אמר בראיון כי אמו אינה יהודייה ומשרד הפנים חוקר את מעמדו

כחודש לאחר שסיפר ל"מוסף הארץ" על קורות חייו, גילה איתי בר בעת ביקור שגרתי במשרד הפנים שיש מי שטרח להזין את המידע במחשבים

ניר חסון
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון
ניר חסון

האם ייתכן כי יש במשרד הפנים מי שאוסף מידע מהעיתונות כדי לשלול את הגדרתו של אדם כיהודי? בשאלה זו מתעסק באחרונה איתי בר, שבראיון ל"מוסף הארץ" סיפר, בין היתר, שהוא אינו יהודי. השבוע התחוור לו כי מישהו במשרד הפנים טרח לקטלג את המידע הזה במחשב רישום האוכלוסין.

בר, 36, תושב קיבוץ שובל שבדרום, התראיין יחד עם משפחתו לפני כחודש למדור "מצב משפחתי" של אבנר ורלי אברהמי, ב"מוסף הארץ". בראיון סיפר בר את תולדות משפחתו: אביו, נוצרי קתולי הגיע לקיבוץ שובל כמתנדב אחרי מלחמת ששת הימים ושם פגש את אמו, בתם של ניצול שואה ואם קתולית. בר עצמו נולד בשובל ודובר עברית מילדות. הוא סיפר בראיון שהוא רשום בטעות כיהודי בתעודת הזהות, אך משמש "גוי של שבת", ברפת הקיבוץ.

1לפני שלושה ימים הגיע בר ללשכת האוכלוסין בבאר שבע לשם הנפקת מסמך שהיה דרוש לו. להפתעתו הסבירה לו הפקידה שהתיק שלו "חסום לשירות". "היא אמרה ש'יש התראה על הלאום שלך בעקבות דיווח'", הוא משחזר. לדבריו, לאחר ששאל מי דיווח היא אמרה שאסור לה להגיד, אבל שזה יכול להיות קשור לכתבה ב"הארץ". "ממנה עברתי לפקידה אחרת שהתחילה לשאול אותי מי הסבא והסבתא שלי. אמרתי לה שהיא פוגעת בזכויות האזרח שלי".

בהמשך התפתח דיאלוג בין בר לבין סגנית מנהל הלשכה בדבר יהדותו. "היא שאלה אותי ?אתה יהודי?', אמרתי כן, עשו לי ברית ואני חוגג את החגים. היא שאלה אם עברתי גיור ואמרתי שלא, ?אבל אם את שואלת אם אני יהודי אז מצדי כן'". בר מספר כי בנקודה זו אמרה לו סגנית המנהל כי מבחינתה הוא אינו יהודי וביקשה ממנו לחתום על מסמך, כנראה לשינוי לאום, עליו סירב לחתום. "אתמול צחקתי על זה אבל עכשיו אני מתעצבן. מזל שגיליתי את זה ב-11 בבוקר במשרד הפנים ולא ב-2 בלילה בשדה התעופה". בהתערבות סגנית המנהל שוחררה החסימה במחשב ובר קיבל שירות, אולם נאמר לו שהטיפול במקרה הועבר למשרד בירושלים. כשהמשיך ושאל מי דיווח על הספק ביהדותו נאמר לו כי המידע הגיע מ"דוברת משרד הפנים".

דוברת רשות האוכלוסין, סבין חדד, מכחישה בתוקף שהיא המקור למידע וגם מבהירה שאין בבדיקה כדי לשנות את מעמדו החוקי של בר בישראל. "דוברות רשות האוכלוסין וההגירה מבצעת תפקידה ככל מערך דוברות אחר, לרבות מענה לתקשורת, הודעות יזומות והכנת לקט ידיעות תקשורתיות מדי יום. כמובן, וצר לנו שעלינו להבהיר את המובן מאליו, שאין זה מתפקידנו לאתר מידע אודות יהדותם של אנשים. מעמדו של איתי בר נותר כשהיה".

כזכור, לפני כחצי שנה פרסם "הארץ" מקרה בו נחשף כי משרד הפנים והסוכנות היהודית אוספים מידע גם ברשתות החברתיות לגבי מועמדים לעלייה. במקרה שפורסם נדחתה בקשתו של דייל סטרייסנד, יהודי אמריקאי ובן דודה של הזמרת ברברה סטרייסנד, לעלות לישראל. זאת בשל חשד שעלה מדף הפייסבוק שלו לפיו הוא עוסק במיסיונריות נוצרית, או קשור לקבוצות העוסקות בכך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ