דו"ח ה-OECD: תוחלת החיים בישראל - במקום החמישי בעולם

עם זאת, נקבע שבנוגע למשאבים המופנים לבריאות, מצבה של ישראל הוא מהגרועים במדינות המפותחות

רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רוני לינדר-גנץ
רוני לינדר

דו"ח השוואתי חדש של ארגון ה-OECD מגלה כי תוחלת החיים בישראל היא מהגבוהות בעולם: הישראלים חיים בממוצע 81.6 שנים, שנתיים יותר מתוחלת החיים הממוצעת במדינות החברות בארגון שעומדת על 79.5 שנים. ישראל ממוקמת במקום החמישי בעולם מבחינת תוחלת חיים ועוקפת מדינות כמו שוודיה, קנדה, צרפת והולנד. תוחלת החיים הגבוהה ביותר היא ביפאן, 83 שנים, ואילו הנמוכה ביותר היא טורקיה שאזרחיה חיים בממוצע עד גיל 73.8 בלבד.

בארצות הברית, שבה מערכת הבריאות היא פרטית ברובה, תוחלת החיים נמוכה מהממוצע ועומדת על 78.2 שנים בלבד. גם מבחינת המדד החשוב של תמותת תינוקות מצבה של ישראל טוב ביחס לשאר מדינות הארגון: השיעור הממוצע של תמותת תינוקות בישראל נמוך יחסית ועמד לפני שנתיים על 3.8 לאלף לידות חי לעומת 4.4 במדינות ה-OECD בממוצע. ככלל, שיעורי תמותת התינוקות בישראל כמו ביתר המדינות בארגון צנחו בעשורים האחרונים.

הדו"ח מציג גם נתונים מעודדים בכל הקשור להישרדות של חולים במחלות אקוטיות וכרוניות: בשיעור התמותה מהתקף לב חלה ירידה משמעותית: בעוד בשנת 2000 מתו מהתקף לב בבתי החולים כ-8.1% בתוך 30 יום מהאשפוז, לפני שנתיים עמד הממוצע על 4.1% מהחולים בלבד. בישראל הירידה מתונה מעט יותר: מ-7.1% תמותה בשנת 2000 ל-4.5% בשנת 2009. גם שיעורי ההישרדות של חולי סרטן נמצאים בעלייה בעקבות עליית המודעות לגילוי מוקדם ושיפור בטיפול. שיעור ההישרדות של נשים חמש שנים לאחר אבחון סרטן השד עלה במדינות ה-OECD מ-79% בשנת 2002 ל-84% לפני שנתיים. בישראל שיעורי ההישרדות גבוהים יותר ועלו מ-80.5% בשנת 2002 ל-86% בשנת 2008. בישראל שיעורי הישרדות גבוהים מהממוצע גם בקרב חולי סרטן המעי הגס חמש שנים לאחר אבחון המחלה והם עלו מ-58.7% בשנת 2002 ל-64.7% בשנת 2008.

ואולם, בכל הקשור למשאבים הפיזיים, לתשתיות ולחלוקת ההוצאה לבריאות, מצבה של ישראל הוא מהגרועים בקרב המדינות המתפתחות: מספר המיטות לאשפוז כללי בישראל בשנת 2009 עמד על 2.0 ל-1,000 תושבים, נמוך בהרבה מהממוצע במדינות ה-OECD שעמד על 3.5 מיטות ל-1,000 אנשים. שיעור נמוך זה בא לידי ביטוי בשלל מדדים המעידים על הצפיפות בבתי החולים: השהייה הממוצעת של הישראלים באשפוז הכללי היא נמוכה מאוד יחסית למדינות הארגון - 4.5 ימים בישראל לעומת 7.2 ימים במדינות ה-OECD בממוצע. אחוז תפוסת המיטות באשפוז הכללי בישראל הוא הגבוה ביותר מבין מדינות הארגון. 96.3% ב-2009 לעומת 76% במדינות ה-OECD בממוצע. עוד מצביע הדו"ח על מצוקה בתחום האשפוז הסיעודי: מספר המיטות למחלות ממושכות (LTC) במוסדות סיעוד ובבתי חולים בישראל נמוך מ-32 ל-1,000 תושבים בגיל 65 ומעלה בהשוואה ל-50 מיטות ל-1,000 אנשים בני 65 ומעלה במדינות ה-OECD בממוצע. גם מספר יחידות ה-MRI וה-CT בישראל נמוך בהשוואה למדינות ה-OECD כמו גם במקסיקו ובהונגריה.

מבחינת ההוצאה לבריאות, ישראל ממוקמת בתחתית הרשימה: ההוצאה הלאומית לבריאות בישראל היא מהנמוכות בארגון OECD והסתכמה לפני שנתיים ב-7.9% מהתמ"ג, בהשוואה לממוצע של 9.6% במדינות אחרות בארגון.

השיעורים הגבוהים ביותר היו בארה"ב (17.4%), בהולנד (12%) ובצרפת (11.8%). בנוסף, החלק הציבורי (ממשלה ומסים) בהוצאה הלאומית נמוך במיוחד ביחס לשאר המדינות: בישראל לפני שנתיים, 58% מההוצאה לבריאות מומנה ע"י מקור ציבורי, שיעור נמוך בהרבה בהשוואה לממוצע במדינות ה-OECD שהיה 72% באותה תקופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מבנה של גראפן (משמאל) ושל גראפיין. עד עתה הצליחו לייצר גראפיין רק בפיסות זעירות

החומר החזק ביותר בטבע, שנחשב עד עתה לדמיוני, הפך למציאות

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

בן סלמאן וארדואן בג'דה שבסעודיה, באפריל. המשבר העמוק נשכח

המשבר הכלכלי מכופף את האידיאולוגיה של ארדואן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?