מאות נשים וגברים התאחדו בשירה נגד הדרת נשים

הפגנות שירה נערכו בירושלים, תל אביב, חיפה וקרית טבעון. "איפה תמצאו עוד הפגנות שמתחילות עם השיר 'הילדה הכי יפה בגן'?", שאל אחד המפגינים

עוז רוזנברג
רויטל חובל
רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עוז רוזנברג
רויטל חובל
רויטל בלומנפלד

מאות נשים וגברים התכנסו היום ברחבת מוזיאון תל אביב, בגשר המיתרים בירושלים, בצומת זיו בחיפה ובקרית טבעון כדי לשיר נגד הדרת הנשים מהמרחב הציבורי. המחאה, שאותה יזמה הילה בניוביץ'-הופמן, נולדה בתגובה לשורה של מקרים בעת האחרונה, שהצביעו על אפלייה כלפי נשים והדרתן מהמרחב הציבורי - ובמרכזן איסור על שירת נשים במסגרות צבאיות וחינוכיות.

"שמענו על זה דרך הבת שלנו, אנחנו חושבים שזה נכון וצודק ורצינו לתמוך", אפילו שאנחנו זקנים", אמרה חוה שוורץ שהגיע במיוחד לאירוע בתל אביב מהיישוב עומר. "אחרי הכל איפה תמצאו עוד הפגנות שמתחילות עם השיר 'הילדה הכי יפה בגן'", אמר בעלה משה.

מבין הנשים בתל אביב ניתן היה להבחין בנוכחות הבולטת של בנות הגיל השלישי, כמו חוה קלר, בת 82 מתל אביב. "שמעתי שלא נתנו לבחורות לשיר ושאמרו שקול האשה ערווה", אמרה, ממקימות ארגון נשים בשחור. "באתי להוכיח שאי אפשר להשתיק אותנו".

הפגנה בחיפה נגד הדרת נשים

הנשים לא היו לבד, גם נוכחות משמעותית של גברים, ובהם אבות לילדים היתה בהפגנה. "באתי לכאן כי יש מגמות מדאיגות שהולכות וגדלות בארץ", אמר רן אבני מלך, אב לנטע בת חצי שנה. "המדינה משתנה לכיוון הקצנה דתית, גם בצבא, וזה מטריד אותנו מאוד".

גם יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, השתתפה באירוע בתל אביב, וכתבה בדף הפייסבוק שלה: "השתתפתי עכשיו במחאה מיוחדת בה התקבצו אנשים שאיכפת להם ושרו ביחד נגד התליכים החברתיים בישראל בהם יש בישראל קווי אוטובוס שמפרידים בין נשים וגברים, בחלק מהמקומות מדרכות שונות לנשים וגברים ותהליכים הפוגעים בחיילות בצה"ל, כולל הניסיון לאסור שירת נשים בצבא - ניסיון שנמנע וטוב שכך".

מפגינים בירושלים

בחיפה השתתפו 150 נשים וגברים באירוע המחאה שהתקיים במרכז זיו.
באירוע לא הושמעו נאומים, לא נתלו שלטים ולא הופצו כרוזים. כל שעשו המשתתפים היה לשיר עם ליווי מינימלי של גיטרה קלאסית שירים כמו "ישנן בנות", "מקהלה עליזה" ו"לא נפסיק לשיר".

לדברי לירון גנץ, רכז חיפה חופשית, הסניף של ארגון "ישראל חופשית" בחיפה, "העובדה שלאירוע הגיעו גם גברים וגם נשים מעביר את המסר לפיו הדרת נשים היא לא רק הדרת נשים, אלא הדרה של כולם". גנץ הביע סיפוק ממספר האנשים שלקח חלק באירוע וציין כי הודפסו 60 שירונים בלבד, כך שהציפיות היו נמוכות בהרבה.

בירושלים הפגינו ושרו מאות בני אדם על גשר המיתרים בכניסה לירושלים. חברת מועצת העיר ירושלים, רחל עזריה, השתתפה בהפגנה ואמרה ל"הארץ" כי "אנחנו, נשים וגברים, חילונים, דתיים וגם חרדים שלאט לאט מצטרפים, משנים את כללי המשחק ואת כללי השיח. באשר לסיכויים של מחאה זו להביא לשינוי, אמרה עזריה "כל עוד כמה אנשים צועקים לא יקרה כלום. אבל אתה לא יכול להשתיק את המיינסטרים של הציבור יותר מדי זמן. אם היינו קבוצה קטנה, עכשיו אנחנו כבר המון".

בשבוע שעבר פיטר ראש העיר ניר ברקת את עזריה מתפקידה בקואליציית, לאחר שעתרה נגד עיריית י-ם בגין ההפרדה בין גברים ונשים בשכונות החרדיות.

בניוביץ' התחילה את האירוע בקריאה לנשים מעל דפי הפייסבוק לשיר איתה ברחבת מוזיאון תל אביב, אולם במהרה יצרו עמה קשר אנשים וארגונים שונים, ונוספו מחאות בירושלים, בחיפה ובקרית טבעון. בתל אביב ובירושלים הופיע מקהלת "נועם" - נערים ונערות מתנועת הנוער המסורתית שישירו יחדיו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ