הנכד לא מוכר כיהודי משום שסבתו נקברה כמוסלמית

גם מכתב מהרב הראשי של סרביה שהצהיר כי הסבתא "נולדה ומתה כיהודייה", משרד הפנים מסרב להכיר ביינר גאשי כזכאי לעלות לישראל

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
טלילה נשר

רשות האוכלוסין וההגירה במשרד הפנים מסרבת להכיר באזרח קוסובו כזכאי לעלות לישראל מכוח חוק השבות, משום שסבתו נקברה בבית קברות מוסלמי בתקופת המשטר הקומוניסטי.ההחלטה התקבלה למרות קביעה של הרבנות ברמלה, על סמך עדויות ומסמכים מסרביה, כי הוא יהודי. גם מכתב מהרב הראשי של סרביה, שהצהיר כי סבתו "נולדה ומתה כיהודייה" לא סייע.

יינר גאשי, בן 28, הגיע לישראל לפני שלוש שנים והגיש בקשה לקבל אזרחות מכוח חוק השבות. במשרד הפנים דחו את הבקשה בטענה כי סבתו התאסלמה ונקברה בבית קברות מוסלמי, למרות שבאותה התקופה נאלצו כל תושבי העיר להיקבר באותו בית הקברות.

הרב הראשי של סרביה, יצחק אסיאל, הסביר במכתב למשרד הפנים כי הסבתא "נקברה בלי טקס דתי כלשהו, בבית קברות היחיד בעיירה, בו קבורים כולם - הגויים וגם יהודים. כשהיה פה השלטון הקומוניסטי לא היה משמעות לדת". לדבריו, האשה "מעולם לא המירה את דתה ולא נישאה בנישואים מוסלמיים. היא נולדה כיהודייה והלכה לבית עולמה כיהודייה".

אמו, שעלתה באותה השנה עם בעלה, הוכרה כזכאית שבות, וכך גם אחותה, בעלה וילדיה - בני אותו הדור כמו גאשי. במשרד הסבירו כי האם לא הוכרה כזכאית בזכות אמה, אלא משום שהדור הקודם היה יהודי.

גאשי פנה לרבנות שיאשררו את יהדותו. בית הדין הרבני בבאר שבע פסק על סמך העדויות והמסמכים שקיבל כי האם ושני ילדיה יהודים. גם הרבנות הראשית ברמלה אימצה את ההחלטה וקבעה כי הוא יהודי, ואף ציינה כי בתעודת הזהות של אחות האם נכתב כי היא עצמה יהודייה.

"אני יהודי ולכן באתי לארץ", אמר גאשי ל"הארץ", "יש לי את כל הניירות מכולם, גם הרבנות הכירה ביהדות שלי. אני לא מבין למה משרד הפנים מסרב להכיר בזה. בעזרת השם, אני אצליח לקבל אזרחות".

בעקבות הסירוב של משרד הפנים, פנה גאשי לאגף לסיוע משפטי בתל אביב של משרד המשפטים, שהגישה מטעמו עתירה לבג"ץ על ידי עו"ד דנה מגדסי, שתידון בדצמבר. ראש האגף, עו"ד אייל גלובוס, אמר כי "זוהי סוגיה מורכבת בה מרשם האוכלוסין מסרב להכיר ביהדותו של מי שלא נכנס לישראל כיהודי, גם אם בית דין רבני קבע שהוא יהודי".

מרשות האוכלוסין נמסר בתגובה: "אמו של יינר גאשי עלתה לישראל בהתאם לחוק השבות, בהיותה נכדה ליהודי. רק לאחר עלייתה לישראל טענה כי הנה יהודייה, אולם בדיקה יסודית העלתה כי אין מדובר ביהודייה, כי אם בנכדה ליהודי שאמה התאסלמה".

"זמן קצר לאחר הגעתה לישראל, נכנס בנה כתייר. בקשותיו להאריך את אשרתו נדחו, אולם הוא נותר לשהות בישראל ללא אשרה מוסדרת. מאוחר יותר הגיש בקשה לקבלת מעמד מטעמים הומניטריים. בקשה זו נבדקה ולאחר שלא נמצאה סיבה לאשרה, היא נדחתה והוא התבקש שוב לצאת את הארץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ