא השואה, ויש להניח שלחצים פוליטיים ודתיים ימנעו עיסוקים בנושאים של זכויות הומוסקסואלים או יחסי יהודים ערבים.

המועצה המוסלמית, עמותה המנהלת בתי קברות ומקומות קדושים, שהשתתפה גם היא במאבק נגד המוזיאון, הביעה התנגדות לאישור התוכנית. במכתב שהעביר עו"ד קייס נאסר, המייצג את המועצה, נטען כי התוכנית החדשה כוללת "סטייה ניכרת" מהתוכנית המקורית ועל כן אין לאשרה.

ממרכז ויזנטל נמסר בתגובה כי "התוכנית שאושרה קובעת הקמת מוזיאון סובלנות בשטח מסוים עם תפקודים מסוימים. בייעוד זה ובשטח זה לא חל כל שינוי ואין שום צורך או טעם בהגשת תכנית חדשה. ככל שחלו שינויים בעיצוב הבנין - אין זה עניין להליך תכנון אלא להליך רישוי, והוא ינוהל בהתאם להחלטות מוסדות התכנון המוסמכים - הוועדה המקומית ירושלים והוועדה המחוזית ירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ