פרופ' מנואל טרכטנברג: חובה לשמור על מסגרת התקציב

יו"ר הוועדה לשינוי כלכלי-חברתי יישר קו עם עמדת נתניהו לפיה הצוות שבראשו הוא עומד לא יפרוץ את מסגרת התקציב. צפו בסרטון

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף שטול-טראורינג

עם הקמתה של ועדת טרכטנברג לשינוי כלכלי-חברתי הודיע ראש הממשלה שהוועדה לא תוכל לפרוץ את מסגרת התקציב. פרופ' מנואל טרכטנברג, יו"ר הוועדה התייחס היום (שני) לדרישות לפרוץ את מסגרת התקציב בסרטון שהועלה לערוץ היו-טיוב של הוועדה.

"עולות הרבה שאלות לגבי מסגרת התקציב - למה ההתעקשות הזאת לא לפתוח אותה, מה יקרה כבר אם ההוצאה הציבורית תגדל בעוד חצי אחוז, מה כבר יכול להיות? אז אני רוצה להסביר: מספר אחד, כולם מכירים את ההסבר של המדיניות המקרו-הכלכלית האמינה לאורך זמן שאפשרה לנו לצלוח בהצלחה את המשבר הכלכלי האחרון ולצמוח לאורך זמן יותר מרוב המדינות במערב. אני לא רוצה להתייחס לזה לא כי זה לא חשוב אלא כי זה לא כל התשובה".

טרכטנברג הסביר: "הסיבה שאני לא נותן לפרוץ את מסגרת התקציב היא הרבה מעבר לזה. היא מכיוון שמה שדרוש כיום זה שינוי אמיתי בסדרי העדיפויות של מדינת ישראל. הציבור רוצה יותר חינוך, הציבור רוצה מענים לדיור, הציבור רוצה טיפול בגיל הרך. המשמעות של זה שהציבור רוצה את זה ולא משהו אחר.

אין מה לעשות, יש לנו מדינה אחת עם תוצר אחד ומי שרוצה יותר מא' צריך פחות מב'. והכי קל זה לפתוח קצת את הברז ולהגיד: 'מה יש, ניתן היום קצת יותר לזה, הרוחות יהיו שקטות אחר כך וגמרנו את העניין'. לא, זה לא עובד ככה. צריך שינוי אמיתי. השינוי האמיתי יבוא רק אם נציב גבולות קשיחים שיכריחו את המערכת הפוליטית ואת כולנו להגיד כן לא' ולא לב'. וזה הולך הרבה מעבר לפורמאליות של כלל פיסקלי זה או אחר".

לדבריו, "אני מאוד מקווה שכולנו יחד נעמוד על המשמר בעניין הזה. אני חוזר ואומר: זה סולם לכל ממשלה לרדת - אין דבר קל יותר מלפרוץ מסגרת ולהזרים עוד טיפה לפה ועוד טיפה לשם ולשכוח משינוי בסדרי עדיפויות. אז אני מאוד מקווה שהציבור המוחה - בצדק - הוא זה שלא יאפשר פריצה כדי להכריח את כולנו להתעמת עם המציאות ולהגיע לשינוי בסדרי העדיפויות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ