ממאורה לחברת ענק

ד"ר פליקס זנדמן, ניצול שואה, ממציא ותעשיין, 1927-2011

אורי דרומי
אורי דרומי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורי דרומי
אורי דרומי

כשיאנובה פוחלסקי באה לתמה פרידוביץ', מעסיקתה היהודייה בגרודנו, חבולה ממכותיו של בעלה יאן, תמה הבהילה אותה לבית החולים היהודי ודאגה שתבריא. מעשה חסד זה הציל אחר כך את חייו של פליקס זנדמן, נכדה של תמה.

פליקס למד בגימנסיה "תרבות" בעיר, אך חלומו להיות מהנדס נקטע בידי הנאצים, שבחורף 1942 גירשו את יהודי גרודנו למחנה קילבסין. פליקס ברח כשהוא מתחבא בעגלה. באקציה הבאה הסתתרו בני המשפחה, אך היה חשש שבכי התינוקות יסגיר אותם. לפיכך התנדב הסב, נחום פרידוביץ', לחזור עמם לגטו. אחרי ימים ספורים יצאה נפשה של דודתו פניה אל ילדה שנלקח על ידי הסב, ופליקס התנדב לחזור לגטו ולחפשם, אך לשווא: הם נלקחו להשמדה. בחוזרו, לא הצליח לטפס על המרזב אל מקום המסתור, וכך ניצל שנית: משפחתו כבר נתפסה ונשלחה למחנה המוות. בייאושו ברח אל בית הקיץ של המשפחה, אותו החזיקו יאנובה ויאן פוחלסקי, וביקש מקלט ללילה. היא הסתירה אותו עד תום המלחמה.

קשה לתאר את האופן שבו שרד, במאורה מעופשת זעירה, שאליה נדחקו שישה אנשים. "שלושה מאתנו יכלו לשכב על הקרקעית ושניים יכלו לשבת בין רגליהם של השוכבים", כתב בספרו "מווישיי עד וישיי". "השישי היה יכול לשבת על דלי פח קטן, שנועד להיות בית השימוש שלנו". כשנחירתו של אחד מהם סיכנה אותם, הוא עזב עם חברו. פליקס נותר עם דודו רב התושייה, סנדר פרידוביץ', ועם הזוג הצעיר מוטל וגולדי בס. קרוב לשנה וחצי התענה בבור, נלחם בכינים ובפרעושים, כשסנדר מלמד אותו מתמטיקה והוא מעלה מזיכרונו את המוסיקה ששמע בילדותו.

השחרור מצא אותו שבור, חיוור ובקושי מסוגל ללכת. יאנובה סעדה אותו עד שהתחזק, ועם סנדר הוא עבר לצרפת. באוניברסיטת נאנסי למד פיסיקה והנדסת מכונות, וקיבל בהצטיינות דוקטורט בפיסיקה מהסורבון. הוא פיתח את טכנולוגיית ה"פוטוסטרס" החדשנית, שבה ציפוי פלסטיק מאפשר לעקוב אחרי לחצים המופעלים על מתכת, ובכך עורר עניין עולמי. המצאתו הבאה היתה נגד משולב (מתכתי וקראמי), שפתר בעיה של התחממות מכשירים אלקטרוניים. לחברה שהקים, המעסיקה כיום כ-25 אלף עובדים ב-70 מפעלים ברחבי העולם, במחזור מכירות של כ-2.8 מיליארד דולר, קרא "וישיי", על שם עיירת הולדתה של סבתו תמה.

מעורבותו בישראל היתה רגשית ומעשית כאחת. בעקבות פגישה עם האלוף טל הוא המציא לטנק ה"מרכבה" שרוול תרמי, המולבש על קנה התותח של הטנק, מקטין את העיוותים כתוצאה מהתחממות בלתי שווה ומגביר את דיוק התותח. הוא הקים שלושה מפעלים בנגב, נמנה עם חבר הנאמנים של אוניברסיטת תל אביב והיה מתומכי יד ושם, שב-1987 הכיר בבני הזוג פוחלסקי כבחסידי אומות העולם. בשנת 1994 הוא קיבל אזרחות ישראלית. הוא הניח אחריו את בנותיו ג'יזל ואריאל ואת בנו מרק, מאשתו הראשונה דניאלה, ואת אשתו השנייה רותה.

מוזיאון לוחמי הגטאות יצר מונולוג תיאטרלי, "במסתור", המבוסס על שרידותו של פליקס בבור, וחיים הכט תיעד את חייו בסרטו "הניצחון הסופי". הכט ואחרים הציעו אותו כמועמד לפרס ישראל, ובינתיים הזמינוהו חברי עין יהב לחגוג עמם יובל לעלייתם על הקרקע. מאיר צור, מזכ"ל תנועת המושבים ואיש עין יהב, אמר כי לא היה איש מתאים ממנו לשמש להם מקור של השראה. כשנפרד מהם, אמר כי בכך קיבל כבר את פרס ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ