כרמיאל: מאות בני אדם הפגינו נגד יוקר המחיה, יוצאי חבר העמים נעדרו

עולים ספורים השתתפו בהפגנה נגד יוקר המחייה בעיר. האם זה בגלל התנגדות לכל מאבק סוציאליסטי או לחצים מכיוון ישראל ביתנו?

אילן ליאור
ג'קי חורי, בהכנת הידיעה השתתף
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
ג'קי חורי, בהכנת הידיעה השתתף

300 מפגינים יצאו הערב (ראשון) לרחובות העיר כרמיאל במסגרת גל המחאה ששוטף את הארץ נגד יוקר המחייה. אך למרות שהעיר מבורכת בלא פחות מ-45% עולים, כמעט איש מהם לא הגיע להפגנה. מדוע?

השאלה איפה העולים החדשים העלתה חיוך ציני על פני המשתתפים או הרמת גבה של חוסר תשובה. בבחירות האחרונות לכנסת, שליש מתושבי כרמיאל הצביעו לישראל ביתנו. על העובדה שהעולים סובלים בדומה לאחרים מיוקר המחיה ורבים מהם עובדים בעבודות מזדמנות שלא הולמות את כישוריהם המקצועיים כמעט ואין ויכוח, אולם בכל זאת העולים החדשים מדירים את רגליהם מהמחאה, בכרמיאל ובמקומות אחרים בארץ.

"אין לי תשובה ברורה איפה העולים, אני לא יודעת אם טוב להם או לא, אבל נכון - הם לא נמצאים כאן וזה חבל", אמרה רונית זיגמן, אם חד הורית ואחת ממארגנות ההפגנה. "אני מאמינה שבסופו של דבר נצליח להוציא אותם מהבית", הוסיפה.

אדוארד פורלוב, בן 32, היה מבין העולים הבודדים שהסתובב בפארק אופירה - מקום ההפגנה - והזדהה עם המחאה גם אם אינו מאמין בתוצאות. "אני לא יודע מה יצא מזה, העולים לא מאמינים במחאה הזו כי הם מבחינים שממנה לא יצא הרבה, הם מעדיפים לעבוד שעות נוספות ולא להשתתף במחאות".

פורלוב עלה לארץ לפני 21 שנים וכיום הוא שוקל ברצינות לעזוב. "קשה להתפרנס פה", לדבריו. אחת השאלות שעולות בקרב הפעילים היא האם העמדה של ישראל ביתנו והעומד בראשה אביגדור ליברמן נגד המחאהיכולה להשפיע עד כדי אי יציאת העולים לרחובות או שמדובר מחשש מכל מה שנראה אדום.

ההפגנה הערב בכרמיאל. תצלום: גיל אליהו

אישיות בכירה בכרמיאל שהגיעה להזדהות עם ההפגנה בפארק סיפקה תשובה ברורה. "התשובה היא כן, ההערכה שלנו שאם ליברמן נגד אז זה מחלחל עד לעולה הבודד בכרמיאל. התוצאות של הבחירות לכנסת היו מאוד ברורות - אם זה היה תלוי בכרמיאל, ליברמן היה ראש ממשלה עם 44 מנדטים, ולכן ההשפעה שלו היא נחרצת על ציבור העולים". עם זאת, למרות היעדרותם מהמחאה החברתית, ניתן להרגיש בהתעוררות בקרב העולים הוותיקים שמתקשים למצוא דיור.

ראש העיר כרמיאל עדי אלדר, סגן יו"ר מרכז השלטון המקומי, הגיע לפארק להזדהות ולתמוך. על כך שהעולים לא הגיעו הוא מעדיף לא לדבר אולם הוא מאמין כי המאהלים הבאים בעיר יהיו של עולים ותיקים, בעיקר קשישים, שאין להם איפה לגור. אלדר יצא גם נגד הצוות שהרכיב ראש הממשלה. "איך זה יכול להיות שאין אף ראש עיר אחת בוועדה הזו, ראשי ערים הם בחזית ויודעים היטב מה קורה ברחוב ויכולים להוות אוזן וגשר למען פתרון הבעיות".

בתוך כך, שעות ספורות לפני הצעדה בכרמיאל צעדו כ-700 הורים וילדים בגבעתיים, במסגרת עוד "צעדת עגלות" במחאה על יוקר גידול הילדים בישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ