מתנדבי שירות לאומי בארגוני זכויות אדם: היוזמה של חסון היא פגיעה בדמוקרטיה

ביקורת על הצעת ח"כ ישראל חסון מקדימה לשלול מארגונים שסייעו לגיבוש דו"ח גולדסטון את התקנים למתנדבי שירות לאומי

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הפרסום ב"הארץ" על קריאתו של ח"כ ישראל חסון (קדימה) לשלול מתנדבי שירות לאומי מארגוני זכויות האדם שסייעו לוועדת גולדסטון, עורר אתמול תגובות רבות. 17 מבין מתנדבי השירות הלאומי בארגונים אלה פנו לשר הממונה על השירות הלאומי, דניאל הרשקוביץ, וביקשו ממנו לסרב לבקשתו של חסון. "הבחירה בשירות האזרחי-לאומי נעשתה מתוך דאגה לחברה הישראלית ולא משנאה, מתוך נאמנות לחברה בה אנו חיים ולא מבגידה, מתוך תחושת אחריות ולא מהשתמטות. אנו מבקשים להסיר מאתנו לאלתר את אותן ההאשמות הכוזבות שהוטחו בנו במפורש או במשתמע, רק בשל היותנו שותפים לעשייה של ארגוני זכויות האדם והצדק החברתי בישראל". המתנדבים החתומים על המסמך פועלים בין היתר במסגרת הארגונים אמנסטי אינטרנשיונל, רופאים לזכויות אדם, קו לעובד, נא לגעת והוועד הציבורי נגד עינויים. המתנדבים הציגו אתמול מסמך ששיגר אליהם ראש לשכתו של הרשקוביץ בחודש פברואר האחרון, שבו הבהיר כי הוא מתנגד ליוזמה דומה שהעלה שר החוץ, אביגדור ליברמן, לשלילת מתנדבי השירות הלאומי מארגוני זכויות האדם.

דניאל מרגלית, 22, מירושלים, משלים בימים אלה שנה ראשונה כמתנדב בשירות אזרחי-לאומי במסגרת הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל. מרגלית הוא אחד משני מתנדבים המשרתים במסגרת הארגון. את השירות שלו הוא מבצע באמצעות הרצאות ותוכניות חינוכיות בנושאי קולנוע וזכויות אדם במסגרות שונות. "אני לא מתעסק בפעילות המשפטית של הארגון, לא עוזר לקורבנות עינויים ולא בעתירות לבג"ץ". הוא דוחה בתוקף את ההצעה לבטל את הקצאת מתנדבי השירות הלאומי לארגוני זכויות האדם. לדבריו, ההצעה של ח"כ חסון לא נועדה למנוע מעורבות של פוליטיקה ושירות לאומי, אלא לפגוע במכוון בעמותות וארגונים המזוהים עם השמאל, "יש ניסיון להשתקה של הארגונים האלה וניסיון לקחת מהם אמצעים בשביל למנוע את קיומם. מהבחינה הזאת, העליהום לא מתחיל כאן: ראינו את הניסיונות להקים ועדות חקירה לארגונים האלה וגם את הקמפיין של ?אם תרצו'. גם השיח הפוליטי מעניש את הארגונים האלה שמביעים דעה שהיא פרו זכויות אדם". לדבריו, ההצעה לא עוסקת בעמותות ימין שנעזרות בבני השירות הלאומי. "יש הרבה בנות שירות המשרתות בשטחים הכבושים, באולפנות או בישיבות - נושא שהוא שנוי במחלוקת בחברה הישראלית. יש גם שירות לאומי בארגונים כמו עמותת אלעד או עטרת כהנים שהם, באופן מובהק, ארגונים ימניים".

הצעתו של חסון עוררה אתמול תגובות נזעמות גם במערכת הפוליטית. "הרוח האנטי-דמוקרטית שעולה מקדימה תואמת לחלוטין את עמדות הממשלה ולא ברור מדוע היא לא חלק ממנה", אמר אתמול יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון. חברתו לסיעה, זהבה גלאון, אמרה כי, "היוזמה של ח"כ חסון היא צעד נוסף במסע הציד נגד ארגוני זכויות האדם. זהו ניסיון פסול ומזיק להפוך את השירות הלאומי למכשיר פוליטי לטובת תומכי הממשלה, ומשתלב בקמפיין לסתימת פיות לכל מי שמעז למתוח ביקורת על מדיניות הממשלה".

גם ראשי ארבעת הארגונים המרכזיים שעמדו בבסיס הביקורת של חסון מחו אתמול על הצעתו: ד"ר ישי מנוחין, מנכ"ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל, אמר כי "ההצעה הינה צעד נוסף בדרדור הדמוקרטיה בישראל אל ביב השופכין של הימין". לדברי מנכ"ל האגודה לזכויות האזרח, חגי אלעד, "כמה מחברי הכנסת סימנו לעצמם כמטרה את רדיפת ארגוני זכויות האדם הישראליים, רק משום שהם ממלאים את תפקידם - לבקר את מדיניות הממשלה". מארגון אמנסטי אינטרנשיונל ישראל נמסר כי "במדינה דמוקרטית פעילותם של ארגוני זכויות האדם מועלית על נס ולא מהווה עילה לרדיפה". רן כהן, מנכ"ל רופאים לזכויות אדם, אמר: "הניסיונות לנגח את ארגוני זכויות האדם דרך בני השירות האזרחי הם מהמכוערים והמגוחכים שעולים על הדעת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ