יאיר לפיד פרסם אמנה חברתית ורמז לעתידו הפוליטי באינטרנט

יהונתן ליס
גילי איזיקוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
גילי איזיקוביץ

האם העיתונאי יאיר לפיד עושה צעד נוסף בדרכו אל הפוליטיקה? בסוף השבוע פרסם לפיד טיוטה של אמנה חברתית שחיבר, ובה עשר דיברות שנועדו ליצור, לדבריו, סדר יום אזרחי חדש בישראל. האמנה פורסמה במקביל בטור השבועי של לפיד ב"ידיעות אחרונות" ובדף הפייסבוק של העיתונאי. "לא ניסיתי לחדש, ניסיתי - בעצם אני עדיין מנסה - ליצור פה מסמך הבנות בין אזרחי ישראל", כתב לפיד בתגובה לפנייה של אחד הקוראים בדף הפייסבוק שלו והוסיף כי קיום משותף צריך להיות מבוסס על משהו.

בשבועות האחרונים התרבו ההערכות לפיהן לפיד מתכוון לפנות לפוליטיקה ולנטוש כבר בקרוב את תפקידיו העיתונאיים בידיעות אחרונות ובחדשות ערוץ 2. זאת, בין היתר, לאחר שג'ודי שלום ניר מוזס, בירכה אותו באופן פומבי על כוונותיו, ובעקבות פרסום בנושא באחד מאתרי החדשות באינטרנט. לפיד הכחיש את הדברים בפייסבוק: "אין לי מושג מאיפה זה בא, אבל זה ממש לא נכון... הכול קשקוש".

במקביל, בין נציגיו של הזמר שלמה ארצי לידיעות אחרונות מתנהל באחרונה משא ומתן מתקדם לכתיבת טור, ויש מי שקשרו בין שיתוף הפעולה שעשוי להבשיל בקרוב, ובין כוונותיו לכאורה של לפיד לפתוח בקריירה פוליטית. עם זאת, לפי גורמים המקורבים ללפיד, טורו של לפיד יוסיף להתפרסם ללא קשר למגעים.

לפיד סירב אתמול להתראיין בנושא. עיון בדף הפייסבוק שלו מלמד שהוא הפך לבמה לרב שיח שהעיתונאי מנהל עם יותר מ-22 אלף מעריציו. הוא, אמנם, ממעט להתייחס במישרין לאפשרות שיתמודד, אך התבטאויותיו באתר זרועות ברמזים המעידים על הלך רוחו.

כך, עד כה לפיד הקפיד שלא להכחיש בפני קוראיו את נכונותו להתמודד. על פניות הקוראים הדוחקים בו לרוץ לראשות הממשלה או להקים מפלגה חדשה הוא מגיב באופן עקבי באמצעות חיוך (אייקון סמיילי :-)). לאחר שאחד הקוראים דחק בו להקים מפלגת שמאל בשיתוף חברי הכנסת שלי יחימוביץ' (עבודה) וניצן הורוביץ (מרצ), השיב לפיד בקצרה: איני איש שמאל.

האמנה שחיבר לפיד כוללת שורה של הצהרות כלליות באשר למצב החברתי-כלכלי כיום. לפיד - המתנסח בלשון רבים - מצהיר כי "לא ניכנע לדעות קדומות", "לא נברח מאחריות קהילתית" ו"לא נשבור את כללי המשחק הדמוקרטי". באחד מהסעיפים הוא קורא: "לא ננקר עיניים, לא באירועים ראוותניים, לא במותגים ריקניים, לא באורחות חיינו כשאנו נמצאים בציבור... צרכנות אין פירושה שצריך להדגיש באופן מלאכותי את ההבדלים בין עשירים לעניים".

לפיד מגדיר את הטיוטה שפרסם כפתח לדיון וקורא לקוראים להגיב לנוסח שפרסם בניסיון לגבש מסמך משותף. "כשיסתיים תהליך החשיבה המשותף הזה נעלה את האמנה לאתר אינטרנט מיוחד ונציע לכל הציבור הישראלי לחתום עליה", כתב.

מידיעות אחרונות ומערוץ 2 לא נמסרה תגובה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ