מאה חיילות נטשו אירוע בשמחת תורה כי אולצו לחגוג בנפרד

קציני הרבנות הצבאית הורו להן לעבור למתחם אטום ומגודר כדי שלא יתקרבו לחיילים. מפקד אוגדת עזה והרב הצבאי הראשי נכחו - אך לא התערבו

אנשיל פפר
אנשיל פפר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אנשיל פפר
אנשיל פפר

כ-100 חיילות עזבו את אירוע ההקפות השניות המרכזי של צה"ל, שנערך ביום חמישי במועצה האזורית אשכול, לאחר שקצינים דתיים אילצו אותן לעבור למתחם אטום ומגודר, המנותק מהרחבה בה התקיימו הריקודים. מפקד אוגדת עזה והרב הצבאי הראשי נכחו באירוע אך לא התערבו בנעשה.

הקפות שניות נערכות באתרים רבים ברחבי הארץ במוצאי שמחת תורה, כהמשך להקפות שנערכות עם סיום הקריאה בתורה בחג בבתי הכנסת. הרבנות הצבאית מקיימת אירוע מרכזי של הקפות שניות מדי שנה. מאז התמנה תת-אלוף הרב רפי פרץ לתפקיד הרב הצבאי הראשי, מתקיימות ההקפות השניות ברחבה הסמוכה למועצה האזורית אשכול, בשיתוף עם חיילי אוגדת עזה ותלמידי המכינה הקדם-צבאית "עוצם", שבראשה עמד פרץ בטרם מינויו לרב הצבאי הראשי.

באירוע השתתפו כ-500 איש, מחציתם אזרחים ומחציתם חיילים מהאוגדה ומיחידות אחרות באזור. במשתתפים היו גם כ-100 חיילות, שביקשו אף הן לרקוד. אזרחים וחיילים שהשתתפו באירוע סיפרו כי החיילות רקדו בצד, כשהן לבושות במדים מלאים, ולא התערבבו בין הגברים. נוסף על כך, היה שולחן ארוך שהפריד בין המעגלים.

בקהילות רבות בארץ, הפרדה בין המעגלים מספקת את הציבור הדתי ואין צורך ביצירת מתחם נפרד. עם זאת, באירוע הצבאי שהתקיים בסיסמה "בונים את צבא העם באהבת חינם" היו שהתנגדו לדבר. "אחרי כמה דקות שהחיילות רקדו במעגל משלהן וזה לא הפריע לאיש, ניגשה אליהן אשה דתייה עם כיסוי ראש וניסתה למשוך אותן למעין מכלאה אטומה שהייתה כ-50 מטר משם, ללא קשר לאירוע", סיפר אחד התושבים שהשתתף בחגיגה.

צעד לגיטימי או שלב נוסף בהתחרדות צה"ל? דברו על זה בפייסבוק

מדובר היה במתחם שנאטם ביריעות בד, ובו רקדו כמה נשים וצעירות דתיות. לדברי הנוכחים, "היה קשה מאוד להרגיש שם קשורים לאירוע". כשחלק מהחיילות סירבו לעבור למתחם הנפרד, ניגש אליהן גם קצין מהרבנות הצבאית שהורה להן בפקודה לעבור למקום.

"רוב החיילות ביקשו להישאר במקום", אמר אחד הנוכחים באירוע, "חלקן אפילו חשבו לעשות מחאה כלשהי אבל בסופו של דבר הן ויתרו". דקות לאחר שקיבלו את הפקודה, החליטו מפקדות החיילות לעזוב את המקום וכל החיילות עלו לאוטובוסים ועזבו את האירוע בעודו בעיצומו.

במקום נכחו קצינים בכירים, ובהם מפקד אוגדת עזה תת-אלוף יוסי בכר והרב הצבאי הראשי תת-אלוף פרץ, שלא התערבו בנעשה. "הרגשנו שזה לא מכובד שדורשים מיותר מ-100 חיילות שמשרתות בגזרה ושבסך הכל רצו לקחת חלק באירוע שהוא לא רק לדתיים, אלא לציבור הרחב, לעבור לאזור מגודר ומנותק שהיה קטן מלהכיל אותן", אמר אחד התושבים.

הרבנות הצבאית נמצאת בלחץ מתמיד מצד גורמים קיצוניים בציבור הדתי-לאומי להעדיף את הפרשנויות ההלכתיות המחמירות בכל הנוגע להפרדה בין נשים לגברים. לפני כחודש וחצי הודחו ארבעה צוערים בקורס קצינים, משום שעזבו אירוע בו שרה חיילת. הרב הצבאי הראשי טרם פרסם את המלצותיו בעניין.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כנהוג באירועים אלה, מדי שנה, ישנו אזור המוגדר לנשים בלבד ואזור נפרד המוגדר לגברים בלבד. אף גורם רשמי מטעם צה"ל לא הונחה לוודא כי במקום מתקיימת הפרדה בין נשים וגברים. חלק מהטענות שהועלו אינן מוכרות לרבנות הצבאית והנושא ייבדק בימים הקרובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ