בית הדין הארצי לעבודה: השביתה תתקיים היום עד השעה 10

רכבת ישראל מושבתת, ושיבושים צפויים גם בחברות האוטובוסים; הלימודים ברוב האוניברסיטאות לא יתקיימו וגם משרדי הממשלה לא יקבלו קהל

כתבי הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
כתבי הארץ

השביתה הכללית במשק נכנסה לתוקפה, אולם נשיאת בית הדין לעבודה, נילי ארד, החליטה, אחרי לילה של דיונים להגביל אותה ל-4 שעות בלבד.

בית הדין לעבודה סיים לפנות בוקר את דיוניו, אך הוציא את ההודעה בדבר צו המניעה המגביל מאוד את השביתה רק לאחר שזו נכנסה לתוקפה. הדיון הלילי ארך למעלה מחמש שעות, לאחר שמוקדם יותר נועד יו"ר ההסתדרות עופר עיני עם שר האוצר יובל שטייניץ ונשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אולם הפגישה הסתיימה ללא תוצאות. למרות זאת, בית הדין קבע כי שני הצדדים יצטרכו להמשיך בדיוניהם, ולדווח לו על התקדמותם ביום חמישי.

ההסתדרות הכריזה על שביתה ללא הגבלת זמן, כחלק ממאבק להעסקה ישירה של עובדי קבלן. במוקד סכסוך העבודה עומדים המאבטחים ועובדי הניקיון שמועסקים באמצעות חברות כוח אדם, שמהווים מחצית מכ-300 אלף עובדי הקבלן בישראל - כך לפי הערכות.

במסגרת השביתה יופסקו ההמראות מנתב"ג החל משמונה בבוקר; בתי החולים יפעלו במתכונת שבת; רוב הדיונים בבתי המשפט יבוטלו; רכבת ישראל תושבת לחלוטין; שיבושים קשים צפויים בתנועת האוטובוסים של דן, לעומת שיבושים קלים בפעילות אגד; הלימודים באוניברסיטאות - למעט הטכניון והאוניברסיטה הפתוחה - לא יתקיימו בשל שביתת הזדהות של הסטודנטים; הרשויות המקומיות לא יקבלו קהל, לא יפנו אשפה ולא ירשמו דו"חות; בנמלי הים לא יפרקו סחורה; משרדי הממשלה לא יקבלו קהל; ומשרדי הביטוח הלאומי, לשכות התעסוקה ומשרד הרישוי יהיו סגורים.

ביהמ"ש סיכל את שביתת המחאה? עשו לנו לייק והצטרפו לדיון בפייסבוק

גם הבנקים והבורסה צפויים להצטרף הפעם לשביתה. גופים נוספים שישבתו הם הטלוויזיה החינוכית, התעשיות הביטחוניות, מפעל הפיס, התיאטראות, המוזיאונים העירוניים, מעונות היום של נעמ"ת וויצ"ו.

אמש, בשעות הערב המאוחרות, דחה יו"ר ההסתדרות את הצעת הפשרה של נשיאת בית הדין הארצי לעבודה השופטת נילי ארד, שלפיה נציגי ההסתדרות ומשרד האוצר ינהלו בשבועות הקרובים משא ומתן בחסות בית הדין, בניסיון לגבש הסכמה בנוגע לעובדי הקבלן. לפי הצעת ארד, בלב המשא ומתן יעמדו שני מגזרים של עובדים: עובדי הניקיון ועובדי "שכם אל שכם" - עובדים המועסקים על ידי חברת קבלן כשלצדם עובדים באותו תפקיד המועסקים כעובדים מן המניין.

תופסים תנומה על ספסל בנתב"ג, הבוקר

עיני דחה את ההצעה לאחר ששר האוצר יובל שטייניץ סירב להסכים לקליטה גורפת של עובדי קבלן למסגרת העסקה ישירה. שטייניץ הציע שיפור בשכר ובתנאי ההעסקה של עובדים אלה, הגברת האכיפה על חוקי העבודה והחמרת הענישה על מעסיקי עובדי קבלן שמפרים את חוקי העבודה.

"אין בשורה לעם ישראל, האוצר נשאר בעמדתו", אמר עיני בתום הפגישה עם שטייניץ בלשכתה של ארד, "לא נאפשר למסמס את העניין. האוצר אפילו נסוג לעומת הצעותיו הקודמות. שינוי מעמדם של עובדי הקבלן כך שיהפכו לעובדים מן המניין הוא הדבר הכי חשוב בעשיית הצדק החברתי. אנחנו הולכים עם זה עד הסוף".

נשיא התאחדות התעשיינים שרגא ברוש אמר בבית הדין שהמעסיקים הפרטיים מוכנים לקלוט במסגרת העסקה ישירה עובדי קבלן מקצועיים, וכן עובדי ניקיון שמועסקים במשרה מלאה. לעומת זאת, הוא אמר, מאבטחים, שומרים ועובדי ניקיון שאינם במשרה מלאה, לא ייקלטו במסגרת זאת.

קודם לכן הגיע לבית הדין שר הפנים אלי ישי, שניסה אף הוא את כוחו בגיבוש הסכמה בין הצדדים. ישי הסתמך על הצעת חוק שיזמה ש"ס לצמצום מספר עובדי הקבלן ולשיפור בזכויותיהם, אולם לא הצליח להביא לפריצת דרך.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא אתמול להסתדרות לבטל את השביתה בפתח ישיבת הממשלה. "אפשר למצוא פתרון יצירתי לסוגיית עובדי הקבלן בלי לפרוץ את מסגרת התקציב", אמר נתניהו, "הפתרון חייב להיות כזה שלא יפגע בכלכלת ישראל ויביא בחשבון את הטלטלה העולמית. אני מודע למצוקתם של עובדי הקבלן בישראל".

מאוחר יותר אתמול, בפגישה עם ראשי האוצר, ביקש נתניהו משטייניץ למצוא פתרונות יצירתיים שימנעו את שביתת ההסתדרות, אולם מבלי לפרוץ את מסגרת התקציב. שר האוצר והממונה על התקציבים במשרדו גל הרשקוביץ אמרו לראש הממשלה כי אין כל מקום לשביתה המתוכננת על ידי ההסתדרות. לדבריהם, ניתן למצוא פתרון לכל סוגיה שמעלה ההסתדרות, אלא שההסתדרות איתנה בדעתה לשבות.

השביתה צפויה לגרום היום לשיבושים קשים בנתב"ג. היום צפויים היו לעבור בנמל התעופה 33 אלף נוסעים, מחציתם לטיסות יוצאות. ואולם, החל משמונה בבוקר יופסקו ההמראות, וייתכן שחברות תעופה רבות יימנעו מלהגיע לנתב"ג מחשש שלא יוכלו להמריא ומטוסיהן יקורקעו למשך ימים, כך שגם ההטיסות הנכנסות בספק. חברות התעופה ביצעו אתמול שינויים בלוחות הזמנים המתוכננים, והקדימו את שעות ההמראה. החברות ביקשו מציבור הנוסעים להתעדכן באמצעי התקשורת ובאתרי האינטרנט שלהן.

לשביתה הכללית הצטרפה התאחדות הסטודנטים הארצית. מלבד האוניברסיטאות יושבתו גם שורה ארוכה של מכללות: סמינר הקיבוצים, שנקר, המכון הטכנולוגי חולון, ספיר, עמק יזרעאל, אוהלו, תל אביב-יפו, בצלאל, אחווה ותל-חי. הנהלת האוניברסיטה העברית הודיעה אתמול שהלימודים יתקיימו כרגיל, אולם הנהגת הסטודנטים מתכננת שהשביתה תתקיים גם במוסדות האקדמיים בירושלים, חרף ההודעה.

במקביל להשבתה יקיימו הסטודנטים פעילויות מחאה נגד העסקה קבלנית של עובדי הניקיון במוסדות. במכללת תל חי תיערך אילוסטרציה של שוק עבדים הכוללת מכירה פומבית של סטודנטים כלואים בכלוב. באוניברסיטת בן-גוריון יערכו הסטודנטים צעדה בהשתתפות ארגונים חברתיים, ועמם יצעדו גם מנקות, מאבטחים ומרצים. באוניברסיטה העברית יקשרו הסטודנטים את המוסד בשלשלאות ומאוניברסיטת תל אביב תצא צעדה לעבר משרדי החברה הקבלנית המעסיקה את עובדי הניקיון בקמפוס.

לדברי איציק שמולי, יו"ר התאחדות הסטודנטים, "עלינו מוטלת החובה לשמש את קול המחאה עבור או שאינם יכולים למחות - זה הערך המוסף שלנו. מזמן כבר לא מדובר רק בעובדות ניקיון ובמאבטחים, אלא באקדמאים - מורים ומורות, עובדות סוציאליות, אנשי מחשוב, מהנדסים ועוד. אנחנו מצפים ממשרד האוצר לטפל מיידית בנושא ולהביא לסיום פרק כעור בהיסטוריה הישראלית".

בהכנת הכתבה השתתפו: חיים ביאור, עוז רונברג, אופיר בר-זהר, דן אבן, זוהר בלומנקרנץ וטלילה נשר

Read this article in English: Israel's public sector declares general strike, paralyzing economy

כתבות מומלצות

משה טוב עם אשתו רות וילדיהם. הסיפור הוסתר במשך שנים

מתחת לאף של פינושה, השגריר הישראלי הציל מאות צ'יליאנים ממוות

התינוק הרוקד של "אלי מקביל"

אנחנו נתקלים במילה הזאת כל הזמן, מעטים יודעים מה מקורה

לפי תושבים, הורים המחפשים לילדיהם עתיד טוב יותר לא רושמים אותם לבתי הספר הממלכתיים-ערביים

למעט מאוד ערבים ביפו יש תואר אקדמי. המכשולים מתחילים כבר בגן

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

ב-1 בספטמבר כבר לא אהיה מורה. שבעה רגעים מתוך המסע שלי במערכת

גרירת המסעדה, בשבוע שעבר. בלטה בקו הרקיע של נמל אברדין מאז 1976

המסעדה הצפה שהיתה מסמלי הונג קונג טבעה, ועבור התושבים זה סימן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ