פרופ' אשר כהן, עמית במכון לאסטרטגיה ציונית, יהיה יו"ר ועדת המקצוע אזרחות

היו"ר הנכנס: המינוי הוא חלק ממהלך אידיאולוגי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

שבועות ספורים לאחר הפסקת כהונתו של פרופ' ידידיה שטרן כיו"ר ועדת מקצוע האזרחות במשרד החינוך, יו"ר המזכירות הפדגוגית במשרד, ד"ר צבי צמרת, מינה לתפקיד את אשר כהן, פרופסור למדע המדינה מאוניברסיטת בר אילן וחבר בוועדת המקצוע. פרופ' כהן, עמית במכון לאסטרטגיה ציונית, גוף אשר מתח בעבר ביקורת קשה על לימודי האזרחות, אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא רואה בהחלטת צמרת להחליף את יו"ר הוועדה "חלק ממהלך אידיאולוגי", אך ציין כי לקח את התפקיד לאחר שנאמר לו כי פרופ' שטרן לא יוחזר לתפקיד בכל מקרה.

הנימוק הרשמי של ראשי משרד החינוך להפסקת כהונת שטרן כמו גם כהונת חברה נוספת בוועדה, הפרופ' סוזי נבות מהמכללה למינהל, הוא שהקדנציה שלהם הסתיימה. אך בוועדת המקצוע טוענים כי זהו ניסיון נוסף להתערבות ממניעים פוליטיים בתוכני הוראת האזרחות. במכתב למנכ"ל המשרד, שמשון שושני, כתב פרופ' שטרן כי הרקע האמיתי להחלפתו הוא התנגדותו לשינויים שצמרת מנסה להכניס בתוכנית הלימודים.

ממכתבו של שטרן למנכ"ל משרד החינוך עולה כי בדיונים עם הוועדה הצהיר צמרת על רצונו לעצב מחדש את תוכנית הלימודים באזרחות, בטענה כי יש ללמד היסטוריה ציונית ואת ההיסטוריה של תקופת המדינה במסגרת הוראת המקצוע, וכי "לכך צריך להקדיש כמחצית מזמן הלימוד".

לאחר הפסקת כהונתם של שטרן ונבות, הפורום האקדמי להוראת האזרחות, המאגד 18 ראשי תוכניות ללימודי דמוקרטיה ואזרחות באוניברסיטאות ובמכללות, פנה במכתב חריף לשר החינוך גדעון סער במחאה על "הניסיון השיטתי של יו"ר המזכירות הפדגוגית, ד"ר צבי צמרת, לפגוע במקצוע האזרחות; על התערבותו הגסה במינויים, בתכנים ובספרים".

חברי הפורום האקדמי כתבו כי "התערבותו של צמרת איננה מקצועית (לא מגיעה מתחום הדעת של המקצוע ומנסה לכפות גישה היסטורית על הוראת האזרחות), איננה לגיטימית (סותרת את חוק חינוך ממלכתי ואת ליבת המקצוע באזרחות. הוא כופה את דעתו ומתעלם מהמלצות ועדת המקצוע) ובמגמות שהוא מוביל (אובדן האיזונים בין יהדותה של המדינה לבין אופייה הדמוקרטי). אנו רואים סכנה ממשית לחינוך לאזרחות משותפת ולקיום המשותף. חמור מכך, סוג האזרחות שהוא מציע לא עומד בתנאי מינימום של חברה מערבית מתוקנת". ממשרד החינוך נמסר בתגובה כי "התשובה למכתב תימסר ישירות לפונים".

יו"ר ועדת המקצוע החדש, פרופ' אשר כהן, אמר אתמול ל"הארץ" כי הוא קרוב לחלק מרעיונותיו של צמרת, כולל החלטתו לשכתב את ספר הלימוד העיקרי במקצוע האזרחות "להיות אזרחים בישראל". כמו כן אמר כי הוא מקבל את רוח הדברים של דו"ח המכון לאסטרטגיה ציונית על לימודי האזרחות - מכון שבו הוא עמית - שביקר את "הפגיעה העמוקה" הקיימת כיום "בחינוך הציוני והפטריוטי, בחינוך הדמוקרטי, בחינוך לביקורתיות, ובסיכוי להפחתת המתח בין חלקי החברה הישראלית". לדברי כהן, "האגף הליברלי של הדמוקרטיה מנסה לדחוק את היהודיות של המדינה כדי לשלם את המחיר שצריך לשלם למכנה המשותף הבסיסי ביותר - המרכיב של מדינת כל אזרחיה. יש התרחקות ממקורות יהודיים וגם חסר האיזון של מה שנקרא ציונות, יהדות ודמוקרטיה. הקו שלי הוא קו של איזון. צייר שלוש מדינות: מדינת הלכה, אתנוקרטיה ומדינת כל אזרחיה - אני מתנגד לכל אלה. אני רוצה שילוב ואיזון בין שלושתן". בהתייחסו לרצונו של צמרת ללמד היסטוריה במסגרת הוראת המקצוע, אמר פרופ' כהן: "אם מחר אקבל הודעה מצבי צמרת שהוא מוריד שעות מאזרחות אז שלום, ביי, היה נחמד מאוד. אכתוב ברזומה שהייתי יו"ר לשבוע".

כתבות מומלצות

לפיד. הכי ישראלי כי מסאפר יטא מצלצל לו מוכר, אבל הוא לא יזכור בדיוק מאיפה

מה ישראלי בעיני? יאיר לפיד. הוא תמצית השחצנות וההכחשה

ליעד. ממשיך להיות תמים

חתונמי טמנה מוקשים לזוג החלש ביותר, וכצפוי הוא התרסק על המסך

סלט "אורז" בר, קישואים ונענע

ליד המנה העיקרית, או במקומה: 16 סלטים עם אורז שהולכים טוב עם קיץ

חגית משולם

אחרי שנים של המתנה לדיור ציבורי, שתי אמהות נואשות עשו צעד קיצוני

חסון. נמצאת שלב אחד לפני האשמת בנט בכך שהוא מחריש במבה

רגע לפני שכבר לא יהיה במי לחבוט, איילה חסון שפכה את כל הזעם שלה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ