העיריות מגבירות את הלחץ על יושבי האוהלים

פקחי עיריית ת"א הגישו צווי פינוי למאהל בכיכר המדינה. בר"ג מתעקשים לפנות מאהל בכיכר רמב"ם והטילו קנס על יושביו

אילן ליאור
יניר יגנה
רויטל חובל
הארץ
אסף שטול-טראורינג
כתבי, השתתפו בהכנת הידיעה:, כתב ""
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אילן ליאור
יניר יגנה
רויטל חובל
הארץ
אסף שטול-טראורינג
כתבי, השתתפו בהכנת הידיעה:, כתב ""

הרשויות המקומיות בגוש דן מתחילות לאבד סבלנות כלפי המחאה החברתית. אתמול (רביעי) פעלה עיריית חולון לפנות צריפים ממאהל המחאה בשכונת ג'סי כהן, עיריית תל אביב הגישה צווי פינוי לאוהלים בכיכר המדינה, וברמת גן מפנה העירייה מדי ערב אוהלים מכיכר רמב"ם.

יממה לאחר שעיריית תל אביב פינתה אוהלים שטענה כי לא נעשה בהם שימוש בשדרות בן גוריון ובשדרות ח"ן, הגישו פקחי העירייה צווי פינוי ליושבי המאהל בכיכר המדינה. "עליך לפרק את כל המאהל וכל תכולתו ולהחזיר את הגן הציבורי לקדמותו", כתבו הפקחים. הם ציינו כי יושבי המאהל מפרים את חוק העזר העירוני לשמירת הסדר והניקיון, ואיימו שאם לא יפרקו את האוהלים ויתפנו מהמקום יטילו עליהם קנסות ויחרימו ציוד. הודעת הפקחים באה לאחר שמקימי המאהל עתרו לבית המשפט לעניינים מינהליים בתל אביב נגד העירייה ודרישתה החוזרת להפסיק את הפעילות בכיכר המדינה.

טליה גורודס, ממקימות המאהל, אמרה כי העירייה נטפלת אליה ואל חבריה ללא סיבה. "באותו זמן שהעירייה מדברת גבוהה גבוהה על תמיכתה במחאה ובזכויות המפגינים, היא פועלת בבוטות להגבלת המחאה וחופש הביטוי של התושבים המשתתפים במחאה, מחלקת צווי פינוי ומאיימת במתן קנסות", אמרה. היא ושאר המשתתפים במחאה קיפלו את האוהלים מחשש שיוחרמו, אך ממשיכים לקיים במקום הרצאות ודיונים.

הגיליוטינה שהוצבה אמש בשדרות רוטשילד. תצלום: דודו בכר

בשדרות רוטשילד הוקמו כבר כ-1,000 אוהלים, ולמרות התלונות הרבות של תושבי האזור, בעירייה אומרים כי אין בכוונתם לפנות את יושביהם בקרוב. אתמול הוצבה בשדרה גיליוטינה שמשמכה את תשומת לבם של העוברים ושבים, וגם ביקורת רבה.

ברמת גן מתעקשת העירייה לפנות מאהל מחאה שמוקם מדי ערב לכמה שעות בכיכר רמב"ם. זאת על אף שאיש אינו ישן במקום ואוהלים מוצבים שם רק באופן סמלי. שלשום החרימו פקחי העירייה שלטים ודרשו מהנוכחים להתפנות. אתמול הטילו הפקחים קנס על אחד המשתתפים במחאה.

האגודה לזכויות האזרח פנתה אתמול לראשי הערים ודרשה מהם להימנע מפגיעה בחופש הביטוי של המפגינים. במכתב לרון חולדאי, ראש העיר תל אביב, כתבו אנשי האגודה כי "יש לכבד את חופש הביטוי גם של אנשים עובדים שאינם מצליחים להקדיש את כל זמנם למחאה. אוהל ריק אינו מהווה מפגע תברואתי או אחר".

המאהל בבאר שבע, הבוקר. תצלום: אילן אסייג

עיריית תל אביב מסרה כי "העירייה מאפשרת את מחאת האוהלים באזורים נרחבים בעיר, ולראיה ברחבי העיר ישנם 1,200 אוהלים. עם זאת, מחובת העירייה לשמור על הסדר הציבורי ולתת מענה לתלונות רבות המגיעות מתושבים על פגישה קשה בחיי היום-יום".

עיריית רמת גן מסרה בתגובה: "העירייה תומכת במחאת הדיור ויוקר המחיה, על כן אישרה להקים מחנה מחאה ברחוב אבא הלל וכיום מוצבים במקום כמה אוהלים".

יושבי המאהל בג'סי כהן הבעירו צמיגים

בשכונת ג'סי כהן התלהטו הרוחות, בעקבות הודעת עיריית חולון ליושבי המאהל כי עליהם לפרק בתוך 24 שעות שמונה צריפי עץ שהקימו. העירייה איימה להרוס את הצריפים אם לא יעשו זאת. משתתפי המחאה, רבים מהם חסרי דיור, אמרו בתגובה כי אין להם כל כוונה להתפנות. בשעות הערב המוקדמות אף הבעירו צמיגים בשדרות משה דיין והשליכו ספה אל הכביש, שנחסם לתנועה לזמן מה. כמה מיושבי המאהל הצהירו כי יתנגדו באלימות לכל ניסיון להרוס את הצריפים.

בימים האחרונים הודיעו יושבי המאהל בשכונת ג'סי כהן כי הם מתנתקים מהמחאה הארצית. הם הדגישו כי תביעתם היחידה בשלב זה היא לקורת גג ולפתרונות דיור ציבורי. לדבריהם, המחאה הארצית מפוזרת ובעלת מטרות רבות מדי ועל כן אינם שותפים לה עוד. "אנחנו לא תל אביב - אנחנו לא רוצים בירות או את שלמה ארצי. אנחנו רוצים דירות", אמרה נורית סמרנו.

הצתת צמיג בחולון, אתמול. תצלום: מוטי מילרוד

ב"ש: מחאה בביקיני

יותר ממאה מפגינים צעדו אתמול בערב ממאהל המחאה בגן לוינסקי שבדרום תל אביב למאהל ברוטשילד, בקריאה לבטל את שיטת ההעסקה של חברות הקבלן, ליישם העסקה ישירה ולקדם את העבודה המאורגנת בישראל. במקביל נערכו הפגנות דומות בירושלים, בחיפה ובבאר שבע, שם הצטרפו למחאה גם עובדות ניקיון באוניברסיטת בן גוריון שהתאגדו באחרונה בעזרת ארגון העובדים הצעיר "כוח לעובדים". המפגינים קראו: "חברות קבלן הן פשע מאורגן", "מפסיקים לפחד, מתחילים להתאגד". בבאר שבע, צעדו המפגינים בבגדי ים ברחובות העיר בסימן "המחאה התפשטה".

גם בשכונת ואדי ניסנאס בחיפה נערכה אתמול הפגנה נגד יוקר המחיה ומחירי הדיור, ההפגנה הראשונה של הקהילה הערבית בעיר. כ-200 מפגינים צעדו לצלילי מנגינת ההמנון "העם רוצה צדק חברתי" בערבית. נציגי המאהל החדש ניסחו מסמך דרישות ובהן: בניית שכונה ערבית חדשה בעיר, ביטול כל התנאים במשכנתאות לרבות השירות הצבאי והפחתת מס הארנונה בשכונות הערביות והמוחלשות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ