17.7.1967/עזה מתכוננת לקבל פני תיירים מישראל

היום לפני 44 שנים:

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

"אגד" התקינה תמרורי חנייה בעזה לרגל הפעלת קו אוטובוסים בין עזה לגדה המערבית וליתר חלקי הארץ; הבנק הבינלאומי לישראל פתח בעיר סניף; שר הדואר חנך בטקס חגיגי את פתיחת שירותי הדואר: כחודש אחד בלבד אחרי מלחמת ששת הימים, עזה הכבושה כבר חוברה לתשתיות ישראליות והתכוננה לקבל פני תיירים סקרנים מישראל. ועדת השרים המטפלת ב"שטחים המוחזקים על ידי ישראל", דיווח "הארץ", אישרה לישראלים לבקר בהם כבר מה-21 ביולי בהצגת תעודת זהות בלבד, בלי צורך ברישיון מיוחד, רק להישמע לאזהרות שפרסם הממשל הצבאי: "אין לרדת מהכבישים בעת הנסיעה ואין להיכנס לסמטאות ולרחובות שאינם מרכזיים מחשש למוקשים; יש להצטייד באוכל ובשתייה, כי אין לשתות ממי הברזים בעזה". הכניסה לגדה המערבית עדיין חייבה רישיון מיוחד.

אבל אף שישראל מיהרה להתיר כניסה חופשית לעזה, ולכאורה הוזרמו אליה חיים בחודש שחלף מאז המלחמה, "הארץ" דיווח על "אי סדר השורר בתחומים שונים של הכלכלה", וציטט מדבריו של ישראלי השוהה שם הרבה "לרגל עבודתו": "לדבריו מקבלים אנשי הממשל הצבאי ברצועה מדי יום הוראות סותרות משרים שונים, וכן מפקידי ממשלה המתרוצצים תדיר ברצועה. קיים איסור על מסחר עם הערבים, אך הכל קונים בחנויות ואין איש אוכף את החוק". אמנם נפתח סניף בנק, "אך אין הוא ממיר את הכסף לאזרחים, אלא אך ורק לאנשי אונר"א"; ובסניף הדואר החדש "אסור לקנות בול בכסף ישראלי". גם במחסומי המשטרה הצבאית שררה מדיניות גחמנית: "השוטרים הצבאיים במחסומים מתייחסים באורח שונה כלפי חיילים ובעלי דרגות גבוהות".

אבל העיר נפתחה למטיילים למרות כל אלה. סופר "הארץ" מרדכי ארציאלי יצא לטיול ודיווח: "בעזה אין אתרים מעניינים ולא נופים מקסימים. אך המטייל בעזה יוכל לשבוע מבטי שנאה ופחד בעיניי השבאב, המציפים את הרחובות". הכביש המוביל לעיר, דרך מחסום נחל עוז, זרוע משני צדיו שאריות של שדות מוקשים; הוא מוביל לבית הקברות של עזה ומשם לשכונה הראשונה בעיר, ולשכונה ענייה ללא מדרכות או חנויות. רק כעבור קילומטר מגיעים אל הרחוב הראשי, הנמשך ממזרח למערב ומסתיים ליד הים. ג'מאל פשה, מפקד הגיס הטורקי במלחמת העולם השנייה, תיכנן את הרחוב הזה - כמו גם את שדרות ירושלים שביפו. "ההליכה ברחוב אינה קלה", כתב ארציאלי, "עשרות רבות של רוכלים, מהם ילדים קטנים ומהם מבוגרים, עוצרים את המבקר ודוחפים אל מול פניו קופסאות סיגריות, עפרונות צבעוניים, עטים, צעצועים ועוד. הרעש ברחוב מדהים את הרגיל לרחובות ערי ישראל, בהן אסור לצפור. חוק זה טרם הגיע לעזה, ונדמה לך כי כל נהג אינו מסיר את ידו מהצופר".

צה"ל הוציא צו האוסר על תושבי עזה לסגור את חנויותיהם; מי שיעשה כן תוחרם חנותו והוא יועמד לדין, אבל הרבה חנויות עוד היו נעולות בזמן הביקור של ארציאלי, והמדפים ריקים מסחורות שהוחבאו בבתים. במרכז העיר "בתים חדישים והחנויות נאות יותר", וגם שוק ירקות, גן העיר "הזעיר והיפה" ואולם קולנוע מפואר "שממנו מביטות בך עיניה של סופיה לורן". "המוני ישראלים", דיווח "הארץ", "נהרו לעריכת קניות", ורבים באו לרחוץ בחוף הים של עזה.

אבל לא עבר שבוע מאז פתיחת העיר לתיירים ישראליים, וכבר פרצה קטטה שבתגובה לה השביתו סוחרי העיר את עסקיהם. "חיילי צה"ל הגיבו בתקיפות על מעשיהם של כמה צעירים שנטפלו לצעירות ישראליות, שהתהלכו ברחוב הראשי של עזה", דיווח מפקד כוחות צה"ל ברצועה, אל"מ ברזילי, והוסיף כי "הממשל הצבאי לא ירשה שתשרור בעזה אווירת פחד - לא אצל התושבים הערבים ולא אצל הישראלים המבקרים בעיר".

חודש אחר כך דיווח עמוס חדד ב"הארץ" שקצין בכיר בממשל אמר לו ש"יוקרת הישראלים ירדה פלאים בעיני תושבי עזה למראה האלפים שפלשו העירה כשהם להוטים אך לקנות".

כתבות מומלצות

מנהיג מפלגת חוק וצדק ירוסלב קצ'ינסקי בוורשה, בפברואר

האיש החזק בפולין לעג לטרנסים: "אני לא ולדיסלב, מעכשיו אני זושה"

מפגינה בעד הזכות להפלות מחוץ לבית המשפט העליון בוושינגטון

לא להאמין, אבל בחשיכה הזאת אפשר בכל זאת למצוא נקודת אור

מתוך "אלביס". בלי גילויים סנסציוניים

כמי שהיה עד לתופעת אלביס בשנות ה-50, אני ממליץ על צפייה בסרט

Myvatn, Iceland

הרוחות כמעט העיפו אותנו, הנוף פיצה על הכל: טיול בצפון איסלנד

הזמרת תמר אייזנמן
תל אביב 
תא
תא
מוסיקה
מוזיקה

"אני לא בת 21 שבאה לכבוש את התפוח הגדול. באתי לתת בו ביס"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ