היום לפני 71 שנה |

מבצע איסוף בגדים לחורף לשארית הפליטה

ליטל לוין צרובה
ליטל לוין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ליטל לוין צרובה
ליטל לוין

"קריאת איוב חדשה באה מאירופה: הצילו את הניצולים!", קראה ב-4 באוקטובר 1945 מודעה ב"הארץ" מאת ועדת ארגוני הנשים בארץ-ישראל. "החורף הממשמש ובא עומד לעשות כלה בשארית הפליטה שנותרה מעבר מזה לתאי הגאזים. אלפים רבים של אחינו ואחיותינו עלולים לקפוא בקור באם לא נחיש עזרה דחופה בשמיכה חמה, בלבוש טוב, בנעל שלמה. וחלילה להתמהמה! אחינו קרועים ובלואים ויחפים ותשושים. על דעת ועד ההצלה אנו מכריזים בזה על המפעל היישובי 'כסות החורף - לשארית ישראל במחנות ובדרכים".

שליחי המפעל שהתדפקו על דלתות יהודים ביישוב מה-14 עד ה-19 באוקטובר מצאו שרובם נענו לקריאת ועדת הנשים, שהפצירה בקריאתה: "תבדוק נא מיד כל משפחה את חפציה, וכיבסה ותיקנה וגהצה וסדרה את תרומתה והיתה החבילה מוכנה בבוא השליחים". היה גם מקרה שסיפר עליו בעל המדור "ראיתי שמעתי" ב"הארץ", על "רופא יהודי, מיוצאי גרמניה, הגר באחד מפרווריה של ירושלים שבאו שתי מתרימות לקבל את תרומתו".

הרופא, "יאקא קפדן", ביקש לבחון את התעודות שלהן, ואחרי שהתרצה ביקש מהן להמתין ונכנס לחדרו. אחרי כמה דקות חזר אליהן ובידו חליפה חדשה. "בבקשה מכן - פנה אל המתרימות - למסור חליפה זו לתעודתה. הנשים הסתכלו בחליפה ונוכחו: חליפה זו לבש לפני שעה קלה הרופא עצמו. זו היתה חליפתו הראשונה זה שנתיים. זכה בה בהגרלה, מטעם המפקח על התעשיות הקלות. למחרת לבש הרופא חליפת 'תועלת' פשוטה".

גם אם השליחים לא באו עדיין, כתבו נשות הוועד באחת מני כתבות רבות שהתפרסמו ב"הארץ" בימי המפעל, "אל נא תאמרי: יקום המפעל בלעדי. ארזי את הבגדים ושאי בעצמך את חבילתך אל אחד המחסנים האזוריים". ב"ראיתי שמעתי" סופר על זקן, שביום האחרון למבצע בא למחסן הארצי בנחלת בנימין 109 בתל אביב, ובידו חבילה צרורה יפה ומוכנה למשלוח. הוא הסביר שחיכה עשרה ימים ומשלא בא שליח, בא מקצה העיר למסור אותה בעצמו.

אבל בעוד בעל המדור "ראיתי שמעתי" הילל את התורמים באפוריזמים של גבורה, כותב אחר ב"הארץ" לא הצטרף לשירתו. "הואיל וכמה פעמים אמרנו וחזרנו ואמרנו וכמעט נ ש ב ע נ ו, כי 'לא נשכחך, גולה', הרי נזכרנו בראשית החורף בשרידי אחינו באירופה ונתבענו לתרום בגדים וכלי מיטה (...) אלא אני כשלעצמי אינני 'מתפעל' מן התרומות הגדולות האלה של 'אלטע זאכען'. מפני מה? מפני שלפי הסתכלותי אנו עשירים מופלגים בבגדים ישנים ומשומשים (...)

"בימים האחרונים ניתן היה להיווכח בצדקת הנחתי מנשפי חנוכת 'בית הבימה' ומפתיחת העונה של התזמורת הארצישראלית בניצוחו של מולינארי. בכל הנשפים האלה ראינו קהל אלפים, גברים וגברות, לבושי מחלצות, וניכר היה כי זה רק עכשיו יצאו מבית היוצר. אינני נוזף, חלילה, בשום בן אדם (...) להיפך, משבח אני את כל המהדרים בלבושם בכל הזדמנות, לא כל שכן בהזדמנויות דלעיל. אבל מן ההתנדבות למפעל 'כסות החורף' לא נתרשמתי ביותר, שהרי הידוע כי הסמרטוטרים, הסוחרים ב'אלטע זאכען' אינם מרבים במחירים בעד הסחורה הנ"ל. על כן מוטב כבר לנדבם לצרכי היהודים השרידים באירופה".

אבל בסיכום המפעל כחודש אחר כך, נכתב בעיתון שנאספו 800 שקים של בגדים "כמעט חדשים". נשות הארגונים מיינו, קיפלו וארזו לפי סוגים; הסוכנות היהודית דאגה להעברתם לפליטים באירופה. לקראת דצמבר הם הגיעו ליעדם. בינואר דיווח "הארץ" על ראשוני הפליטים מסלובקיה שירדו מן האנייה בישראל. "הם היו לבושים בגדים פשוטים אך מסודרים. חלק גדול מן הבגדים האלה נשלחו להם על ידי מפעל 'כסות החורף'".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ