הבדואים מחו בת"א: ישראל פלשה לאדמותינו

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צפריר רינת
צפריר רינת

מחאת הבדואים בנגב נגד דו"ח פראוור - תוכניות הממשלה החדשות הנוגעות לעתיד יישוביהם - הגיעה אתמול לתל אביב. נציגי הבדואים וכמה מאות פעילי ארגונים חברתיים ועמותות למען זכויות אדם קיימו אתמול במוקדי המחאה של מרכז תל אביב צעדה והפגנה נגד תוכניות הממשלה.

פעילות המחאה התחילה בבית העם בשדרות רוטשילד שבו התכנסו נציגי הבדואים, ובהם השייח סיאח אל-טורי מהכפר הלא מוכר אל-עראקיב שנהרס כבר 29 פעמים. לאחר מכן הם צעדו לאורך מאהלי המחאה שעוד נותרו בשדרות רוטשילד ומשם המשיכו להפגנה בסמוך לקרית הממשלה ומשרד הביטחון.

פעילות המחאה של הבדואים היא נגד החלטת הממשלה מראשית החודש לאשר תוכנית להסדרת ההתיישבות הבדואית בנגב ולמצוא פתרון למחלוקת של המדינה עם הבדואים סביב סוגיית הבעלות על הקרקעות. החלטת הממשלה מאפשרת אמנם הסדרת חלק מהיישובים אבל תביא בפועל להעברת 30 אלף מתושבי הכפרים ליישובים אחרים.

השייח אל-טורי תקף בחריפות רבה את החלטת הממשלה, הן בנוגע לפינוי חלק מהבדואים בנגב והן בנוגע להסדר הקרקעות שאמור להציע לבדואים פיצוי כספי או קרקע חלופית בתמורה לקרקע שעליה הם תובעים בעלות. "צריך להגיד את האמת", אמר אל-טורי. "האם אנחנו פלשנו אל מדינת ישראל או מדינת ישראל פלשה אל אדמותינו ואדמת אבותינו עם הקמת המדינה? אנחנו רוצים לשכוח את מה שקרה ב-1948 אבל נתניהו רוצה לחדש את זה. הוא אמר שהערבים בישראל חיים ברמה גבוהה אבל אני חי בכפר שאין בו מים, חשמל ושירותים רפואיים. הגיע הזמן שכל האזרחים, יהודים וערבים, יגידו שזה הזמן להפסיק את ההחלטות הגזעניות נגדנו. אנחנו לא מוכנים לעבור לקרקעות אחרות ולא יעזור לאף אחד שום דבר. אנחנו נישאר על אדמותינו. אני לא מבין איך נתניהו רוצה לעשות שלום עם הפלסטינים ועם מדינות ערב אם הוא לא מסוגל לעשות שלום בית עם האזרחים הערבים בארצו".

"אנחנו מרגישים כמו עם נרדף", ציין עטייה אל עסאם מהכפר הלא מוכר אבו תלול. "איך אנחנו יכולים לקבל תוכנית שלוקחת את אדמותינו והורסת את עתידנו? אנחנו רואים איך מסביב לנו קמות חוות בודדים ליהודים ומיד יש להם חשמל ומים ולנו אין שום שירותים בסיסיים. איך לא נחשוב שמדובר במדיניות גזענית?".

כתבות מומלצות

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

שער "קוסמופוליטן". הבקשה היתה "אסטרונאוטית נשית ואתלטית שצועדת על אדמת מאדים ביקום אינסופי לעבר מצלמה עם עדשה רחבה"

שער "קוסמופוליטן" עוצב באמצעות בינה מלאכותית ב–20 שניות

נרי 24.6

כשאני מביטה בנשים הצעירות שאני פוגשת אני קצת מקנאה בהן

דוד דודי אמסלם

ישיבת סיעות בכנסת ישראל 
לאחר אישור התקציב 
לשנת 2021 
2022
סיעת ליכוד בנימין נתניהו 
סיעת 
ישיבה
ישיבות
כנסת
ירושלים
י-ם
סיעה

"כשאמרתי שנשבור להם את העצמות התכוונתי שיכאב מאוד"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ