31.10.1992/הכנסייה מטהרת את שמו של גליליאו גליליי

יעל גרינפטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יעל גרינפטר

בידיעה שהתפרסמה ב"הארץ" ב-1 בנובמבר 1992 דווח בקצרה כי האפיפיור יוחנן פאולוס השני נפגש בקרית הוותיקן עם חברי האקדמיה למדעים של האפיפיורות, והודיע על המסקנה אליה הגיעו חברי הוועדה שהקים 13 שנה לפני כן ודנה בסכסוך ארוך השנים בין הכנסייה למדע. המסקנה טיהרה את שמו של הפיזיקאי, המתמטיקאי, האסטרונום והפילוסוף האיטלקי גליליאו גליליי, 359 שנה לאחר שטען שכדור הארץ מסתובב סביב השמש והורשע על ידי האינקוויזיציה. למרות זאת, האפיפיור הצדיק את האינקוויזיציה ואת קביעתה, שלדבריו "הסתמכה על הידע של אותם ימים".

גליליאו הואשם בהפרת צו הכנסייה, שלפיו נאסר עליו לעסוק בתורת קופרניקוס או ללמד אותה. גזר הדין שקבעו שופטי האינקוויזיציה היה מאסר ללא הגבלת זמן. כך הוא נשלח בחזרה לביתו בפירנצה, שם שהה עד מותו ב-1642, בהשגחת שליחי האינקוויזיציה.

אין משפטים רבים שזכו לתיעוד ודיווח 300 שנה לאחר שנערכו. ביולי 1968, 326 שנה לאחר מותו של גליליי, הופיעה ב"הארץ" ידיעה קצרה בכותרת "יטוהר שמו של גליליאו גליליי". לפי אותה ידיעה, "הכנסייה הקתולית עומדת לטהר את שמו של גליליאו גליליי, מסר פרנץ קניג, הארכיהגמון של וינה". עוד נאמר כי לדברי קניג, "תוקם ועדה שתדון ברוויזיה של המשפט". תקוות הכנסייה היתה, לפי קניג, כי "לאחר תיקון משפטו של גליליי, יסולק הקרע החמור ביותר שהתהווה אי פעם בין הדת והמדע".

שלוש שנים מאוחר יותר, באוגוסט 1971, החלו שוב להתעניין במדען האיטלקי. התקשורת דיווחה כי האסטרונאוט דיוויד סקוט הוכיח על אדמת הירח ולעיני המצלמות את נכונות התיאוריה של גליליי. "בחלל ריק נופלים כל העצמים באותה המהירות, ללא כל קשר עם משקלם", נכתב בדיווח על מעשיו ב"הארץ". צופים ברחבי העולם ראו את סקוט מפיל מאותו הגובה פטיש ונוצה, שהגיעו לקרקע הירח ביחד, כאילו לא היו ביניהם הפרשי משקל.

באוקטובר 1980 דיווח סופר "הארץ" בפאריס, אליהו מאייסי, על "גילויים חדשים במשפט גליליי". זאת לאחר שהכנסייה הקתולית החליטה כי "יש לבדוק במלוא האובייקטיביות את משפטו של גליליאו גליליי, שנערך במאה ה-17". "בהחלטת הכנסייה לא היה דבר מפתיע, אולם הרקע ההיסטורי שלה מרתק לא פחות מהמשפט עצמו", כתב מאייסי. לדבריו, נפוליאון בזז את רומא ואת מרתפי הוותיקן והביא עמו לפאריס אוצרות אמנות וכתבי יד רבים, בהם גם פרוטוקול המשפט, שהוחזר לוותיקן לאחר 20 שנה.

בשנות ה-50 של המאה שעברה פנה כומר צרפתי בשם דומיניק דובארל, שלפני מלחמת העולם השנייה עסק במחקר מדעי, לאפיפיור יוחנן ה-23, וקרא לו ליישם את יוזמת הפיוס בין הכנסייה לגליליי. דובארל התעמק בפרוטוקול, אולם יוחנן ה-23 (הטוב) מת, ויורשו, פאולוס ה-6 דחה בתחילת שנות ה-60 את הרעיון. רק ב-1979 הודיע הכס הקדוש כי גליליי "הורשע שלא כצדק", והכריז על הקמת ועדה שתדון בעניין, אותה ועדה שפרסמה את מסקנותיה 13 שנה לאחר מכן.

נראה שההתייחסות המלגלגת משהו של "הארץ" לרוויזיה על המשפט עוררה את כעסו של הקורא ישראל ליטמן מקריית חיים, ששלח באוגוסט 1983 מכתב למערכת. ליטמן ציין כי "באחרונה נתפרסם בלגלוג אירוני כי הכנסייה הנוצרית תסיר כנראה את החרם על קופרניקוס ועל התפיסה כי השמש היא במרכז והארץ נעה וסובבת אותה". ליטמן המשיך וכתב כי "אין צורך להרחיק עד הוותיקן, האינקוויזיציה וגליליי, שכן גם על פי האמונה היהודית הארץ היא במרכז והשמש עושה סיבובים סביבה ואף משלימה מחזורים בני 28 שנה, המתייחסים למקומה בשעת יצירתה על ידי הקדוש ברוך הוא...אז אנא, או שנפסיק ללעוג לנוצרים או שנחליט, אם אפשר, מה סובב סביב מה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ