ילד זר לא הורשה לצאת למסע לפולין כי טרם קיבל מעמד

בעקבות פניית "הארץ" הנפיקה המדינה באופן חריג אישור כניסה חזרה ארצה, שאיפשר ליונתן , בן להורים מקוריאה, לצאת עם חבריו למחנות ההשמדה

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

כתבת "הארץ" לענייני חינוך

אתמול בצהריים עזב יונתן טייהונג יון את שער תיכון "הראל" במבשרת ציון, ונפרד מחבריו לשכבה. בתום כמה חודשים שבהם התכונן להצטרף אליהם למסע לפולין, ואף הצטייד בכרטיס, חשב כי יאלץ להישאר מאחור. אולם בעקבות התערבות "הארץ", נענתה אתמול רשות ההגירה לבקשתו, והנפיקה ליונתן - ברגע האחרון ובאופן חריג - אינטר ויזה, אישור כניסה בחזרה לארץ, שאיפשר לו לעלות אמש על הטיסה לפולין.

יונתן, בן 17, נולד בארץ לזוג הורים מקוריאה. בקיץ האחרון, עם אישור החלטת הממשלה בדבר מעמד ילדי העובדים הזרים, הגיש יחד עם אחיותיו - ועוד רבים כמוהו - בקשה לקבלת מעמד בישראל. אולם בחלוף שנה בקשתו לא אושרה, ויונתן נותר מחוסר מעמד. כתוצאה מכך נתקל בסירובים חוזרים ונשנים של משרד הפנים לאפשר את יציאתו עם שכבת י"ב למסע לפולין, וגם התערבותה של מנהלת בית הספר ששיגרה מכתבים למשרד לא הועילה. אם היה יוצא ללא אישור מפורש המאפשר את כניסתו לארץ בשובו, לא יכול היה לשוב למשפחתו שבארץ.

עם קבלת הבשורה מיהר יונתן להגיע אמש לנתב"ג לקחת את האישור. "אני לא יהודי, אבל אני מזדהה עם היהודים", סיפר אתמול בהתרגשות. "ההיסטוריה של העם היהודי אכזרית וגם דומה בהרבה מובנים לדרך שבה התנהגו היפאנים לקוריאנים". יונתן הוסיף ואמר: "אני מזדהה עם השואה וזו חוויה שחשובה לי מאוד. אני רוצה לראות מה קרה שם באמת. אני אוהב את המדינה הזו, וכל החברים שלי יהודים. הייתי בכל ההכנות, שמעתי עדויות וזה באמת מעניין אותי מאוד. חיכיתי לזה חודשים ואני לא יודע אם תהיה לי עוד הזדמנות להגיע לשם".

האינטר ויזה שניתנה אתמול ליונתן אינה מבטיחה כי משפחתו תכלל בהסדר מעמד ילדי העובדים הזרים. באופן אבסורדי, אם תיפסל הבקשה, יהיה זה דווקא בגלל העובדה שאביו של יונתן, סונהיון, שהה עד לא מזמן בישראל באופן חוקי. זאת מאחר והחלטת הממשלה נוגעת רק למקרים שבהם שני ההורים הם עובדים זרים לא חוקיים. סונהיון, שהגיע לישראל לפני 22 שנה, סיפר: "למדתי על ההיסטוריה של ישראל בקוריאה, והגעתי עם קבוצה של סטודנטים מארצי כדי להתנדב בכפר רופין ובקיבוץ משמר הנגב". סונהיון למד באוניברסיטת בר אילן ובאוניברסיטה העברית, והפך למורה דרך של קוריאנים שביקרו בישראל. "אני מחובר לישראל", סיפר אתמול, "אני מגדיר את עצמי נוצרי-ציוני. הילדים שלי לא מדמיינים את עצמם בשום מקום אחר".

מרשות ההגירה נמסר בתגובה: "הבקשה של המשפחה עדיין נמצאת בדיון, לאחר שנדחתה לפני כמה שנים. אולם למרות העובדה שהם עדיין ממתינים לקבלת ההחלטה, חשבנו שאין למנוע מהילד להיות שותף בפרויקט כל כך חשוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ