סיפורן המופלא של המזוזות האבודות

מזוזות שהתגלו בבית הולנדי לאחר שהוחבאו בתקופת השואה, מצאו את דרכן לנכדתה של בעליהם המקוריים המתגוררת באבן שמואל

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי

במסגרת "מבצע בוידעם" שעורך בית לוחמי הגטאות, נמסרים לארכיון הבית על ידי ניצולי שואה ומשפחותיהם פריטים ומסמכים מתקופת השואה, ביניהם מכתבים, תצלומים, יומנים וחפצים שונים, כאשר מאחורי כל פריט סיפור מרגש ומיוחד.

אחד מהסיפורים נחשף רק לאחרונה כאשר סוזן רודריגז-פריירא, הולנדית יהודייה המתגוררת באמסטרדם, מצאה במהלך שיפוץ בביתה שני קלפי מזוזות שהוסתרו במשך עשרות שנים בתוך קירות ביתה.

סוזן החלה לחפש את מקורותיהם של הקלפים וגילתה כי מדובר בקלפים שהוחבאו בתקופת השואה. היא ההחליטה להמשיך ולחקור מי היו בעליהם המקוריים, שהתגוררו בדירתה לפני מלחמת העולם השנייה. העקבות הובילו אל מרים חנינה-טאפלקרויר ממושב אבן שמואל, שעלתה לארץ עם בני משפחתה בשנת 1967.

המפגש בין סוזן (שמאל) למרים (מרכז), שהמזוזות היו שייכות למשפחתה

הסיפור של משפחת טאפלקרויר, משפחה יהודית ממוצא פורטוגזי, דומה לסיפורם של רבים שנספו בשואה. הורי המשפחה - יוזף וחנינה - נספו ביחד עם בתם. בנם מאיר, הצטרף לשורות המחתרת ההולנדית, ואשתו רבקה ובנם יוזה הוסתרו במהלך המלחמה על ידי מריה איפס, רופאה הולנדית חסידת אומות עולם, וכך שרדו. בתום המלחמה נולדה בתם מרים, שעלתה, כאמור, בשנת 1967 לארץ ישראל.

לאחר גילוי המזוזות וחקירת תולדותיה של המשפחה, איתרה לאחרונה סוזן את מרים בישראל במושב אבן שמואל, וסיפרה לה על המזוזות של סבה וסבתה. השתיים נפגשו למפגש מרגש בארץ בו מסרה סוזן את קלפי המזוזות למרים. בעלה של מרים, סופר סת"ם בהכשרתו, בדק את קלפי המזוזות ומצא כי הקלף הגדול כשר, וסוזן החזירה אותו למקומו המקורי בדלת הבית ההולנדי שבו היא גרה. את הקלף הקטן שנמצא פסול, תרמו יחדיו מרים וסוזן לארכיון בית לוחמי הגטאות.

הקלף נמצא כשר והוחזר למקומו ההיסטורי בבית באמסטרדם

בביקור בבית לוחמי הגטאות סיפרה סוזן לצוות עובדי הארכיון, בראשות יוסי שביט, כי בעקבות גילוי המזוזות ערכו מיוזמתם יתר דיירי הרחוב בו מתגוררת סוזן מבצע מיוחד לאיתור שמותיהם של דיירי הרחוב שחיו בו עד מלחמת העולם השנייה, ואף הקימו אתר אינטרנט להנצחת הנספים. לדבריה מרים, על ידי המבצע הספונטני גילתה את קורותיהם של קרובי משפחה נוספים אשר התגוררו ברחוב ונספו בשואה, ואשר לא הכירה את סיפורם.

בבית לוחמי הגטאות מבקשים מהציבור להמשיך ולתרום פריטים לארכיון הבית למשמרת עולם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ