המדינה דורשת 60 אלף שקל ערבות מזוג זרים, כדי לאפשר לבן לבקרם

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

רשות האוכלוסין וההגירה מחייבת זוג תושבי ישראל, להפקיד ערבות בגובה 60 אלף שקלים כדי שבנם, אשתו ובתו בת ה-5, תושבי קולומביה, יוכלו לבקרם בארץ. ברשות תלו את הדרישה בפחד מכך שבני המשפחה לא יעזבו את הארץ בתום הביקור שיימשך כחודש. רק בימים האחרונים, לאחר מאמצים רבים, הצליחו ההורים המתפרנסים מניקיון, לגייס הלוואות כדי לאפשר את הביקור.

לפני 13 שנים החליטו חורחה וגלוריה סמקה לעזוב את מולדתם קולומביה ולבוא לישראל כעובדים זרים. השניים שעבדו בתחילה באופן לא חוקי, קיבלו בשנת 2007 מעמד של תושבים ארעיים ואילו בנם דייגו - שלפני כשנתיים התגייס לצה"ל - קיבל מעמד של תושב קבע. זאת, בעקבות החלטת הממשלה בדבר הענקת מעמד לילדי עובדים זרים.

גלוריה וחורחה סמקה, בעל הבית והמעביד יסייעו להם

אולם כבר באותה השנה חוותה המשפחה - שאף עברה בינתיים גיור קונסרווטיבי - אירוע לא נעים כאשר ביתם באה לביקור מקולומביה. אף כי אזרחים קולומביאנים המבקרים בישראל אינם נדרשים להנפיק אשרת כניסה, כאשר הגיעה הבת יחד עם בתה הקטנה, נכלאו השתיים במתקן מסורבי הכניסה בנתב"ג - ושוחררה רק לאחר שהוריה הפקידו ערבות בגובה 20 אלף שקלים.

כעת, לקראת הגעתו של הבן, אשתו ובתם בת ה-5, המתוכננת למחר, ביקשו חורחה וגלוריה לוודא מראש כי לא ייתקלו בהפתעות בשדה התעופה. להפתעתם הם התבשרו כי רשות ההגירה מסרבת לאשר את הביקור הקצר. לאחר שהגישו בקשה מחודשת אושר הביקור, אולם כאשר הוא מלווה בתנאי - על המשפחה להפקיד כערבות לא פחות מ-60 אלף שקלים, סכום הנחשב גבוה במיוחד אף לעומת סכומי הערבות המקובלים בנהלי הרשות עצמה. אף לאחר שהשניים פנו שוב לרשות, וביקשו להפחית מעט את הסכום מאחר שהכסף אינו מצוי בידיהם, הם נענו בשלילה.

"זה לא בסדר. אנחנו כל החיים גרים פה בישראל באותו מקום ואף פעם לא עשינו בעיות", סיפר אמש חורחה. "הילד שלנו בצבא שלכם כמעט שנתיים, למה לא סומכים עלינו? מזל שבעל הבית שלנו יהיה מוכן להלוות לנו ובעל הבית שאצלו אנחנו עובדים יהיה מוכן לעזור. אנחנו עובדים בניקיון, אין לנו מספיק כסף".

על פי נוהלי רשות ההגירה, המקרה המדובר כלל אינו נכלל במקרים בהם נדרשת הגשת בקשה לקבלת אשרה לתייר, אולם הרשות שומרת לעצמה את הזכות להחריג כל מקרה שתמצא לנכון. על פי הנוהל, במקרה בו נדרשת ערבות בנקאית, גובהה "יהא 15,000 (למבוגר) ולקטין נלווה 5,000". אולם, "במקרים חריגים תישקל העלאה או הורדה של הסכום".

לטענת עו"ד ידין עילם, שמייצג את המשפחה, "מצער שמשרד הפנים שוב עושה שימוש בכוח הרב שמצוי בידיו, כדי להכביד ולהקשות על אלו הנזקקים לשירותיו ולא על מנת להקל עליהם. המדיניות במקרה של בני משפחת טמקה אינה סבירה ואינה מוסרית. מדינת ישראל העניקה להם מעמד ולפיכך אין להקשות על ביקור בני משפחתם. הדרישה להפקדה של 60 אלף שקלים ממשפחה חסרת אמצעים שבנה משרת כחייל סדיר בצה"ל מסכנת את קיום הביקור וחבל שכך."

מרשות האוכלוסין וההגירה נמסר כי "בסמכותה, כפי שמוגדר בנהליים ובחוקים, לאשר או לפסול כניסה של אדם זר לישראל וכן לקבוע האם הכניסה תותנה בהפקדת ערבות לרבות גובהה. בקשה לערבות נעשית במקרים בהם אנו רוצים להבטיח את יציאת הזר מהארץ. לאור נתוני המקרה האמור הוחלט כן לאפשר את כניסתם אולם בכפוף לערבות בסך 60 אלף ש"ח למשפחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ