אלפי זכאים לדיור מקבלים כ-1,500 שקל בחודש בלבד

במשרד המשפטים מתגבשת עתירה נגד משרד השיכון, שלא מסייע די לממתינים לדיור ציבורי

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

10,000 ישראלים ותיקים שזכאים לדיור ציבורי - אך נמצאים ברשימת המתנה - מקבלים ממשרד השיכון סיוע חודשי לדיור שאינו עולה על 1,550 שקל בחודש. יחד עם 50 אלף עולים חדשים שזכאים לדיור ציבורי ומקבלים סיוע נמוך יותר, נמצאים ברשימת ההמתנה 60 אלף ישראלים. מחד, הסכום שמשרד השיכון נותן לזכאים רחוק מלהספיק לתשלום שכר הדירה המתייקר, ומאידך, הממשלה לא יזמה תנופת בנייה של דיור ציבורי על מנת לענות על הביקוש הגבוה.

ב-2008 מצא מבקר המדינה, השופט בדימוס מיכה לינדנשטראוס, כשלים בניהול הדיור הציבורי. לפי ממצאיו, המדינה מכרה בין השנים 2002-2008 26 אלף דירות ששימשו לדיור ציבורי, מהלך שהכניס לקופתה כשני מיליארד שקלים. לצד זאת, לא נוספה ולו דירה אחת למאגר הדירות הציבוריות, וזאת בניגוד לחוק הדיור הציבורי, המחייב את המדינה להשקיע כספים אלו ברכישת דירות חדשות. "סדר העדיפויות הזה גורם לכך שלמשפחה חסרת דירה שזקוקה לסיוע ציבורי כמעט אין סיכוי לקורת גג", נכתב אז בדו"ח המבקר.

כעת מתגבשת במשרד המשפטים עתירה בנושא שתוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים, בשבתו כבית המשפט לעניינים מנהליים. במסגרת העתירה מבקשים במרכז לסיוע משפטי במשרד המשפטים לדאוג לפיצוי נשים שממתינות לדיור ציבורי.

מאיה זיגוב, אם חד-הורית בת 41 מירושלים, ממתינה כבר למעלה מחמש שנים לדירה. על פי נוהלי משרד השיכון, היא זכאית לדיור ציבורי, אך בהיעדרו של מלאי דירות מספק, יש לה רק מספר להיאחז בו - היא שלישית ברשימת ההמתנה. "כשהגעתי לרשימת הממתינים לדיור ציבורי, הייתי במקום האחרון", מספרת זיגוב, "כתבו לי שאני זכאית לדיור, ואחרי זה, אני לא יודעת איך, התגלגלתי למקום ה-18".

עכשיו היא שוהה בעיר האוהלים הירושלמית, אך לא מדובר בפעם הראשונה שבו היא וארבעת ילדיה מתגוררים באוהל. "לפני חמש שנים פוניתי מדירת עמידר והייתי בחוץ, באוהל, למשך שלושה חודשים. עברתי את כל התקופה הזו בחורף ובגשמים. בסוף הגעתי לדירה שבעל הבית דרש עבורה 2,200 שקל. היום כבר מבקשים ממני 3,200, אבל אני לא יכולה לשלם כשהמשכורת שלי היא בקושי 3,000 שקלים".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר כי "ההתייחסות לעתירה תהיה בבית המשפט".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ