לפחות אחת מחמש משפחות בישראל חוששת מרעב

סקר שערך המוסד לביטוח לאומי חושף כי 19% מהמשפחות בישראל סובלות מחוסר ביטחון תזונתי. קצבאות הקיום אינן מספיקות לקיום בכבוד ומביאות בעקיפין להגברת הביקוש לתרומות. בארגוני הסיוע מזהירים מהחרפה בשנת 2012

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דנה ויילר-פולק

19% מהמשפחות בישראל סובלות מחוסר ביטחון תזונתי, מצב המוגדר כרעב או חשש מרעב, ו-10% מהמשפחות סובלות מרעב ממשי - 2% מהן אף סובלות מרעב חמור מאוד; כך עולה מסקר ראשון מסוגו שערך באחרונה מנהל מחקר ותכנון של המוסד לביטוח לאומי. בארגוני הסיוע מעריכים כי הנתונים אף יחמירו ב-2012 לנוכח הטלטלות בכלכלות העולם.

על פי ממצאי הסקר, שכלל 5,000 משפחות שבהן כמחצית משפחות עם ילדים, 19% מהנשאלים חשו שאין להם ביטחון תזונתי במידה מסוימת. נתונים אלה מתיישבים עם שיעורי העוני בישראל, שלפיהם 20%-19% מהמשפחות ממוקמות מתחת לקו העוני.

הנתונים, שהוצגו אתמול בכנס שדרות, חמורים מאלה שבידי ארגוני הסיוע. בארגון "לתת" למשל, ידוע על כ-223 אלף משפחות החיות בהיעדר ביטחון תזונתי, בהן 530,280 ילדים - נתון שהוא רק מחצית ממספר המשפחות החיות בעוני.

עוד עולה מהסקר, שערכו ד"ר דניאל גוטליב, אלכסנדר פרומן ומירי אנבלד, כי ל-13% מהמשפחות אין מספיק מזון, בהן 4% שחשות כך לעתים קרובות. כמו כן, עולה כי שליש מהמשפחות ויתרו על מזון לטובת רכישת מוצרים אחרים כמו שכר דירה, משכנתה וחשבונות; 12% נעזרים בבני משפחה או חברים להשלמת צורכי מזון באופן שוטף ו-7% נעזרים בהם באופן חלקי.

במוסד לביטוח לאומי הבהירו כי נתוני הסקר עולים בקנה אחד עם דיווחי עמותות המזון, שלפיהם קיימת בישראל בעיה של ביטחון תזונתי. במוסד ממליצים להתמודד עם הבעיה באמצעות עידוד תעסוקה וסיוע כספי או מתן מזון לנזקקים.

"עידוד תעסוקה בתנאים הוגנים למי שמסוגל לעבוד עשוי להפחית את המצוקה הכלכלית המסתתרת מאחורי הממצאים", נכתב בניתוח תוצאות הסקר, "זהו הפתרון המועדף לצורכי אוכלוסייה ענייה, שסובלת מחוסר ביטחון תזונתי ומסוגלת להתפרנס למחייתה".

בהתייחס לאוכלוסייה שלא עובדת ממליצים במוסד להעניק סיוע כספי, בעיקר באמצעות קצבאות קיום כמו הבטחת הכנסה, מזונות וקצבת ילדים. מדובר בין היתר בבעלי מוגבלויות, אנשים שנותרים בבית כדי לטפל בבני משפחה סיעודיים, ילדים קטנים, נכים או חולים.

עוד נטען בניתוח הממצאים כי קצבאות הקיום בישראל היום אינן מספיקות לקיום בכבוד. במצב זה חשוב שהממשלה תגדיל באופן משמעותי את הקצבאות לרמה סבירה ותמנע מלכתחילה את ההזדקקות של רבים לארגונים. "לעומת זאת, ממשלה שתומכת ביד רחבה בארגוני מזון תורמת, שלא ברצונה, להגברת הביקוש", מציין הדו"ח.

בדיון בנושא אמר נשיא הקרן לידידות, הרב יחיאל אקשטיין, כי "תוצאות הסקר מזעזעות אך אינן מפתיעות. לא ייתכן כי מאות אלפי אזרחים בישראל אינם יכולים להשיג את מלוא מזונם בעצמם. האחריות הבלעדית לבעיית הביטחון התזונתי החמורה בישראל מונחת אך ורק על כתפי הממשלה, שבראשה עומדים מובילי הקיצוצים הדרסטיים בקצבאות בתחילת העשור".

אקשטיין, שמנסה זה כשנתיים לקדם מיזם משותף לביטחון תזונתי בשיתוף הממשלה, הוסיף כי "כעת הזמן להקים זעקה ולקרוא לראש הממשלה להשיב את הקצבאות לרמה שתאפשר קיום בכבוד וביטחון סוציאלי בסיסי לכולם".

בארגון לתת מסרו בתגובה כי נתוני המוסד לביטוח לאומי מאששים את נתוני הארגון על המצב בשטח. "הגיע הזמן ששר התקשורת משה כחלון יגיע למשרד הרווחה ויתחיל להתמודד עם העובדה שלמאות אלפי משפחות וילדים אין מספיק מזון לספק את צורכיהם הבסיסיים", אמר מנכ"ל הארגון, ערן וינטרוב.

וינטרוב הוסיף כי "כשרבע מהאוכלוסייה בישראל חיה במצוקה, הדבר מאיים על עתידה וחוסנה של החברה בישראל לא פחות מהאיום האיראני. אנו דורשים מנתניהו ושטייניץ לסטות מהמדיניות הניאו-קפיטליסטית שלהם ולגבש באופן מיידי תוכנית לאומית לצמצום העוני והפערים החברתיים".

יו"ר העבודה, ח"כ שלי יחימוביץ', אמרה אתמול כי הנתונים הם "כתובת אש מול פניו של ראש הממשלה נתניהו, המתעקש לייצר מציאות כלכלית מדומה. חברה נאורה ומודרנית נבחנת במידה רבה בענייה וביכולתם לשרוד. כלכלת הג'ונגל, שנתניהו הוא מחסידיה, מותירה כמו בג'ונגל את החלשים ביותר מאחור ודנה אותם לחיים של דלות והישרדות".

מנכ"ל ארגון פתחון לב, ניסים ציוני, מסר בתגובה כי "אנו מודעים לחומרת המצב ולעוצמת הכאב, הבושה והסבל של אותן משפחות שנקלעו למצוקת רעב. לצערנו, התחזית ל-2012 קודרת אף יותר, זאת נוכח המשבר הכלכלי העולמי המתגלגל לפתחנו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ