ביקורת על הצעת ליצמן לבטל בחינות הסמכה לרופאים

דן אבן
דן אבן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דן אבן
דן אבן

במשרד הבריאות מותחים ביקורת על כוונת סגן שר הבריאות יעקב ליצמן לזרז את קליטתם של רופאים ישראלים שלמדו רפואה בחו"ל על ידי ביטול בחינות ההסמכה שלהם. מטרתו של ליצמן היא להביא לגידול מהיר במספר הרופאים, כדי שיוכלו להחליף את המתמחים המתפטרים.

ליצמן מנסה לקדם גם העלאה של גיל פרישת הרופאים מהמוסדות הציבוריים מ-67 ל-70, בכפוף להסכמה.

בניסיון לקלוט את הרופאים הישראלים שלמדו בחו"ל, הורה ליצמן למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' רוני גמזו, לקדם את פעילותה של ועדה בראשותו.

בוועדה מקדמים הצעה לאפשר את ביטול בחינות ההסמכה, במטרה לבצע קליטה מזורזת של רופאים ישראלים שלמדו רפואה במדינות זרות, בעיקר בהונגריה, רומניה ואיטליה, אליהן נוסעים ישראלים שלא התקבלו ללימודי רפואה בארץ.

כיום מחויבים הרופאים שלמדו בחו"ל לעבור בחינות הסמכה לרפואה, כדי לקבל רישיון לעיסוק ברפואה בישראל, פרט לחמש מדינות בהן קיים פטור: ארה"ב, אוסטרליה, צרפת, בריטניה ודרום אפריקה.

בחינות ההסמכה הנהוגות כיום במשרד הבריאות נחשבות לקשות ביותר ופחות מ-30% מהנבחנים עוברים אותן. כך, למשל, בבחינת ההסמכה שנערכה בפברואר לסטודנטים שלמדו רפואה בחו"ל דווח על 22% הצלחה בלבד.

לפי הערכות במערכת הבריאות, ביטול מבחני ההסמכה יאפשר תוספת של יותר מ-300 רופאים בשנה, שיוכלו להיקלט במסגרות התמחות, ולהחליף את מקומם של המתמחים המתפטרים.

בדרג המקצועי במשרד הבריאות מותחים ביקורת חריפה על יוזמה זו של ליצמן, ובין השאר נטען כי היא עלולה לדרדר באופן משמעותי את רמת הרפואה בארץ.

בכיר במשרד הבהיר כי "נכון לעכשיו, הכוונה היחידה שנידונה היא לאפשר פטור מבחינות ההסמכה לרופאים שלמדו במדינות מוכרות באירופה, אך הרעיון בעייתי ודורש בחינה מעמיקה כדי שלא לפגוע ברמה של הרפואה בישראל. אין כוונה לוותר על הבחינות לסטודנטים שלמדו במזרח אירופה, למשל בהונגריה או רומניה".

בסביבתו של ליצמן הדגישו אתמול כי "קיים ניסיון לעשות הכול כדי להיערך להתפטרויות, למרות שהמצב אינו בידינו".

מקורביו הוסיפו כי "הכי טוב היה להציע למתמחים סכום נוסף של כסף, אולם הוצעו להם 150 מיליון שקל למשרות מלאות בבתי החולים, והם סירבו. המדינה תתקשה להציע תוספת כספית גבוהה בהרבה מהצעה זו. יש מאמץ מרוכז לפתרון המשבר, מבלי לפתוח את הסכם השכר שנחתם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ