היום לפני 44 שנה | ארה"ב: צה"ל יכול היה לזהות ש"ליברטי" שלנו

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

20 יום בדיוק חלפו מאז הופצצה האנייה האמריקאית "ליברטי" בידי כוח משולב של חיל הים וחיל האוויר הישראלי; 20 יום שבהם האמריקאים והישראלים ניסו להבין כיצד קרה שעל אף דגל ארה"ב שהניפה ליברטי, ישראל ראתה בה ספינת אויב מצרית, וקברניטי המדינה, שהיתה נתונה ביום השלישי למלחמת 1967, נתנו הוראה להפציצה ברקטות ובפצצות נפל"ם. ב-28 ביוני 1967 קבע בית דין חוקר של חיל הים האמריקאי כי "לכוחות הישראליים היתה 'אפשרות מלאה' לזהות את האניה האמריקאית ליברטי לפני שהתקיפוה", דיווח "הארץ" מוושינגטון. עדים מסרו ש"האניה היתה נתונה לתצפית אווירית ישראלית מספר פעמים לפני התקרית".

עם זאת, דו"ח החקירה קבע שבבוקר התקיפה "הורה המטכ"ל האמריקאי לליברטי להתרחק יותר מן החוף, אך ההוראה 'נשלחה לכתובת בלתי נכונה ונתעכבה', ונתקבלה רק לאחר התקרית".

34 אנשי צוות ליברטי נהרגו וכמה עשרות נפצעו. מיד אחר כך הודיע דובר הפנטגון שליברטי הניפה את הדגל האמריקאי בשעת התקיפה, וכי היתה "ספינת חקר ותקשורת" שנמצאה במקום, כ-24 ק"מ צפונית לחצי האי סיני, במי הים התיכון, "כדי להבטיח קשר בין נציגיה הדיפלומאטיים של ארה"ב במזרח התיכון ולסייע בהעברת אינפורמציה הקשורה בפינוי האזרחים האמריקאיים מן המדינות המעורבות במלחמת ישראל-ערב". ישראל, אמר הדובר, "הודיעה לממשלת ארה"ב כי ההתקפה נעשתה בטעות ואף התנצלה בפני וואשינגטון על התקרית".

אבל מיד לאחר התקיפה התרבו הגרסאות לסיפור והופיעו בעיתונים כמו ניוזוויק והוושינגטון פוסט, ולאחר מכן גם בספרים שנכתבו עליה. "ליברטי היא אוניית ריגול אלקטרונית", כתב וושינגטון פוסט ב-18 ביוני 1967, "אשר פעלה בשליחות ריגול, וההתקפה עליה הוציאה את האוויר מהמסווה שהפנטאגון שם עליה". ניוזוויק כתב שישראל התקיפה את ליברטי במכוון לאחר שנודע לה שקלטה מידע המוכיח שישראל היא שפתחה במלחמה, בניגוד לטענה הראשונה לפיה המצרים ירו ראשונים. עוד טענו העיתונים כי ישראל חשדה שהאנייה הצליחה לאסוף מידע על תוכנית התקיפה הישראלית ברמת הגולן, אשר התבצעה למחרת הירי על ליברטי.

אף שהאמריקאים לא חלקו על כך שקצר בתקשורת הוא שגרם לכך שהמסר לליברטי להתרחק מהחוק לא הגיע ליעדו, ארה"ב דרשה מישראל לשלם פיצויים בעד הספינה שיצאה משימוש ולמשפחות ההרוגים ולפצועים. כמה חברי כנסת תהו מדוע ישראל צריכה לשלם פיצויים לארה"ב גם כשזו הודתה שיש לה אחריות לאירוע, אבל בשנתיים שאחרי התקרית ישראל בכל זאת שילמה את הפיצויים במלואם. בניגוד לעמדה האמריקאית הרשמית, שקיבלה את גרסתה של ישראל, בכירים אמריקאים וגם אנשי צוות הליברטי המשיכו להאמין גם שנים רבות אחר כך שישראל תקפה את האנייה במזיד. ב-1986 הפיק רקס בלומשטיין סרט עבור הטלוויזיה הבריטית שחקר את פרשת ליברטי; דין ראסק, מזכיר המדינה האמריקאי בעת התקיפה, אמר בסרט כי "מעולם לא קיבל את ההסבר הישראלי והעובדה שהיה מדובר במתקפה משולבת וארוכה מעידה על כך, שנערכה על פי פקודה מדרג מדיני בכיר". מפקד חיל המודיעין האמריקאי ומפקד חיל הים היו תמימי דעים עמו. החשוד העיקרי בעיני שלושת אלה היה לא אחר משר הביטחון משה דיין. ב"הארץ", מנגד, זאב שיף השתכנע כי החקירה היסודית והמהימנה שערכו יוצרי הסרט מעלה בבירור כי "לא היתה התקפה מכוונת, ובוודאי לא התקפה שתוכננה מראש". הדה בושס, מבקרת הטלוויזיה של "הארץ", השתכנעה אף היא שליברטי היתה "טראגדיה של טעויות" וכתבה על הסרט: "למרות ההאשמות החריפות שבפי האמריקאים (...) הנטייה המסתמנת היא לקבל את עדות הישראלים". ב-2007 פרסם שיקגו טריביון תחקיר שלפיו הטייסים הישראלים זיהו שמדובר בספינה אמריקאית, אך קיבלו הוראה להמשיך ולתקוף.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ