ראש אכ"א: צריך לאפשר לחיילות לשיר בכל טקס צבאי

בתדרוך לקראת גיוס נובמבר, אמרה האלופה אורנה ברביבאי כי תמשיך לפעול להעלאת שיעור גיוס החרדים, והודיעה על קיצוץ של כ-5% ממשרתי הקבע

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמוס הראל
עמוס הראל

ראש אגף כוח אדם בצה"ל, האלוף אורנה ברביבאי, אומרת כי הצבא "צריך לאפשר לכל חיילת ולכל אשה לשיר בכל טקס ועל כל במה. חייבים לאפשר גם לחיילים דתיים וגם לנשים לבצע שירות משמעותי, מבלי להדיר אותם מתפקידים". ברביבאי, שמונתה באחרונה בידי הרמטכ"ל בני גנץ לבחון את שאלת שירות הדתיים והנשים בצה"ל, שוחחה עם עיתונאים לקראת גיוס נובמבר לצבא.

הוועדה בראשות ברביבאי צפויה להמליץ לגנץ שלא לחרוג מהנוהג הקיים ולהמשיך לחייב חיילים להשתתף בטקסים רשמיים שבהן נשים שרות, למרות התנגדותם של רבנים רבים. עם זאת, במטכ"ל סבורים כי יש לאפשר מרחב תמרון לשיקול הדעת של מפקדי היחידות במקרים שבהם מדובר בפעילות הווי שאינה קשורה בטקסים רשמיים או בעיסוק מבצעי.

על פי הנתונים שהציגה ראש אכ"א, נמשכת העלייה בשיעור המתגייסים המעוניינים לשרת בתפקידים קרביים. 76.2% מהמתגייסים בעלי הפרופיל הרפואי המתאים לכך מעוניינים בשירות קרבי, לעומת 74.2% במחזור נובמבר 2010. כ-93% ממי ששובצו לבסוף כלוחמים ביקשו שירות קרבי - וכל הלוחמים ישובצו בהתאם לאחת משלוש העדיפויות הראשונות שסימנו בשאלון השיבוץ שלהם.

"לשמחתנו, הנתונים מלמדים גם על עלייה ברצון לצאת לקורס קצינים", אמרה ברביבאי. היא הוסיפה כי צה"ל ימשיך לפעול ככל שניתן כדי להעלות את מספר החרדים המתגייסים לשירותו. השנה צפויים להתגייס כ-1,200 חרדים לצבא.

עם זאת, ראש אכ"א הביעה דאגה מכך שאחד מבין כל ארבעה גברים חייבי גיוס אינו מתגייס (יותר ממחצית ממקבלי הפטור, 13% מכלל השנתון, הם חרדים ששוחררו בנימוק של "תורתו אומנותו", ללימודים בישיבה). במטכ"ל מודאגים במיוחד משיעור הנשים שאינן מתגייסות. 40.9% מבין חייבות הגיוס אינן מגיעות כלל לצה"ל. רובן המכריע (35%) משום שחתמו על הצהרת דת.

האם על צה"ל לחייב גברים לשמוע שירת נשים? דברו על זה בפייסבוק

בצבא מתארים את הליך מתן הפטור לנשים מנימוקי דת כ"קלות בלתי נסבלת" ומעריכים כי קרוב לרבע ממקבלות הפטור אינן דתיות כלל אלא מתחזות שלמדו בבתי ספר חילוניים. אולם, כל המאמצים להעביר שינויי חקיקה שיקשו על השתמטות נשים משירות נכשלו עד היום.

למרות הנתונים, תוכנית אכ"א ממשיכה להתבסס על שימור מודל צבא העם, המחייב גיוס שווה לכל. במטכ"ל מנמקים זאת במציאות המדינית והביטחונית הרעועה במזרח התיכון ובחשש מהחמרת המצב בגבולות ובשטחים. אכ"א בוחן אפשרות להנהגת שירות דיפרנציאלי לפי מסלולים ותפקידים (שבו חלק מהחיילים בתפקידי מינהלה ישרתו פחות משלוש שנים), אולם בשלב זה טרם התקבלו החלטות חדשות - וצה"ל מתנגד לקיצור משמעותי יותר של שירות החובה.

צה"ל מתכנן קיצוץ של כ-5% מכוח האדם שלו בשירות קבע. מדובר בעיקר בתפקידי נגדים ובקצונה זוטרה, שאנשיה משרתים במסגרת מסלול של "קבע ראשוני" (לזמן מוגבל, עם זכויות סוציאליות מצומצמות). מימוש התוכנית תלוי בקבלת הכרעות סופיות בדבר גודל הקיצוץ בתקציב הביטחון.

כתבות מומלצות

דיוקנאות של כתבת אל-ג'זירה שירין אבו אקלה בתערוכה לזכרה בעיר ג'נין, לפני כשבוע

חדשות היום, 25.5

קורס העריכה הדיגיטלית של הארץ

"הארץ" מוציא לדרך את המחזור השלישי של קורס העריכה הדיגיטלית

התאונה בכביש 6, הבוקר

חדשות היום, 24.5

רגב בוועדת הכנסת, בחודש שעבר

חדשות היום, 23 במאי

מתחם בדיקות קורונה בתל אביב, בינואר

חובת הבידוד למי שמתגורר עם מאומת לקורונה מבוטלת החל מהיום

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"