הופסקה שביתת עובדי ההוסטלים לניצולי שואה; הפרטתם תיבחן מחדש

ליצמן: הגענו לסיום השביתה מתוך מחויבות לניצולי השואה והדאגה לאיכות חייהם; דחיית המכרז נועדה כדי לבחון את קליטתם של העובדים כעובדי מדינה

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן
גילי כהן

עובדי ההוסטלים לניצולי השואה יכולים לרשום לעצמם הישג ראשוני: המכרז להפעלת ההוסטלים, המיועדים לניצולי שואה תשושי נפש, נדחה בחודש וחצי, וזאת כדי לבחון את קליטתם של 200 העובדים כעובדי מדינה. לאחר שבעה ימים בהם פעל ההוסטל לניצולי שואה תשושי נפש "לב השרון", בפרדסיה במתכונת חירום, והצטרפותם של שני ההוסטלים בבאר יעקב ובשער מנשה למחאה, החל מהיום יחזרו שלושת ההוסטלים לפעילות רגילה.

על פי ההסכמה אליה הגיע סגן שר הבריאות, יעקב ליצמן, עם יו"ר האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, עו"ד אבי ניסנקורן, תופסק באופן מיידי שביתת העובדים בהוסטלים לניצולי השואה. דחיית המכרז בחודש וחצי נועדה, כך נמסר ממשרד הבריאות, "לבחון באופן יסודי את בקשת ראש הממשלה לקליטת עובדי ההוסטלים כעובדי המדינה". משרד האוצר הודיע גם כן כי הוא מקפיא את פרסום המכרז להפעלת ההוסטלים לניצולי שואה. בהודעה שהוציא המשרד נכתב כי שר האוצר, יובל שטייניץ, הנחה את אנשיו לפעול לגיבוש "מודל להמשך הפעלת ההוסטלים".

הפגנת עובדי ההוסטלים לניצולי שואה

כזכור, בסוף ספטמבר יסתיים מכרז ההתקשרות עם האגודה לבריאות הציבור, מפעילת ההוסטלים. זאת, לאחר שביקורות של משרד הבריאות, שגובשו לדו"חות מיוחדים, הראו תמונת מצב עגומה בהוסטלים: מחסור בכוח אדם טיפולי, יחסי עבודה עכורים וניהול לקוי שהביא לטיפול רפואי וסיעודי ברמה לא מספקת. המכרז החדש, שעל יציאתו הכריזו במשרד הבריאות בחודש מרץ, אמור היה להביא לשינוי מהותי בהתייחסות לניצולי השואה ולשפר את איכות הטיפול בהם. עם זאת, בניגוד להבטחות שניתנו לעובדי ההוסטלים, הם המשיכו להיות מועסקים באמצעות חברת קבלן ולא הוכרו כעובדי מדינה. על כן, החליטו העובדים בשבוע שעבר לפעול במתכונת חירום במחאה על המשך הפרטת ההוסטלים, בדמות הוצאת המכרז החדש, ועל אי-העסקתם על-ידי המדינה. אתמול גם הצטרפו אליהם למחאה כאות הזדהות גם הסתדרות האחיות, שקיימו אסיפות עובדים בבתי-החולים הפסיכיאטריים, ושלשום שבתו עובדי הרנטגן בבתי-החולים הממשלתיים למשך שעתיים. בהסתדרות בירכו על דחיית סגירת המכרז ומצפים כי כצעד נלווה ייקלטו העובדים כעובדי מדינה. עם זאת, במידה והנושא לא ייפתר, הודיעו בהסתדרות כי הם יחדשו את המאבק לאחר החגים.

"מתוך מחויבות למתן מענה לצרכי ניצולי השואה והדאגה לאיכות חייהם, לבקשת ראש הממשלה בנימין נתניהו ובתיאום עם ההסתדרות, הגענו לסיום השביתה בהוסטלים ודחיית המכרז לפרק זמן מוסכם מראש", מסר סגן שר הבריאות ליצמן. עבור עובדי ההוסטלים ווועדי העובדים שהתגבשו במהלך המחאה, מדובר בצעד משמעותי בדרך להכרה בהם כעובדי מדינה, על מנת להבטיח טיפול ראוי והולם לניצולי השואה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ