לאחר מאבק של שש שנים: בג"ץ הורה להקצות מגרש מגורים לזוג ערבי בגליל

השופטים קיבלו את עתירת הזוג זבידאת, שנדחה פעמיים על ידי ועדת הקבלה ביישוב רקפת עקב אי התאמה לחיי קהילה

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

בתום שש שנים של מאבק משפטי ארוך ומתיש, קיבל היום (שלישי) בג"ץ את עתירתם של בני הזוג פאתנה ואחמד זבידאת נגד היישוב הקהילתי רקפת שבמועצה האזורית משגב, ומינהל מקרקעי ישראל. הרכב השופטים, בראשות הנשיאה דורית ביניש והשופטים אליקים רובינשטיין ועדנה ארבל, הורה למדינה למסור לבני הזוג מגרש למגורים ביישוב בתוך 90 ימים, ובכך להביא את הפרשה לסיומה.

כזכור, לבני הזוג שוריין מגרש ברקפת עוד מתחילת הדיון בעתירתם ב-2007, לאחר שבג"ץ הוציא על כך צו ביניים. אתמול קבעו השופטים כי "הצו על תנאי שניתן בעתירה - בעניינם הפרטני של בני הזוג - יהיה צו מוחלט".

בני הזוג זבידאת היו נרגשים לאחר פסק הדין, והביעו תקווה שבקרוב יתחילו לתכנן את ביתם ברקפת. "המקרה שלנו מעיד כי כל מנגנוני ועדות הקבלה שקיבלו גושפנקה בחקיקה בכנסת הנם שרירותיים, מפלים וחסרי כל היגיון חברתי", מסרו בתגובה קצרה ומאופקת. מהמועצה האזורית משגב נמסר כי הם מקבלים את פסק הדין ויפעלו ליישמו.

פאתנה ואחמד זבידאת, היוםצילום: עבדאללה שמא

סיפורם של בני הזוג זבידאת, תושבי סכנין, נחשף לראשונה ב"הארץ". השניים, בוגרי החוג לארכיטקטורה ב"בצלאל", נישאו בתחילת 2006 וחיפשו מקום מגורים בצפון. הבחירה נפלה על היישוב רקפת, כדי ליהנות מבית צמוד קרקע ומחיים בקהילה קטנה. ועדת הקבלה של היישוב דחתה פעמיים את בני הזוג בטענה שהם לא מתאימים לחיי הקהילה.

בעקבות הדחייה עתרו בני הזוג לבג"ץ באמצעות עו"ד סוהאד בשארה ממרכז "עדאלה". בעתירה נטען כי נימוקי הוועדה לפסילת בני הזוג פוגעים בזכויות היסוד שלהם לכבוד, חירות ושוויון. "לא ניתן להגביל אזרח ישראלי לבנות ביתו על קרקע ציבורית, שכללי המשפט הציבוריים מחייבים את חלוקתה באופן שוויוני ועל פי קוד הצדק החלוקתי. זו אפליה מנימוקים הקשורים בתכונות אישיות, מעמד חברתי ואישי, השקפות פוליטיות, צבע עור, ומוצא עדתי או לאומי", נכתב בעתירה.

בעתירה עצמה עלו סוגיות עקרוניות הנוגעות לחוקיותן של ועדות הקבלה. השופטים החליטו לא להכריע בסוגיות אלו, בין השאר בשל העובדה שבפני בג"ץ עומדת ותלויה עתירה נוספת נגד חוק ועדות הקבלה. עו"ד בשארה הביעה תקווה שהמקרה של הזוג זבידאת ישכנע את בג"ץ לקבל את הטיעונים העקרוניים נגד חוק ועדות הקבלה, ואמרה: "אנו מצרים על כך שבני הזוג נאלצו לעבור מאבק משפטי של כשש שנים לאחר שלא התקבלו ליישוב רק בגלל מוצאם הערבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ