ועדת טרכטנברג עונה למבקרים: המרצע יצא מהשק, הם רוצים קומוניזם

"יש להודות שיש לא מעטים שעדיין אוחזים בנוסטלגיה למשטרים עברו", נכתב באתר הוועדה בתגובה לטענות צוות המומחים האלטרנטיבי

אסף שטול-טראורינג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אסף שטול-טראורינג

ועדת טרכטנברג לשינוי חברתי-כלכלי העלתה היום (שלישי) לבלוג הוועדה את תגובתה לטענת צוות המומחים של המחאה בראשות פרופ' יוסי יונה ופרופ' אביה ספיבק. "תחושת חברי הועדה היא שצוות המומחים לא קרא את הדו"ח בעיון, ואם קרא בחר במכוון שלא להתייחס לתפיסת העולם הרחבה שהוא מציג ולאוסף הצעדים המשמעותיים שהוצעו על ידי הוועדה", נכתב באתר. "כך לדוגמה הוועדה קובעת כי יש לצאת למאבק מוגבר נגד כוח מונופוליסטי בכל שוק ושוק, לטפל מן השורש בכשלי היסוד עליהם היא מצביעה בתחום הרגולציה, בכשלי היסוד בסקטור הציבורי, בבעיות בתחום מיקור החוץ, להקצות סכומי עתק לחינוך ולהרחיב את אחריות הממשלה בעניין ועוד ועוד, הכל מפורט בדו"ח".

בפוסט שבבלוג התייחסה הוועדה לטענות שונות שהועלו על ידי הוועדה האלטרנטיבית. כך למשל התייחסה הוועדה לטענה שיוחסה לפרופ' ספיבק, לפיה "צריך להגדיל את הוצאות הממשלה בכ-20 מיליארד שקלים באמצעות העלאת מס חברות". עם זאת, ספיבק התייחס להעלאת מסים באופן כללי, ואמר כי "אפשר לגייס 20 מיליארד שקל במיסים. רוב המיסים האלה זה מיסים שמוטלים על בעלי ההכנסות הכי גבוהות במשק – אפשר לומר המאיון העליון. בעיקר מיסי חברות – 7 מיליארד שקל מס חברות ועוד 4.5 תוספת בגלל הורדה של פטורים. מדובר בהרבה כסף שאפשר לקבל אותו".

בתגובה לטענה בנוסח זה נכתב באתר הוועדה כי "כנראה שלא היה לפרופ’ ספיבק זמן לקרוא את הדו"ח. הוועדה ממליצה על מהלך חד של העלאת מסים שלא היה כמותו שנות דור, גם לעומת המצב כיום, וגם אל מול המתווה של המשך הורדת מסים אותו ביטלנו. העלינו את מס החברות ל-25%, זאת כאשר המס היה אמור לרדת ל- 18% עד שנת 2017. כל אחוז מס חברות מביא ברמות האלה של מיסוי תוספת של כ- 700 מיליון שקל. ספיבק-יונה טוענים שיש לגבות עוד 20 מיליארד שקל מעל לרמה הנוכחית, כדי להגיע לכך צריך להעלות את שיעור מס חברות לפחות ל-55%! אין מדינה בעולם שמתקרבת לשיעור כזה! לפחות את החישוב הפשוט הזה אפשר היה להציג לציבור.

"בנוסף, פרופ’ ספיבק טוען שאפשר גם להעלות את מס ההכנסה – שוב, כנראה שלא קרא את הדו"ח: אנו ממליצים להעלות את המדרגה העליונה הנוכחית ל-48%, ולגבות מס נוסף (חדש) להכנסות מהון ועבודה מעל למיליון שקל לשנה, בשיעור של 2%, כך שהמס השולי יגיע ל- 50%. כדי לגבות אפילו רק עוד 10 מיליארד ₪ היה צריך להעלות את המס השולי ל- 70%. באיזו מדינה זה קיים?".

צוות האתר התייחס לטענת ספיבק לפיה "נדרש אומץ ציבורי כדי להתנער מקלישאות חבוטות ולהודות שהשוק לא יכול לספק פתרונות לתחלואי החברה". בתגובה נכתב כי "זו התרסה כנגד דו"ח הוועדה, בו כתוב מפורשות ומוסבר ארוכות שיש לרסן את כלכלת השוק. אם כך, לא נותר אלא להסיק שהמרצע יצא מהשק, ושפרופ’ יונה בעצם רוצה מסגרת כלכלית אחרת לגמרי, לא של כלכלת שוק מרוסנת והוגנת! רצונו לגיטימי, הרי אכן ישנן עדיין 2 – 3 מדינות בעולם (מתוך 194) שמקיימות משטר כלכלי אחר לגמרי, ויש להודות שיש לא מעטים שעדיין אוחזים בנוסטלגיה למשטרים עברו. אבל אנא שיקום ויגיד זאת ביושר, מבלי להתחבא מאחורי מכבסת מלים".

מנואל טרכטנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ