ההסכם הקיבוצי בחיפה כימיקלים יצמצם פערי מעמדות בין העובדים

בתום שביתה בת חצי שנה חודשים, יקבלו עובדי דור ב' תוספת שכר של כ-25%. עובדי הקבלן נותרו מחוץ להסכם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בתום שישה חודשים הסתיימה שביתת עובדי מפעל חיפה כימיקלים שהיתה לאחת השביתות הארוכות ביותר במגזר הפרטי. ועד העובדים חתם בליל שלשום על הסכם עבודה קיבוצי חדש מול המנכ"ל נדב שחר, ובמרכזו השוואת תנאי העבודה בין העובדים הוותיקים, המשתייכים לדור א', לבין העובדים הוותיקים פחות - דור ב', ובכך מתכוון לשים סוף להבדלי המעמדות.

בחיפה כימיקלים כ-500 עובדים וארבעה מעמדות: 100 עובדי דור א' (לעומת 550 לפני 15 שנה), 148 עובדי דור ב', 100 עובדים בחוזים אישיים ו-150 עובדי קבלן. באופן סמלי, פתחו העובדים בשביתה ב-1 במאי, ארבעה חודשים לאחר שהכריזו על סכסוך עבודה, וכחודש אחרי שהחליטו לעבור לארגון כוח לעובדים, כיוון שטענו כי ההסתדרות לא תמכה בדרישותיהם וצידדה בהנהלה. ההסתדרות, שבה העובדים היו חברים בתחילת המאבק, טענה שתוספות השכר שדרשו לא היו ריאליות.

מדובר בפריצת דרך עבור ארגון כוח לעובדים. לראשונה הבטיח לעצמו הארגון, שנוסד ב-2007, דריסת רגל במפעל תעשייתי, מסמלי העיר חיפה, שבו ההסתדרות היתה גורם דומיננטי בקרב עובדיו במשך עשרות שנים.

מצד אחד, ההסכם מקנה הישגים יפים לעובדים. הסכם השכר החדש, שתוקפו לחמש שנים, יעניק תוספת שכר של כ-25% לעובדי דור ב' (פחות מהתוספת שציפו לה בתחילת המשא ומתן - 80% בחמש שנים, לטענת ההנהלה), וכן תנאים שעד כה נהנה מהם רק מעמד דור א', כדוגמת תוספת שכר בעבור עבודה במשמרות לילה וסופי שבוע, ימי חופש, תוספת ותק של אחוז נוסף לשנה, קייטנות ומלגות ללימודים. בנוסף נקבעה בהסכם מגבלה שלפיה 50 עובדים בלבד יועסקו בחוזים אישיים וכן שמירה על מספר העובדים המאורגנים, כך שבמקום כל עובד שיפרוש ייקלט אחר להסכם הקיבוצי. עובדי דור א' ייהנו אף הם מתוספת שכר של 7.5%.

מצד שני, ההסכם אמנם העניק תוספות משמעותיות לעובדי חיפה כימיקלים, אולם בפועל פערי השכר בין עובדי דור א' לדור ב' נשמרו. עובד דור א' הרוויח בממוצע משכורת שעמדה על 14 אלף שקל, שתעלה הדרגתית במשך חמש שנים ל-19 אלף שקל. לעומתו, עובד דור ב' הרוויח משכורת ממוצעת של 5,000 שקלים שתעלה ל-7,000. בנוסף, בניגוד לעובדי דור א', עובדי דור ב' לא ייהנו מזחילת שכר טבעית בשנות ההסכם. מעבר לכך, ההסכם לא פתר את בעיית העסקת 150 עובדי הקבלן במפעל.

"העובדים יצאו למאבק כי הם הבינו שאם הם לא ידאגו לעתיד, לא יהיה להם מקום עבודה בחמש השנים הקרובות", הסביר שי כהן, ממייסדי כוח לעובדים, אשר ליווה את הוועד במשא ומתן. "הם לא הרוויחו רק תוספות שכר, אלא גם את הכבוד שלהם כעובדים ואת הביטחון שהם ימשיכו להיות מועסקים במסגרת הסכם קיבוצי". מי שחווה על בשרו את פערי השכר הוא יו"ר ועד העובדים, אלי אלבז, שהתחיל לעבוד במפעל לפני 35 שנה כעובד דור א', אולם בהמשך פוטר ונקלט כעובד דור ב'. "המסר שלי הוא לכל עובדי דור ב' ועובדי קבלן בשאר המפעלים: אנחנו לא תאילנדים ומגיעים לנו תנאים".

העובדים לא קיבלו שכר במשך שישה חודשים ולא יקבלו אותו רטרואקטיבית. במקום זאת כל עובד יקבל מענק בגובה 2,500 שקל בגין החתימה על ההסכם. "היינו בלי משכורת במשך חצי שנה. העובדים לא הפעילו לחץ, אבל כמו שלא היה לנו כוח לוותר, לא היה לנו כוח להמשיך", אמר אלבז.

קראו כתבה זאת באתר "הארץ" באנגלית:

Six-month Haifa Chemicals strike ends with a whimper

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ