משבר לולבים? בבני ברק לא מתרגשים

רחוב רבי עקיבא בבני ברק מלא בחנויות בגדים שמוכרות לפתע גם אתרוגים תימניים מהודרים. בשוק ארבעת המינים, על אף החום הכבד והמשבר, האווירה טובה

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

גם אם בציבור החרדי היו אלה שבחרו להדחיק את הרוחות החדשות במזרח התיכון, נראה שדרך מחיר הלולבים לסוכה הם קיבלו את המהפכה הערבית לפנים. המצרים עצרו את ייצוא הלולבים מאל-עריש, והצעד יצר מחסור והעלה את המחיר. כדי להקל את רוע הגזירה, ניסו להעביר לולבים דרך ירדן, אבל אז נפלו עליהם תקנות התעבורה הקשוחות של הממלכה.

אנשי ש"ס לחצו להשיג אישור להעביר לולבים מעזה - תוך הפרת תקנות ישראל בעניין סגר על חמאסטאן - אבל בעזה לא הסכימו להעביר את 50,000 הלולבים היקרים מפז. היו שהאשימו את חמאס ברצון לחרב את שמחת הסוכות, אבל הסיבה האמיתית היא כנימה שפגעה בלולבי הרצועה. כדי שלא תיווצר העלאת מחירים היסטרית, קבעה מועצת הצמחים מחיר לצרכן של 30 שקלים. אבל את ההיסטריה אי אפשר לעצור.

שוק ארבעת המינים בבני ברק הוא מקום טוב לבדוק בו את משבר הלולבים. מדובר למעשה באתר בנייה נטוש ומאובק מכוסה יריעה דקה. החום זוועתי אבל האוירה מצוינת. אני מגיע ביום הראשון למכירה, אחרי כיפור, והשוק עדיין לא מלא. התחרות בחוץ קשה: כל רחוב רבי עקיבא, הדיזנגוף של בני ברק, מלא בחנויות בגדים שמוכרות לפתע גם אתרוגים תימניים מהודרים. מוכרי ארבעת המינים הם בעיקר צעירים משועממים ושמחים. "בדוכן ממול יש לולבים פסולים", מתבדח מישהו במגאפון.

שוק ארבעת המינים. צילמה וערכה: רביד רובנר

הרבה מנסים לפתות אותי בתואנה שאני הסיפתח. כדי לחזק את הכלכלה של בני ברק, אני קונה לבסוף מילדים בדוכן צדדי בשלושה שקלים אתרוג פגום המזכיר דג. שיחת היום היא המשבר. שי, אחד מסוחרי הלולבים, מסביר לי: "בכל שנה יש כיוון אחר לצרות. השנה זה המהפכה במצרים ואל-עריש".

הלקוחות מתבשלים כמו תפוגן

המוכר הצעיר מיקי אברהמס רואה בעניין אל-עריש קונספירציה של סוחרים. "סיפורים כאלה יש בכל שנה, כדי לתת תחושה של מחסור גדול", הוא אומר. "זה היה גם בשנה שעברה, המחיר לא עלה. סתם סיפורים. תאמין לי, אין מחסור ואין עליית מחירים".
לדברי טייקון הלולבים שחר אביב, החקלאים בבקעה העלו את מחיר הלולבים פי שניים כשהבינו שזקוקים להם. "כל לולב יימכר, עוד מעט לא יהיה כלום. ידעתי שיהיו בעיות עם המצרים, אז קניתי כבר בפורים לולבים מאל-עריש", הוא מספר.

ויש אנשים שעניינים אחרים מעסיקים אותם. "זה שוק מחורבן", אומר לי מוכר אלמוני. "הם חסכו בצלונית. לא מעניין את המארגנים של השוק ששילמנו 2,500 שקל על שולחן של מטר וחצי לשלושה ימים. הלקוחות מתבשלים כמו תפוגן. תאמין לי, זה בגלל שהשוק הזה הוא מונופול, קרטל. פראיירים לא מתים, רק מתחלפים. אין כאן כבר סוחרים רציניים, רק ילדים. אתה יודע מה זה טמפרטורה כזו בלבוש חרדי?". בהמשך המוכר הנרגן מציע לי תחקיר על בית ספר לתכנות שבו הוא לומד.

בוחנים לולבים בשוק ארבעת המינים בבני ברק

"הסוחרים מרוצים", מגיבים מארגני השוק. "היה שרב אדיר, אבל אין לנו מה לעשות נגד מזג האוויר". הם מספרים על חקלאים בבקעה שבגלל הפניות הרבות העלו את מדד הלולב פי שלוש. אני שואל אם זה מוסרי לנצל את המחסור, ועונים לי: "זה לגיטימי, יש פה כלכלה חופשית והם ניצלו את זה".

אני ממשיך לקרוואן זעיר שבו בוחנים את הסחורה הקנויה ומחליטים אם היא ראויה. המקום צפוף, אני בקושי נדחק פנימה ונעמד בפינה. על אף הדחיסות, במקום שורר שקט מוחלט. מדי פעם אחד החרדים מגיש לרבנים שיושבים תחת הפוסטר של הרב אלישיב לולב או אתרוג. הם נבחנים בזכוכית מגדלת ונמדדים בסרגל מהודר שמחובר בסלוטייפ לשולחן. כל מילימטר של האתרוג נבחן בחרדת קודש. אווירת המסחר חזקה גם כאן, ואפילו זכוכית המגדלת לבחינת האתרוגים ניתנת למכירה (60 שקלים לחתיכה).
הרב מוצא נקודה על האתרוג ונאנח: "אתה יכול מהודר יותר". הלקוח יוצא בפנים מכורכמות. מישהו נלהב נותן לולב. הרב מביט בלולב ואז בלקוח ואומר: "גבולי", ומשיב את הלולב ללקוח העצוב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ