משרדי הממשלה נכשלו בקליטת יוצאי אתיופיה

דו"ח: בניגוד להחלטת הממשלה, ב-22 משרדים לא מועסק ולו יוצא אתיופיה אחד; רובם טענו כי אינם מנהלים רישום בדבר ארץ מוצאם של העובדים

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל בלומנפלד

דו"ח מרכז המחקר והמידע של הכנסת מעלה כי ב-22 משרדים ממשלתיים לא מועסק ולו יוצא אתיופיה אחד. זאת, בניגוד ל"חוק להרחבת הייצוג ההולם של בני העדה האתיופית בשירות הציבורי" שהתקבל במארס 2011, לפיו חלה חובת ייצוג הולם של אוכלוסייה זו גם על חברות ממשלתיות, תאגידים,עיריות ומועצות מקומיות. וכן בניגוד להחלטת ממשלה מנובמבר 2010 על שילובם של העולים מאתיופיה ב-30 משרות מהדירוגים האקדמאים בשירות המדינה.

מנתוני הדו"ח, שהתפרסם אתמול, עולה כי במשרדי ממשלה גדולים כמו משרד הפנים, בו מועסקים 947 עובדים ובמשרד להגנת הסביבה, בו מועסקים 550 עובדים לא מועסק אף לא עובד עולה אחד מאתיופיה. תוצאה דומה התקבלה גם בקרב 20 משרדים ממשלתיים בינוניים וקטנים, ובהם משרד התיירות והרבנות הראשית. גם בשאר המשרדים הממשלתיים המצב אינו שונה מהותית (ראו תרשים). למעשה, כמות העובדים הגדולה ביותר שעלו מאתיופיה, כ-540 עובדים שהם 67% מקרב יוצאי אתיופיה, נרשמה במשרד הבריאות ובתי חולים ממשלתיים, המחזיקים בכמחצית מהמשרות הממשלתיות.

כאשר נדרשו אותם המשרדים לבאר את פשר נתוני הקליטה הנמוכים, רובם טענו כי "אינם מנהלים רישום בדבר ארץ מוצאם של העובדים ועל כן ייתכן שהמידע שנמסר אינו מלא", כלשון הדו"ח. עוד נמצא כי בחברות בהן לא מועסקים יוצאי אתיופיה - כמו מוזיאון ישראל, האגודה לתרבות הדיור, חלמיש ושיקמונה - ציינו, כי לא ידוע להם על יוצאי אתיופיה שהגישו את מועמדותם לתפקידים בחברות אלה. לעומת זאת, נרשמה נכונותם של רשות שדות התעופה, המעניקה יתרון יחסי למועמדים יוצאי אתיופיה בדרישות למשרה, ומעסיקה 104 עובדים יוצאי אתיופיה, המהווים 2.8% מקרב כלל העובדים, ומחזיקה בשיעור גבוה משמעותית משיעורם באוכלוסייה. גם משטרת ישראל שומרת על שילובם של יוצאי אתיופיה בין שורותיה. שיעורם של יוצאי אתיופיה מקרב כלל המשרתים והמועסקים במשטרת ישראל עומד על כ-2%, שיעור הגבוה משיעורם באוכלוסייה שהוא 1.5% כאמור.

נתקלתם באפליה? ספרו לנו בפייסבוק

למרות הנתונים הללו, ממצאי הדו"ח מראים כי בין השנים 2009-2010 חלה עליה מסויימת הן במספר יוצאי אתיופיה שהועסקו בשירות המדינה והן בשיעורם מקרב כלל העובדים המועסקים בשירות המדינה. כמו כן, מחקרים מצביעים על חסמים דמוגרפיים, תרבותיים ותעסוקתיים - כמו גם עמידה בתנאי מכרזי נציבות שירות המדינה - המקשים על השתלבותם בשוק העבודה ופוגעים במוטיבציה שלהם לגשת לאותם מכרזים.

כתבות מומלצות

מפגינים אוקראינים עם סמל חטיבת אזוב בקייב, החודש. הציבור לא מתמודד עם המורכבויות של העבר

בצל האשמות רוסיה בנאציזם, אוקראינה מתמרנת בין ניכוס הלאומנות למגננה

איור: עמוס בידרמן

דלתות מסתובבות: הנוטש, החוזרת באופן חלקי והיושב על הגדר

שי ופוטין בבייג'ין, בפברואר. התלות הרוסית בסין גדלה מאז הפלישה לאוקראינה ונתנה לסין מנופי לחץ

סין עשויה לנצח במלחמה באוקראינה, אלא אם המערב יתאחד מולה

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

נתניהו בבית המשפט המחוזי בירושלים. דרעי היה ונשאר המורה הרוחני שלו

לא מת, לא גוסס, ולא בבית חולים: תיק 4000 חי ונושם

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?