טרכטנברג ימליץ להקצות 30 מיליארד לרווחה

ברגע האחרון הגדילה הוועדה את דרישותיה. ההמלצות יתרכזו בארבעה נושאים: מסים, דיור, יוקר המחיה והתחרותיות. מסגרת התקציב לא תיפרץ

אורה קורן
מוטי בסוק
אסף שטול-טראורינג
תומר זרחין ואילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
מוטי בסוק
אסף שטול-טראורינג
תומר זרחין ואילן ליאור

לאחר שבועות של דיונים, בצל המחאה החברתית-כלכלית, ועדת טרכטנברג תגיש היום בשעה 17:00 את ההמלצות הסופיות שלה לממשלה. יו"ר הוועדה, הפרופ' מנואל טרכטנברג פרסם אתמול בבלוג הוועדה חלק מפרק המבוא של הדו"ח, הכולל עקרונות מנחים למדיניות כלכלית-חברתית. טרכטנברג הודה כי "לא הצלחנו למצוא מענה לרוב המצוקות".

לפי מקורבים לוועדה, טרכטנברג יציע להגדיל את תוספת התקציב ליעדים חברתיים ל-5-6 מיליארד שקלים בשנה למשך חמש שנים. המשמעות היא תוספת של עד 30 מיליארד שקל לרווחה. סיכום זה הושג בדיונים שנערכו במוצאי שבת ואתמול. ההמלצות יובאו לאישור הממשלה בסוף אוקטובר או תחילת נובמבר, אך לא לפני שינסו במשרד האוצר לטרפד או לעכב את הביצוע של חלק מהן.

האם אפשר יותר? דברו על זה בפייסבוק

פרופ' טרכטנברג (במרכז) עם פעילי המחאה בכיכר המדינה, בחודש שעברצילום: דניאל בר-און

ההמלצות מתייחסות לארבעה עניינים עיקריים: תמהיל המסים, דיור, יוקר המחיה ותחרותיות. הוועדה מייחסת חשיבות רבה להמלצות לפעול נגד הריכוזיות במשק בכל הענפים, בהם: בנקים, מלט, תחבורה ואנרגיה. הוועדה המליצה להגביר את התחרות במשק באמצעים שאינם כרוכים בהוצאה תקציבית, למעט הגדלת התקציב של רשות ההגבלים העסקיים.

כצפוי, מסגרת תקציב המדינה, מבנה תקציב המסים או יעדי תקציב אחרים לא ייפרצו. בהמלצותיה בעניין המיסוי, הקפידה הוועדה שלא לפגוע בסך הכנסות המדינה ממסים ל-2012 ולשנים הקרובות, וסך כל הטבות המס שקבעה שווה לסך כל גזירות המס שלה. לפי ההמלצות, בכל המדינה יונהגו, בהדרגה עד שנת 2016, חוק חינוך חובה חינם לגילאי 3-4 ויום לימודים ארוך עד השעה 16:00.

טרכטנברג כתב כי "על הממשלה לפעול להעלאת משקלה של ההוצאה האזרחית בתקציב, ולחתור להגדלת חלקה בתוצר. המדיניות הכלכלית צריכה לחתור לחלוקה הוגנת של פירות הצמיחה, ובכלל זה בחלוקה בין התמורה להון והתמורה לעבודה, בין עובדים בכירים לעובדים מן השורה. על הממשלה לקבוע ולעדכן מעת לעת יעדים חברתיים, ובכלל זה יעדים כמותיים להגדלת התעסוקה, ולהקטנת העוני ואי-השוויון".

טרכטנברג כתב עוד כי "על הממשלה להבטיח כללי משחק הוגנים לכלכלת השוק תוך מניעת היווצרותם של חסמי כניסה, ריכוזיות, וכוח מונופוליסטי".

הגברת התחרות תושג, בין השאר, מהסרת מכסי יבוא בשתי פעימות, הקמת ועדה למתן פתרון מהיר לביטול הריכוזיות בבנקים, הקמת מתקן ייצור מלט שישבור את המונופול ההיסטורי של נשר, חקיקה שתחייב רגולטורים להכניס שיקולי תחרות בהחלטותיהם ושדרוג מערך הרגולטורים הממשלתי.

הקיזוז בהכנסות המדינה ממסי יבוא יתאזן באמצעות העלאות מס מתוכננות. אלה יכללו שתי מדרגות מס לבעלי שכר גבוה במיוחד, שינוי מתווה הורדת מס חברות ועצירת מתווה הורדת מס הכנסה. הצעד האחרון יפגע במעמד הביניים, שהוועדה אמורה לשפר את מעמדו. מקורבים לוועדה ציינו, כי העלאות המס יממנו גם את אי העלאת הבלו על הדלק ב-5%, המתוכננת לתחילת 2012.

במסגרת המלצותיה, קבעה הוועדה מדרגת מס חדשה של 48% לבעלי ההכנסות הגבוהות במשק. בהתאם להחלטה, החל ב-1 בינואר 2012 יועלה המס השולי המקסימלי מ-45% ל-48% לבעלי שכר חודשי של 40,231 שקל ויותר. כלומר, על בעלי הכנסות גבוהות מסכום זה יוטל מס בשיעור 48%.

נוסף על כך, הוועדה קבעה כי יש להטיל על בעלי הכנסות גבוהות במיוחד מס יסף של 2% מתוך סך ההכנסה שלהם - לאחר תשלום מס הכנסה וביטוח לאומי. המס יוטל על בעלי הכנסות של יותר מ-1.2 מיליון שקלים בשנה.

הוועדה החליטה להקפיא את רפורמת ראש הממשלה ושר האוצר להפחתת מס ההכנסה השולי, שלפיה, מס ההכנסה השולי אמור היה לרדת מ-45% כיום ל-39% ב-2016. במקביל, תמליץ הוועדה על עדכון מדרגות המס ברמות הנמוכות בלבד, כדי שמעמד הביניים הנמוך ייהנה משכר נטו גבוה יותר בכמה עשרות שקלים בחודש. בעלי ההכנסות הנמוכות, שאינם משלמים מס הכנסה, ייהנו מהגדלה של מאות שקלים בחודש בשכרם לאחר שיורחבו תשלומי מס ההכנסה השלילי.

בנוגע למדרגות המס, החליטה ועדת טרכטנברג כי מעמד הביניים הבינוני והגבוה לא ייהנה, שוב, מרווח מדרגות המס. המס על רווחי הון יגדל מ-15% ו-20% ל-25%. מס החברות, שאמור היה לרדת מ-24% כיום ל-18% ב-2016 לא יירד ב-2012 ל-23%, אלא יועלה ל-25%. צעד זה יגדיל את הכנסות רשות המסים ב-800 מיליון שקל בשנה.

בתחום הדיור יתבססו ההמלצות על הרפורמה שיזם נתניהו, שלפיה ייבנו יחידות דיור להשכרה ולרכישה בהיקף נרחב, במחירים זולים יחסית למשפחות מהמעמד הבינוני, שמשתכרות עד 15 אלף שקל בחודש. נוסף על כך, צפויה הכפלת ארנונה לדירות רפאים (דירות שלא מתגוררים בהן), וקנסות יוטלו על בעלי מגרשים ריקים שאושרו לבנייה וזה תקופה ארוכה לא נעשה בהם דבר.

כתבות מומלצות

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

סופה בחצי הכדור הדרומי

מחקר: התחזקות סופות שמדענים חזו ל-2080 מתממשת כעת

מארק צוקרברג

בין פייסבוק למדינה, אני מעדיף לחיות במדינה ושיסגרו את פייסבוק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"