חד-הוריות עושות לעצמן צדק חברתי ונאבקות בחוק המזונות

26 נשים לומדות ללחוץ על ח"כים. בקרוב ייצאו למאבק נגד החוק

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

על קיר אולם נעמת בפתח תקוה תלויה כרזה עייפה, כתובה בכתב יד. "מנהיג= מנהל, אדם העומד בראש ציבור או מפלגה, ראש דבר (מילון אבן שושן)", נכתב בה. באולם מתארגנת קבוצת נשים לסדנה שתלמד אותן להפוך ל"ראש דבר" ולהוביל מאבק. "מקרינים סרט אז נעביר את השולחנות לצד", אומרת שרה בניסיון לקחת פיקוד, "אבל האוכל יהיה רחוק, תהיה טיילת ויהיה קשה להתרכז" עונה מלי וגוררת שולחן לצד השני.

הסרט בוטל בשל היעדר כבל מאריך והשולחן הערוך יוצא לדרך, סביבו נוצר הד של למעלה מ- 20 נשים שלא נפגשו מזה שבוע. אבוי לחבר הכנסת שיעמוד בפני אישה עם משימה, קבוצת הנשים החד הוריות יוצאות למאבק- תיקון חוק המזונות שפוגע ברובן.
סיבת התכנסות 26 הנשים בשבוע שעבר סביב השולחן היא יציאתן למאבק לתיקון החוק שפוגע ברובן - חוק שהוא אחד החסמים המרכזיים, המונע מחד-הוריות לצאת לעבודה, שכן הוא קובע תקרת שכר בלתי ריאלית לקבלת מזונות מהביטוח הלאומי. לדוגמה, לאם חד-הורית לשני ילדים שמרוויחה 5,000 שקלים ברוטו בחודש, יקוצצו מדמי המזונות 2,650 שקלים והיא תקבל 553 שקלים בלבד.

"אין סיבה שנשים יחיו כך בלי אפשרות לסגור את החודש", אומרת אורנה ברגר, אם חד הורית לשניים מרעננה שאינה זכאית לדמי מזונות היות והיא מרוויחה 7,000 שקל כמורה "זה מצב אבסורדי בו אנו רוצות לעבוד, רוצים שנעבוד, אך המצב הזה פוגע בנו. למישהו נשמע הגיוני לקיים שלוש נפשות וחיים סבירים במשכורת כזו?".

ברגר גרושה מזה 7 שנים ולא מקבלת דמי מזונות בארבע השנים האחרונות. "אני אישה מבוגרת, אם לשניים והגעתי למצב שאני תלויה כלכלית באמי. בשנות ה-20 לחיי מימנתי את לימודיי בעצמי והייתי עצמאית מאוד. איך ייתכן שהיום אני עובדת למחייתי ונמצאת במצב מביש כזה?".

ברגע של אפיסת כוחות הגיעה ברגר לעובדת סוציאלית שהפנתה אותה לקבוצה ובמקום להתייאש החליטה לפעול "עד כה נרתעתי מלחשוף את הסיפור, אך גיליתי כאן נשים רבות במצבי וגיליתי את הכוח שלי ושל כולנו יחד. היום אני מבינה שניתן לנתב את הכוח שלנו ולהלחם נגד העונש שמשיתים על מי שבוחרת לצאת לעבוד".

הקבוצה, שהוקמה על ידי ליאת ארבל, מנהלת מרכז "ידיד" בפתח תקוה בשיתוף עם מנהלת המחלקה לעבודה קהילתית בעירייה, שולי ביתן ויועצת ראש העיר למעמד האישה, חנה יאול, נפגשת מדי שבוע בעיר ויחד לומדות את הא"ב של הובלת מאבק חברתי. והיום- עבודת הכנסת והליך העברת חוק.

"מדי שבוע אנו מקבלות כלי נוסף, אם מדובר בשימוש במשפט או בתקשורת להשגת המטרה" מסבירה סיגל גולן, אם חד הורית מרעננה שעל אף היותה רווקה לוקחת חלק במאבק. "בסופו של תהליך אנחנו, הנשים האלה שיושבות כאן סביב שולחן בשבע בערב, נעבוד בצוותים נעבור ח"כ ח"כ, ניצור לובי ונוביל לתיקון החוק בכוחנו שלנו, והוא לא מועט", היא אומרת בנחישות.

"נשים רבות באות ממקום של בעיה אישית וזה מועיל לצורך כתיבת תיקון החוק", אומרת גולן. "מצד שני יש נשים שעברו דברים בחיים בלי קשר למאבק אך עדיין מהוות חלק מכוח, ומסתבר שאנו כוח גדול שיכול לפעול, בניגוד לגישת הסעד שהייתה נהוגה בעבר. אם נדע לנצל את חלון ההזדמנויות נוכל להשיג הישגים".

"מדובר בקבוצה אמיצה והחלטית של אמהות יחידות עובדות המבקשות רק דבר אחד, להתקיים בכבוד" אומר רן מלמד, סמנכ"ל עמותת ידיד המעביר את הסדנה. "המזונות לילדים הינו תשלום שאין להתנות עליו ואנחנו גאים שהאמהות בחרו בנו לסייע להם לקדם את התיקון לחוק. יש להדגיש כי לא מדובר בהגדלת קצבאות. מדובר באימוץ עמדת המדינה המבקשת כי אזרחיה ישולבו בשוק העבודה".

רוחמה שטרן מוכנה למאבק הזה לאחר שחוותה על בשרה מאבק אישי עיקש על דמי המזונות. מאבקה עבר בהוצאה לפועל ובבתי המשפט שהם, הבינה, לא ידאגו לה או לעשיית הצדק. "כשפניתי להליכים של הוצאה לפועל וגיליתי שהגרוש הכריז פשיטת הרגל קיבלתי סטירה לפנים", אומרת שטרן. "הבנתי כמה אני לא יכולה לעשות כלום

כשהביורוקרטיה גומרת אותי, אין תוצאות והגרוש נוסע לסקי מדי שנה. כל זה בזמן שאני מנסה לפרנס שני ילדים עם משכורת המוגדרת טובה וזה בלתי אפשרי. אני גרושה חמש שנים ולגרוש שלי חוב של 30 אלף שקל מזונות".

שטרן, מתאמת תשתיות עבור חברת מקורות, מצאה החליטה להעביר את זה הלאה ולהחזיר לעולם. "מצד אחד הסדנה מאפשרת להוציא הרבה אמוציות ומצד שני לתעל אותן לעשייה. היום, אחרי שילדיי גדלו והם במצב טוב יותר, החלטתי שאני רוצה להחזיר חזרה כי אם אצליח למנוע מאישה אחת לפחות את עוגמת הנפש והטרטור שחוויתי עשיתי את שלי".

כתבות מומלצות

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

נעה ודוד שיסל. בזכות הסרט צבי בהחלט מאוד נוכח

"שואלים אם יש קשר לשיסל. אני אומר שאני הבן שלו, וישר עולה חיוך"

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

אלן קאמינג ב"החבר הגאון שלי מהתיכון". כל זיכרון ילדות מחייב בדיקת עובדות

מרענן לראות טאץ' קומי בז'אנר שלא מצטיין בחוש הומור

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"