הארץ של הסופרים | רכוש הציבור

צרויה שלו ביקרה בביקור בגוב האריות של הסופרים, עברה צד והשאירה את הספר בו חשקה בחנות, כי הוא לא היה במבצע

צרויה שלו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צרויה שלו

"לקנות ספר בשבוע הספר זה סוג של קאלט", אומר לי מוכר ספרים צעיר באחת החנויות בהן ביקרתי השבוע. האם אפשר לקרוא ביקור לאותה הצצה מהססת אל גוב האריות, שהרי אין מקום יותר מערער לכותב ספרים מאשר חנות ספרים. אחרי שנים של כתיבה, של שוטטות בעולמות בדויים, חנות הספרים היא המציאות.

לא מזמן, כשספרי החדש ראה אור, חלפתי במקרה על פני חנות גדולה וריקה. לאחר לבטים נכנסתי פנימה ושאלתי בטון אגבי - "איפה הספר שלי?". "שכחת כאן ספר?", התעניין המוכר באדיבות, ואני השבתי נבוכה, "לא, אני מתכוונת לספר שלי, שכתבתי". "אה, זאת את?", הוא פקפק, "את נראית הרבה יותר טוב בתמונה על הסטנד". הוא כמובן צדק, עובדה שגם אני לא זיהיתי את עצמי. כשיצאתי משם התקשרתי לעורכת הראשית של ההוצאה - "אפילו ספר אחד לא תמכרו", הודעתי לה, "החנות ריקה, יש הרבה יותר ספרים מאנשים". פתאום הבנתי שלגרום לבן אדם אחד לצאת מהבית, להיכנס לחנות ספרים, לבחור ספר, להוציא ארנק ולשלם זו פרוצדורה בלתי אפשרית. "אל תדאגי, אחד נמכור", הבטיחה לי העורכת בקול מרגיע.

הארץ של הסופרים | 53 סופרים ומשוררים ממלאים את מקומם של כתבי "הארץ" רוצים להגיב לסופרים? כנסו לעמוד הפייסבוק שלנו

השבוע יצאתי שוב אל המציאות. החנויות כבר מקושטות בדגלונים שונים לקראת שבוע הספר, ופחות ריקות. על אחד הדגלונים איור של עגלת קניות עמוסה ספרים ועליה שרוע ילד שקוע בקריאה. האם יש עוד ילדים כאלה בכלל? אני תוהה, ומבחינה להפתעתי בנער חובש כיפה יושב על הספסל וקורא בשקיקה ספרון קומיקס. אחת העובדות מדביקה מדבקות של שלושה במאה על ספרי ילדים. על דוכן אחר מתנוססים שלטי 1+1, השלישי בחצי מחיר. "איך אתן בכלל זוכרות את המבצעים? זה כל כך מבלבל". "כן, זה באמת משתנה כל הזמן", היא עונה, "אבל האנשים בלי סוף שואלים על זה. הם מחכים למבצעים. יש להם סבלנות".

ועכשיו לקראת שבוע הספר כל הספרים בהנחה. יש לזה משמעות בכלל בין כל שאר ההנחות? אני מתפלאה, אבל מסתבר שכן. ספרים שלא ראו אור יום נשלפים מן המדפים, זוכים סוף סוף למגע יד אדם.

רוב הספרים חיים שבוע, מגלים לי בחנות אחרת אמיתות מכאיבות, מקסימום חודש, ואז עולים למדפים. בשבוע הספר חלק מהם מקבלים הזדמנות נוספת. אז למרות ההסתייגויות שנשמעות מדי שנה, ולמרות התחושה המטרידה לעתים של זילות הספרים, טוב שהוא קיים עדיין, השבוע הזה, עשרת הימים האלה, בהם הספר במרכז. עליו מדברים, על אודותיו מתווכחים, עבורו יוצאים מהבית, מצטופפים בכיכרות בין הדוכנים העמוסים עד שנדמה לרגעים שמדובר באותו מספר של ספרים ואנשים.

כמדי שנה, מפרסמת הספרייה הלאומית את המספרים המדויקים: 6,285 ספרים חדשים נולדו כאן השנה, מרביתם ילידי הארץ ומיעוטם מתורגמים. מספר הספרים החדשים על הסכסוך הישראלי-ערבי גדל, מספר הספרים החדשים העוסקים בשואה נשאר יציב. חלה עלייה קלה במספר הספרים שיוצאים בשפות זרות, בעיקר ברוסית, עלייה גדולה במספר הספרים היוצאים בהוצאות עצמיות, ועלייה משמעותית במספר הביוגרפיות וספרי הזיכרון וההנצחה. אנחנו קרובים אצל עצמנו, מסתבר, אני מנסחת לעצמי מסקנות ביניים, מופתעת ממספרם הנמוך של ספרי התרגום. אנחנו עסוקים בזיכרון ובהנצחה, אנחנו אוהבים מבצעים, יש לנו סבלנות. גם לי. הנה ברגל קלה עברתי מצד הכותבים לצד הקונים כשאני מחפשת ספר ילדים לבני. אלא שמעשה שטן, דווקא הספר בו חשקתי אינו במבצע, ואני מתלבטת: האם אקנה את הספר היחיד הזה במחיר בו הייתי יכולה לקנות שלושה ספרים כמעט? שניים וחצי? לא ולא! גם אני רוצה ליהנות מהמבצע! אי לכך אני נוהגת כצרכנית נבונה ורוכשת שלושה ספרי ילדים אחרים בתשעים ותשעה שקלים, אבל הספר אותו רציתי באמת להקריא הלילה לבני, נשאר בחנות, ואני נפרדת ממנו בתחושה של החמצה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ